دیجیتال مارکتینگ چیست و چه شاخه هایی دارد؟

دیجیتال مارکتینگ یا همان بازاریابی اینترنتی به طور خلاصه، انجام فرآیند بازاریابی و فروش با کمک گرفتن از ابزارهای دیجیتال است. البته که تعاریف بسیار زیادی برای دیجیتال مارکتینگ وجود دارد اما ما سعی کرده ایم تا یکی از مفید ترین تعاریف آن را برای شما شرح دهیم. همچنین بهتر است بدانید هدف از دیجیتال مارکتینگ و یادگیری شاخه های آن به طور کلی افزایش فروش است.

در دنیایی زندگی میکنیم که اینترنت یکی از مهم ترین نیاز های همه ی مردم است و حتی گاها خرید های روزمره از طریق اینترنت انجام میشود (در آینده قطعا این اتفاق خواهد افتاد). میانگین حضور افراد در اینترنت هم به طور چشمگیری افزایش یافته است. پس میتوان به این نتیجه رسید که با بازار بزرگ و تعداد زیادی کاربر مواجه هستیم، و میتوانیم در کسری از ثانیه، محصول و یا خدمات خودمان را به هزاران نفر معرفی کرده و به فروش برسانیم.

در این بین، کسانی بوده اند که توانستند بر این موج سوار شده و کسب و کار خود را از خطر ورشکستگی نجات دهند و وارد دنیای جدیدی شوند. در همه ی تغییرات بزرگ تاریخ دیده ایم، کسانی که به همان سیستم قدیمی خود تعصب داشتند و خود را با تغییرات همراه نکرده بودند به سختی شکست خوردند.

 

تصویر زیر، روند میزان علاقه و جست و جوی مردم درمورد دیجیتال مارکتینگ را در ۱۵ سال اخیر (در ایران) نشان میدهد. همانطور که میبینید، اولین بار حدود ۶ سال پیش، دیجیتال مارکتینگ با سرعت بسیار کم شروع به ظهور کرد. و تقریبا ۲ سال است که با شیب زیادی درحال رشد است و همچنان این رشد ادامه دارد. (اطلاعات این نمودار مربوط به اوایل سال ۱۳۹۹ است).

 

روند صعودی دیجیتال مارکتینگ

 

شاخه ها و سرفصل های دیجیتال مارکتینگ

ابزارهای دیجیتال مارکتینگ در سایت اسمارت اینسایت
ابزارهای دیجیتال مارکتینگ از نگاه سایتهای برتر

در ابتدا این را بگوییم که سرفصل های دیجیتال مارکتینگ کاملا با ابزارهای دیجیتال مارکتینگ متفاوت است، به طور مثال توصیه میشود که یک دیجیتال مارکتر با ابزار فتوشاپ و یک ابزار ادیت ویدئو آشنایی داشته باشد اما اینگونه نرم افزار ها به هیچ وجه به طور مستقیم زیر مجموعه ی دیجیتال مارکتینگ نبوده اند.

 

 

سئو

سئو و افزایش ورودی از طریق موتور های جست و جو

سئو مخفف search engine optimization و به معنای بهینه سازی وبسایت برای موتور های جست و جو است (البته در سال های اخیر مفهوم آن به بهینه سازی تجربه جست و جو یا search experience optimization  تغییر کرده است). وقتی یک کاربر عبارتی را در اینترنت جست و جو میکند هزاران و یا ملیون ها نتیجه از سایت های مختلف را مشاهده میکند و کاربر میتواند به روی هر کدام کلیک کرده و از محتوای آن سایت استفاده کند.

اما از بین این هزاران نتیجه کدام یک ورودی بالاتری دریافت میکنند؟ یا به عبارت دیگر، شما هنگامی که عبارتی را سرچ میکنید معمولا روی کدام سایت ها و نتایج کلیک میکنید؟ جواب روشن است، معمولا عباراتی که بالاترین جایگاه را در صفحه ی اول گوگل دارند بیشتر کلیک میشوند.

رجوع به آمارها در این حوزه همه چیز را مشخص میکند: طبق آمار های رسمی، در دسکتاپ حدود ۳۳ درصد و در موبایل حدود ۲۴ درصد از کاربران روی لینک اول کلیک میکنند و تنها دو درصد از آن ها به صفحه ی دوم گوگل میروند!! همین الان فکر کنید، آخرین باری که به صفحه ی دوم گوگل برای یافتن مطلبی رفتید چه زمانی بود؟

سئو دقیقا همین کار را برای ما انجام میدهد و باعث میشود تا سایت ها به نتایج بالاتری در گوگل برسند و در نتیجه کاربران بیشتری (ازطریق موتور های جست و جو) وارد یک سایت بشوند. به طور خلاصه، سایتی که در عبارات مورد نظرش در گوگل رتبه بهتری دارد و کاربر بیشتری جذب میکند میگوییم سئو قوی تر و بهتری داشته است.

