اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟ مراحل اجرای کمپین موفق در اینستاگرام

 

اینکه شما می‌خواهید درباره اینفلوئنسر مارکتینگ و نحوه فعالیت آن را بدانید، ممکن است دارای کسب‌وکاری هستید که می‌خواهید با استفاده از شبکه‌های اجتماعی به خصوص اینستاگرام، آن را رونق بدهید.

حال اگر می‌خواهید در بین رقبای خود، جزء بهترین‌ها باشید این مقاله را از دست ندهید!

شبکه-های-اجتماعیوجود شبکه‌های اجتماعی ظرفیت بسیار مناسبی برای توسعه ارتباط با مشتریان است، که می‌توان با یادگیری روش‌های درآمدزایی، به هدف خود برسید. یکی از این شبکه‌های اجتماعی اینستاگرام است که امروزه برندهای معروف و پرفروش از روش‌های مختلفی مانند اینفلوئنسر مارکتینگ استفاده می‌کنند، تا در کورس رقابت باقی بمانند.

 اما اینفلوئنسر چه کسی است و اصلا اینفلوئنسر مارکتینگ به چه معناست؟

موضوعاتی که در این مقاله به آنها می‌پردازیم:

معنی اینفلوئنسر چیست و به چه کسی اینفلوئنسر می‌گویند؟

اینفلوئنسر مارکتینگ به چه معناست؟

اینفلوئنسرها به چند دسته تقسیم می‌شوند؟

چرا از اینفلوئنسر مارکتینگ استفاده کنیم؟

کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟مراحل برگزاری کمپین چگونه است؟اینفلوئنسر

معنی اینفلوئنسر چیست و به چه کسی اینفلوئنسر می‌گویند؟

ترجمه لغت اینفلوئنسر (Influencer) به معنای تاثیرگذار، موثر است.

پس اگه فردی بتواند بر روی رفتار و تصمیم شما تاثیر بگذارد، به نوعی اینفلوئنسر محسوب می‌شود.تصمیم و رفتار

برای مثال: شما در سنین خردسالی، وقتی بازی‌گوشی می‌کردید، باعث نارحتی مادرتان می‌شدید و مادرتان حتما خطاهای شما را گوش زد کرده می‌کرد، اما شما توجه نمی‌کردید.

اینجاست که با جمله صبر کن بابات بیاید بهش میگم روبرو می‌شدید!

این بدین معناست که شما از پدر تاثیرپذیری دارید و مادرتان می‌خواهد بواسطه این تاثرپذیری، رفتار اشتباه رفتار خود را متوجه شوید. پس در یک مقیاس کوچک، پدر نقش یک اینفلوئنسر را ایفا می کند.

اینفلوئنسر بودن لزوما به این معنا نیست که فقط در زمینه فروش و رشد کسب‌وکار بکار آید، بلکه می‌تواند روشی مناسب برای ترویج یک رفتار فرهنگی باشد، که امروزه در فضای‌های اجتماعی زیاد به چشم می‌خورد.

حالا که با مفهموم اینفلوئنسر آشنا شدید، باید بدانید منظور از اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

اینفلوئنسر مارکتینگ به چه معناست؟

اینفلوئنسر مارکتینگ یکی از بسترهای بازاریابی ارتباطی یا marketing commnications است.
به زبان ساده‌تر یعنی اینکه کسب‌وکارها در تلاش هستند تا با شناسایی افراد تاثیرگذار و موثر و همچنین مرتبط با حوزه فعالیت بر روی رفتار و تصمیم مخاطبشان تاثیر بگذارند، تا در نهایت باعث معرفی برند و افزایش فروش محصولات خود شوند.
استفاده از این روش در کشورهای خارجی از درصد قابل توجهی برخوردار است. همان‌طور در ایران با توجه به محبوبیت شبکه اجتماعی اینستاگرام می‌توان نمره خوبی به استفاده از آن داد.

