بازاریابی مدرن چیست؟ بررسی تفاوت‌های بازاریابی سنتی و مدرن

بازاریابی مدرن چیست و چه تفاوتی با بازاریابی سنتی دارد؟

شاید بعد از شنیدن بازاریابی سنتی یاد پیرمردی بیوفتید که با طلوع خورشید کرکره مغازه‌اش را بالا می‌دهد و چشم انتظار مشتریان می‌نشیند. با شنیدن بازاریابی مدرن هم شاید تصویر سایت آمازون یا دیجی کالا در ذهنتان شکل بگیرد.

برای اینکه تعریف دقیقی از این دو روش بازاریابی داشته باشیم و تفاوت‌ها، مزایا و معایب‌شان را بررسی کنیم تا انتهای این مقاله همراه من باشید.

بازاریابی سنتی چیست؟

بازاریابی سنتی چیستبازاریابی سنتی یکی از قدیمی‌ترین شکل‌های بازاریابی هست و به نوعی از بازاریابی گفته می‌شود که ارتباطی با اینترنت و فضای آنلاین ندارد. برای مثال بازاریابی از طریق تلویزیون، رادیو، چاپ تراکت و بیلبورد و … که در محیطی خارج از فضای اینترنت انجام می‌شوند، زیرمجموعه‌ای از بازاریابی سنتی هستند.

 

تقریبا همه ما روزانه با بازاریابی سنتی سر و کار داریم؛ تبلیغاتی که روی بدنه اتوبوس‌ها قرار دارد، پیام‌های بازرگانی تلویزیون که محصولات خاصی را تبلیغ می‌کنند و بسیاری از مثال‌های دیگر، از روش‌های بازاریابی سنتی پیروی می‌کنند.

در ادامه روش‌های بازاریابی سنتی را با هم بررسی می‌کنیم.

روش‌های بازاریابی سنتی

در اینجا مهم‌ترین روش‌های بازاریابی سنتی را بررسی می‌کنم و بعد می‌روم سراغ اصل مطلب، یعنی بازاریابی مدرن.

 • بازاریابی از طریق رسانه‌های پخش مثل تلویزیون و رادیو
 • بازاریابی محیطی از طریق بیلبوردها و تلویزیون‌های تبلیغاتی
 • بازاریابی از طریق تلفن مثل ارسال پیامک یا تماس گرفتن
 • تبلیغات چاپی کاغذی در مجلات، روزنامه‌ها، تراکت‌ها و …

بازاریابی مدرن چیست؟

وقتی صحبت از بازاریابی مدرن یا نوین به میان می‌آید، بهتر است راجع به نقش اینترنت و ابزارهای دیجیتال در آن صحبت کنیم. در بازاریابی مدرن سعی می‌شود تا از تمام ظرفیت‌های موجود در اینترنت مثل سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی و تمام ابزارهای دیجیتال مثل گوشی‌های همراه و بیلبوردهای هوشمند استفاده شود.

 

می‌توان گفت که بازاریابی اینترنتی و بازاریابی دیجیتال زیرمجموعه‌ای از بازاریابی جدید هستند.

برای اینکه با انواع روش‌های بازاریابی دیجیتال آشنا شوید پیشنهاد می‌کنم مقاله زیر را مطالعه کنید تا پاسخ تمام سوال‌هایتان را در مورد این حوزه دریافت کنید.

بیشتر بخوانید: دیجیتال مارکتینگ چیست و چه شاخه‌هایی دارد

در حال حاضر بسیاری از کسب و کارهای سنتی سعی کرده‌اند تا وارد دنیای جدید بازاریابی شوند و سهمی در این بازار نیز داشته باشند. شاید خود شما بسیاری از فروشگاه‌ها را دیده باشید که روی کارت ویزیتشان آدرس پیج اینستاگرام خود را هم نوشته‌اند و به ترتیب قصد دارند تا  کسب و کارشان در فضای وب هم همراه شما باشد.

تا اینجا با مفهوم این دو تعریف و روش‌های انجام هر کدام آشنا شدید و در ادامه قرار است از تفاوت‌های آن‌ها و معایب و مزایای هر کدام صحبت کنم.

تفاوت بازاریابی سنتی و مدرن چیست

با توجه به تعاریفی که در بالا داشتیم، احتمالا به تفاوت‌های بازاریابی مدرن و سنتی پی برده‌اید. در بازاریابی سنتی شما دیگر با ابزارهای جدید بازاریابی و فضای آنلاین کاری ندارید و نهایت تلاشتان برای افزایش فروش می‌تواند از طریق تبلیغات تلویزیونی (با هزینه بسیار بالا)، بیلبوردهای تبلیغاتی (باز هم با هزینه بالا) و روش‌های این چنینی باشد.

تفاوت بازاریابی سنتی و مدرن

در بازاریابی مدرن بیشتر فعالیت شما در فضای وب صورت می‌گیرد. اگر بخواهم خیلی ملموس تفاوت عمده این دو روش را برایتان بیان کنم باید بگویم در بازارایابی سنتی شما هم محدودیت زمانی دارید و هم محدودیت مکانی (برای مثال هیچ فروشگاه لباسی ساعت ۵ صبح فعالیت نمی‌کند یا کسی که در تهران زندگی می‌کند نمی‌تواند به فروشگاه شما در مشهد سر بزند).