 

 

تبلیغات

تبلیغات آنلاین در بستر های مختلف

یکی از اصلی ترین و بزرگ ترین شاخه های دیجیتال مارکتینگ تبلیغات است که خود، بخش های مختلفی از جمله تبلیغ های بنری، تبلیغات همسان، html،  تبلیغات در گوگل و… دارد.

از گذشته به یاد داریم که میگفتند تبلیغات بازی بزرگان است، البته ما مخالفتی با این جمله نداریم اما با همه گیر شدن اینترنت و شروع به کار کردن آژانس های تبلیغات اینترنتی، شما دیگر نیازی نیست حداقل ده میلیون بودجه برای کرایه بیلبورد به شهرداری بپردازید بلکه با پرداخت حتی ده هزار تومان میتوانید در بهترین سایت های ایران و جهان نمایش داده شوید!

درضمن،  یکی از دلایل برتری کسب و کار های دیجیتال نسبت به کسب و کار های سنتی  قابلیت اندازه گیری آن است، در تبلیغات اینترنتی شما میتوانید تمام هزینه ی پرداختی خود بابت تبلیغات (حتی هزار تومان!) را مدیریت کنید و اگر آن تبلیغات برای شما سودمند بود به آن ادامه داده و اگر از آن تبلیغ بازدهی کافی نداشتید در همان لجظه آن را قطع کنید.

اما در تبلیغات سنتی شما نمیتوانید دقیقا بفهمید که افزایش فروش شما مثلا بابت بیلبورد هایتان بوده و یا به دلیل پخش تراکت های مختلف. و آیا نیاز هست که تبلیغات را ادامه بدهیم یا نه؟ حتی در صورت نداشتن بازدهی، قابلیت قطع ادامه وجود نخواهد داشت(نمیتوانید سه روز بعد از کرایه بیلبورد به شهرداری بگویید که من دیگر تمایلی به تبلیغ ندارم!). و هزاران دلیل دیگر که توجیه استفاده از تبلیغات اینترنتی را بالاتر میبرد.

 

 

انداره گیری داده و بهینه سازی نرخ ها

همواره یکی از مهم ترین وظیفه های یک دیجیتال مارکتر، تحلیل و اندازه گیری داده های مختلف و بهینه سازی آن است.خوشبختانه ابزار های خوب و پیشرفته ای در این ضمینه برای دیجیتال مارکتر ها وجود دارد که از معروف ترین آنان میشود به گوگل آنالایتیکس و سرچ کنسول اشاره کرد.

شما با این ابزار ها میتوانید به دقیق ترین حالت ممکن همه چیز را زیر نظر بگیرید. تصور کنید، شما میتوانید بفهمید که کدام صفحه سایتتان از همه کلیک بیشتری داشته، کدام صفحه برای کاربر جذاب تر است، هر کاربر به طور میانگین چند دقیقه در سایت میماند، چه صفحه هایی را نگاه میکند، جنسیت و سن کاربرانتان چقدر است و صد ها آمار شگفت انگیز دیگر که گفتن همه ی آنان در این مقاله نمیگنجد.

 

طراح سایت

طراحی و راه اندازی وبسایت با وردپرس

احتمالا آشناترین بخش دیجیتال مارکتینگ طراحی سایت باشد، اما دقت کنید، که نباید این بخش با طراحی های وبسایت به صورت تخصصی اشتباه گرفته شود. صرفا داشتن یک سایت به ما کمک میکند که اولا کسب و کارمان جلوه رسمی تری پیدا کند و ثانیا بتوانیم از ابزار های دیجیتال مارکتینگ برای فعالیت هایی مانند تحلیل داده و… استفاده کنیم.

منظورمان چیست؟ بهتر است کمی دقیق تر توضیح دهیم، طراحی وبسایت خودش شاخه ها مختلفی دارد و یک دیجیتال مارکتر صرفا از سایت استفاده کرده تا بتواند فرآیند های بازاریابی و فروش خود را انجام دهد و لزوما طراح وبسایت نیست.

همانطور که میدانید یک فرد اگر بخواهد به صورت حرفه ای طراح سایت شود، باید زبان های برنامه نویسی مانند  PHP, HTML, CSS ,JS و… را بلد باشد و درضمن، بتواند با اغلب افزونه های وردپرس به طور حرفه ای کار کند. اما یک دیجیتال مارکتر تنها اگر بتواند با وردپرس (که یک سیستم مدیریت محتوا بسیار ساده است) یک سایت درست کند، کفایت میکند چون وظیفه ی دیجیتال مارکتر طراحی سایت نیست.