حالا که به خوبی با معنی و مفعوم اینفلوئنسر مارکتینگ آشنا شدید، حتما برای شما سوال شده است که اینفلوئنسرها به چند دسته تقسیم می‌شوند؟انواع اینفلوئنسرها

اینفلوئنسرها به چند دسته تقسیم می‌شوند:

انواع اینفلوئنسرها سلبریتی‌ها:

یک تصور غلط در بین افراد شکل گرفته است، آن هم این است که سلبریتی‌ها، افرادی مشهور هستند!
شاید در برخی موارد اینطور باشد اما به طور کلی نمی‌توان مهر تایید بر این موضوع زد. برای اینکه بیشتر با تفاوت‌های سلیبرتی‌ها و افراد مشهور آشنا شوید حتما مقاله سلبریتی ها چه فرقی با افراد مشهور دارند را بخوانید.

محبوبیت این افراد ممکن است بیشتر بخاطر شغل و حرفه‌ای که دارند بدست آمده باشد. البته برخی از سلیبرتی‌ها در شبکه اجتماعی اینستاگرام در زمینه‌های خاصی هم تولید محتوا می‌کنند. به‌عنوان مثال ورزشکاران که به دلیل وجود تنوع در برند‌ها و محصولات زمینه کاری بیشتری را به خود اختصاص می‌دهد.

انواع اینفلوئنسرهاواینرها:

این دسته از اینفلوئنسر‌ها افرادی هستند که هدف آن‌ها تولید محتوای فان و کمدی است و به نوعی بیشتر محتوای سرگرم کننده منتشر می‌کنند. یکی از مزایای این نوع اینفلوئنسرها این است که به دلیل شاد بودن محتوا از مخاطب بالایی برخوردار هستند و این امر باعث شده که است به طور کامل یک پیام را به بیننده برسانند.

انواع اینفلوئنسرهابلاگرها:

بلاگر ها افرادی هستند که بیشتر تولید محتوای متنی، تحت عنوان یک موضوع انجام می‌دهند و به طوری که آن موضوع را مورد نقد و بررسی قرار می‌دهند. برای مثال بلاگر در حوزه غذا و گردشگری، که حتما در شبکه اجتماعی اینستاگرام با آن‌ها آشنا شده‌اید. آنها به مکان‌های مختلف سر می‌زنند و بعد در مورد آن به نقد و بررسی می‌پردازند و به طور کامل شما را با آن مکان آشنا می‌کنند.

 

انواع اینفلوئنسرهامیکرو اینفلوئنسرها:

این دسته از اینفلوئنسرها نسبت به سایر دسته‌ها از مخاطب کمتری برخوردار هستند، اما نکته‌ای که حائز اهمیت است این است که مخاطبان این دسته از اینفلوئنسر‌ها موضوعی‌تر و تخصصی‌تر هستند و معمولا در این حالت اینفلوئنسرها تعامل و ارتباط نزدیکتری با مخاطبشان دارند.

چرا از اینفلوئنسر مارکتینگ استفاده کنیم؟

با توجه به مطالبی که تا کنون مطرح شد، این موضوع بدیهی است که علاقه مردم به استفاده از شبکه‌های اجتماعی در حال افزایش است و این را باید دانست که مردم به واسطه تاثیرپذیری و علاقه به برخی افراد همچون اینفلوئنسرها، دنبال کننده آنها خواهند بود.

گاها آن‌ قدر اینفلوئنسرها بر روی مخاطبین تاثیرگذار هستن که حتی برند همان محصول هم، نمی‌تواند بر روی مخاطبین خود تاثیر بگذارد.

پس اگر می‌خواهیم کسب و کارمان را در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام رونق ببخشیم و به موفقیت برسیم، لازم است از این ظرفیت مهم و با بکارگیری محتوای مناسب و کمپین‌های اینفلوئنسری به جذب مخاطب و افزایش فروش بپردازیم.