در بازاریابی مدرن زمان و مکان برای شما معنی ندارد و مشری در هر کجا که باشد و هر لحظه که اراده کند می‌تواند به شما دسترسی داشته باشد (شاید برای خودتان هم پیش آمده باشد که ساعت ۱ بامداد دست به خرید اینترنتی زده باشید!.

در ادامه تفاوت‌های دیگر بازاریابی مدرن و سنتی را تحت عنوان معایب و مزایا این دو روش بیان می‌کنم.

معایب و مزایا بازاریابی سنتی

مزایا بازاریابی سنتی

شاید تنها مزیت بازاریابی سنتی نسبت بازاریابی نوین این باشد که قدمت زیادی دارد و به این ترتیب روش‌های موفقیت و شکست در آن بسیار تست و خطا شده‌اند. اما در بازاریابی مدرن شما راه سخت‌تری پیش رو دارید، چرا که مدت زمان زیادی نمی‌گذرد که افرا به آن روی آورده‌اند ( نسبت به روش قبلی) و برای موفقیت در آن باید آزمون و خطای زیادی انجام دهید.

همچنین روش‌های بازاریابی مدرن نسبت به بازارایابی سنتی پیچیدگی بیشتری دارند و هر روز ابزارهای جدیدی در این حوزه رونمایی می‌شود. البته این معایب در برابر مزایایی که این نوع از بازاریابی دارد اصلا به چشم نمی‌آیند.

البته همیشه یک راه میانبر وجود دارد. به‌ جای آنکه زمان زیادی را صرف تست و خطا بکنید می‌توانید از تجربیات افراد خبره در این حوزه استفاده کنید و مسیر پیش رویتان را در زمان خیلی کوتاه‌تری سپری کنید. پیشنهاد می‌کنم حتما سری به دوره جامع دیجیتال مارکتینگ آغازینو بزنید، شاید دیگر نیازی به خواندن ادامه مقاله نداشته باشید.

معایب بازاریابی سنتی

اگر چه این قسمت را تحت عنوان معایب بازاریابی سنتی می‌نویسم، اما نباید اینطور برداشت کرد که این نوع از بازاریابی به کل به درد نمی‌خورد و نباید از آن استفاده کرد، بلکه صحبت اصلی این است که باید از بازاریابی مدرن برای افزایش فروش استفاده کرد.

 • هزینه زیاد تبلیغات (کافی‌ست یک بار هزینه اجاره یک بیلبورد تبلیغاتی را بپرسید که تا عمر دارید دیگر سمت این نوع از تبلیغات نروید)
 • امکان پیگیری دقیق میزان اثر بخشی تبلیغات و کمپین‌های مختلف وجود ندارد (شما هیچ وقت نمی‌توانید بفهمید که دقیقا چند نفر از بیلبورد تبیلغاتی شما در مرکز شهر بازدید کرده‌اند و چند نفر تحت تاثیر قرار گرفته‌اند).
 • محدودیت مکانی
 • محدودیت زمانی

معایب و مزایا بازاریابی مدرن

مزایا بازاریابی مدرن

 • هزینه‌های سنگین برای تبلیغات ندارد و جز به جز هزینه‌ها قابل پیگیری هستند.
 • در دست داشتن داده‌های دقیق از مشتریان، اثربخشی کمپین‌های تبلیغاتی اجرا شده و … .
 • عدم محدودیت مکانی و زمانی
 • دسترسی آسان به مشتریان
 • امکان در نظر گرفتن نیازهای تک تک مشتریان

 

معایب بازاریابی مدرن 

 • شاید تنها عیب بازاریابی مدرن این باشد که همانطور که کار خوب شما را به سرعت در همه جا پخش می‌کند و می‌توانید خیلی سریع در آن رشد کنید، به همان میزان هم اگر در روند کسب و کار خود اشتباهی بکنید، به سرعت این اشتباه شما به گوش مخاطبان می‌رسد. پس باید حواس‌تان جمع باشد تا کوچک‌ترین خطایی نکنید.

کلام پایانی

به صورت کلی سعی کردیم در این مقاله بازاریابی مدرن و سنتی را به شما معرفی کنیم و مقایسه درستی از آن‌ها داشته باشیم.به صورت کلی بازاریابی نوین راهی‌ست برای افزایش فروش و نیازی نیست تا شما از تمام ظرفیت‌های موجود در آن استفاده کنید تا به موفقیت برسید.

برای مثال بسیاری از کسب و کارها وجود دارند که وب‌سایت نداشته و تمام فروششان از طریق اینستاگرام است. پس با مشخص کردن حوزه فعالیت خود و در صورت داشت تخصص کافی موفقیت کسب و کارتان اصلا دور از ذهن نیست.

در پایان اگر هر سوالی دارید می‌توانید در قسمت نظرات آن را با ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت به آن پاسخ دهیم.

دسامبر 3, 2020

0 پاسخ به "بازاریابی مدرن چیست؟ بررسی تفاوت‌های بازاریابی سنتی و مدرن"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به شما وفا داریم ، طراحی شده با مقدار زیادی 💜 توسط آنلاینر.

یه مشاوره رایگان از ما هدیه بگیرید !

0915 219 00 93

051 - 3843 1485

زمان خیلی کمه ... عجله کن !

تبریک ... شما برنده مشاوره تخصصی کاملا رایگان تا قبل از شروع دوره 11 آغازینو شدید .

(با پرکردن فرم مشاوره میتونی در جلسه اول هم بصورت رایگان حضور داشته باشی)