حالا چطور یک کمپین خوب و موفق داشته باشیم؟

کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟ مراحل برگزاری کمپین چگونه است؟

مراحل موفق در کمپین اینفلوئنسریدر حال حاضر یکی از ابزارهای موفق برای دیده شدن در شبکه‌های اجتماعی، استفاده از کمپین‌های اینفلوئنسری است که در خصوص برگزاری کمپین‌های اینفلوئنسری لازم است برخی مراحل را مدنظر قرار دهید، تا به خروجی مدنظر برسید.

حال می‌خواهیم، گریزی بر سلسله آموزش های اینستامارکتینگ سرکارخانم مهندس حبیبی در دوره‌های آموزش آنلاین دیجیتال مارکتینگ مجموعه آغازینو بزنیم که به خوبی مراحل موفقیت در یک کمپین را تشریح می‌کند.

آشنایی با دوره‌های آموزش آنلاین دیجیتال مارکتینگ آغازینو

با هم این مراحل را بررسی کنیم:

مراحل برگزاری یک کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ

کمپین اینفلوئنسریقدم ۱: حتما هدف گذاری کنید:

همانطور که در بالا اشاره کردیم لازم است قبل از انجام هر کاری هدف خودتان را تعیین کنید. به طور معمول برای اجرای یک کمپین تبلیغاتی لازم است بر روی مواردی چون، افزایش فالوور، افزایش فروش محصولات و معرفی محصول جدید هدف‌گذاری کنید.

کمپین اینفلوئنسر مارکتینگقدم ۲: بودجه و هزینه کرد KPI خود را محاسبه کنید:

بعد از اینکه هدف خود را مشخص کردید، باید دید برای اجرای کمپین تا چه میزان می‌خواهید هزینه کنید؟ البته میزان هزینه کرد شما تا حدی به انتخاب اینفلوئنسر هم بستگی دارد.

Executive Teamقدم۳: آمادگی کامل تیم اجرایی برای برگزاری کمپین:

یکی از مهم‌ترین ارکان لازم برای اجرای کمپین تیم اجرایی است، که بتواند به طور پیوسته پست‌ها، کامنت‌ها و عملکرد پیج را بررسی کنند و به نوعی نقش یک پشتیبان را به طور کامل ایفا نماید.

The best influencerقدم ۴: شناسایی بهترین و قدرتمندترین اینفلوئنسرهای حوزه مرتبط:

یکی از مهم‌ترین اقداماتی که لازم است در مسیر برگزاری یک کمپین موفق در نظر بگیرید انتخاب مناسب اینفلوئنسر است، مهم است بدانید که انتخاب اینفلوئنسر به طور کامل با هدف و حوزه کاری شما منطبق باشد. در غیر این صورت کمپین شما با شکست روبرو خواهد شد و این دیدگاه بدی نسبت به برند شما خواهد داد.

ارزیابی اینفلوئنسرقدم ۵: ارزیابی عملکرد اینفلوئنسر و بررسی محتواهای قبلی:

بعد از اینکه اینفلوئنسر خود را انتخاب کردید می‌بایست پست‌ها و محتواهای آنها را مورد بررسی قرار دهید و این اطمینان خاطر را داشته باشید که محتوای آن‌ها می‌تواند مرتبط با حوزه کاری شما باشد. حتی برای بررسی دقیق‌تر می‌توانید به مشتری‌های قبل آن اینفلوئنسر مراجعه کنید و خروجی همکاری آن‌ها را جویا شوید.

بازخوردگیری از فالوورهاقدم ۶: بررسی نرخ درگیری فالوورها و کیفیت کامنت‌ها:

یکی از راه‌های شناسایی عملکرد کمپین، بررسی Engagement Rate و کامنت‌های مخاطبین است. این کار باید دائما توسط تیم اجرایی بررسی شود و به صورت لحظه‌ای پاسخ مخاطبین فعال، داده شود.

کال تو اکشنقدم۷: استفاده از کال تو اکشن مشخص:

کال تو اکشن درخواستی است که شما از مخاطب خود دارید تا او را به انجام کاری خاص تشویق کنید. CTA نیز مخفف Call To Action است. کال تو اکشن می‌تواند به شکل‌های مختلفی چون پیام یک خطی، یک تصویر، یک لینک یا یک دکمه در سایت، شبکه‌های اجتماعی یا هر جای دیگری باشد تا در نهایت مخاطب مجاب شود که مشارکت مورد‌ نظر شما صورت گیرد.

تبلیغات غیر مستقیم قدم۸: تبلیغات غیر مستقیم و ادامه‌دار:

حتما سعی کنید برای کمپین‌های خود برنامه‌ریزی زمانی و هزینه‌ای داشته باشید. طوری نباشد که فقط در یک بازه زمانی کوتاه و محدود از این استراتژی استفاده کنید. این امر موجب ریزش فالوو‌رهای شما خواهد شد. پس باید گفت هر زمان که بودجه دنباله‌داری داشتید حتما به سراغ اینفلوئنسر‌ها بروید و سعی کنید به واسطه تبلیغات، مخاطبین خود را در پیج خود فعال نگه دارید.

تولید محتوا اینفلوئنسریقدم ۹: تولید محتوا را به اینفلوئنسر بسپارید:

غالبا برخی برندها تولید محتوا ارائه شده را خودشان تهیه می‌کنند و از این موضوع غافل هستند که ممکن است محتوا آنها منطبق با روحیه و ایده آل‌های اینفلوئنسر نباشد. باید چه کنیم؟

هر اینفلوئنسر از یک ادبیات خاصی استفاده می‌کند و وقتی اینفلوئنسر تولید محتوا می‌کند و محصولی را معرفی می‌کند باید به گونه‌ای آن محتوا ارائه شود که مخاطبین فقط متوجه تجربه آن اینفلوئنسر از آن برند شوند. پس حتما تولید محتوا را به اینفلوئنسر بسپارید تا خروجی بهتری نصیبتان شود.

تهیه بریفقدم ۱۰:تهیه بریف و ارسال برای اینفلوئنسر و دریافت دیتای کمپین از اینفلوئنسر:

بریف توضیحات مکتوب، اساسی و چکیده درباره یک پروژه (برند) است که در حقیقت صورت مساله را با تمام جزئیات ممکن تشریح می کند.

کلام پایانی

اینفلوئنسر مارکتینگ روشی نوین و بسیار موثر در تبلیغات دیجیتال است. در این روش برندها با افراد تاثیرگذار یا صفحاتی که طرفداران زیادی در شبکه‌های اجتماعی دارند همکاری می‌کنند، تا با استفاده از اعتبار نظرات آن‌ها در نزد مخاطبانشان، محصول یا برند خود را تبلیغ کنند. شما هم می‌توانید با استفاده از این روش به توسعه کسب‌وکار خود کمک کنید. اما باید حتما قبلش با هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی شروع کنید…
امیدواریم توانسته باشیم در این مقاله اطلاعات مفید و موثری را به شما داده باشیم…

 

 

نوامبر 8, 2020

0 پاسخ به "اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟ مراحل اجرای کمپین موفق در اینستاگرام"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به شما وفا داریم ، طراحی شده با مقدار زیادی 💜 توسط آنلاینر.

یه مشاوره رایگان از ما هدیه بگیرید !

0915 219 00 93

051 - 3843 1485

زمان خیلی کمه ... عجله کن !

تبریک ... شما برنده مشاوره تخصصی کاملا رایگان تا قبل از شروع دوره 11 آغازینو شدید .

(با پرکردن فرم مشاوره میتونی در جلسه اول هم بصورت رایگان حضور داشته باشی)