اغلب کسب کار های اینترنتی یک سایت برای خودشان دارند.  وبسایت برای کسب وکار حکم یک سند قابل اعتماد را دارد. یعنی میتوان گفت کسب و کارهای آنلاینی که پایه شان بر اساس چیزی غیر از وبسایت باشد (مانند شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام یا…) باید حواسشان راجمع کنند، چرا که شبکه های اجتماعی اولا راحت تر از مد و علاقه مردم میافتند و دوم احتمال فیلتر شدن آنان زیاد است.

 

 

ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ و فرستادن ایمیل های هوشمند

شاید مظلوم ترین شاخه ی دیجیتال مارکتینگ ایمیل مارکتینگ باشد، اما برخلاف این که به آن اهمیت زیادی داده نمیشود میتواند یکی از قدرتمند ترین ابزار ها برای فروش محصولات باشد. هنوز هم بازاریابی ایمیلی یکی از قابل توجیه ترین نوع تبلیغات است چرا که هزینه آن بسیار کم و نرخ تبدیل بالایی دارد.

چه کسی ایمیل هایش را چک میکند!؟ شاید شما با خودتان بگویید که در زمان حال، کمتر کسی پیدا میشود که ایمیلش را چک کند. پاسخ ما به این افراد چند چیز است: اولا اگر کسی دیگر ایمیلش را چک نمیکند پس فروش های چند صد میلیون افراد مختلف (مثل پیام بهرام بور) از ایمیل مارکتینگ داستان و دروغ است؟ دوما، به یاد داشته باشید که همیشه افراد تاثیرگذار جامعه در حوزه کسب و کار، همیشه ایمیل هایشان را صبح به صبح چک میکنند.

البته یکی ازدلایل بی توجهی مردم به ایمیل های دریافتی شان این است که بسیاری از شرکت های از خدا بی خبر، به جای این که ایمیل های مفید آن هم با رضایت کاربران برای آن ها بفرستند، ایمیل های تبلیغاتی و آزار دهنده برای مخاطبان ارسال میکنند.

 

 

بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا، آهن ربای جذب کاربر

بر خلاف اسمش اصلا جدید و مخصوص دهه های اخیر نیست، سال هاست که حتی بسیاری از کسب و کار های سنتی بی آن که بدانند در حال انجام دادن بازایابی محتوا هستند.هرچند اتفاق نظری در تعریف بازاریابی محتوا نیست اما به طور خلاصه میتوان گفت بازاریابی محتوا یعنی ارائه محتواهای جذاب به مخاطب برا جذب آن ها.

از اهمیت بازاریابی محتوا همینقدر بس که کسب و کار ها بدون بازاریابی محتوا شانس زیادی در موفقیت خود ندارند. به طور خلاصه شما برای موفق شدن در برندینگ، سئو، جلب اعتماد کاربر، دیده شدن و ویروسی شدن کسب و کارتان، بازگشت کاربران به سایت و ده ها مورد دیگر، نیاز به بازاریابی محتوا دارید.

به طور مثال، شما در اینترنت جست و جو میکنید “دیجیتال مارکتینگ چیست” و وارد مقاله آغازینو میشوید و شروع به خواندن میکنید. سپس علاقه مند شده و سایر صفحات ما را هم نگاه میکند و متوجه میشوید که آغازینو برگزار کننده دوره های جامع دیجیتال مارکتینگ هم هست و در آن شرکت میکنید. در نهایت سود آغازینو میشود جذب مخاطب برای دوره هایش از طریق بازاریابی محتوا و سود کاربر میشود خواندن آخرین مقالات و آموزش های دیجیتال مارکتینگ آن هم به صورت رایگان. و البته ممکن است کاربر از محتوا خوشش بیاید و آن را به بقیه هم معرفی کند و این چرخه همیشه ادامه دارد.

 

 

سوشال مارکتینگ

سوشال مارکتینگ و فعالیت در شبکه های اجتماعی

به طور متوسط هر انسان در ۱۶ ساعتی که بیدار است ۱۵۰ بار تلفن خود را چک میکند! یعنی تقریبا هر ۶ دقیقه یک بار! و در جهان  نزدیک به ۳ میلیارد نفر در شبکه های اجتماعی فعال هستند! فکر میکنم که اهمیت این بخش را با توجه به همین آمار ها فهمیده باشید و دیگر نیازی به توضیح ما نیست.

گاها پیش میآید که درآمد کسب و کارهایی که برپایه شبکه های اجتماعی هستند از یک سایت، مغازه یا حتی یک شرکت بیشتر شود. فقط کافی است خودتان تلفن همراهتان را بردارید و ببینید که مردم به چه روش هایی در اینستاگرام پول در میآوردند!

البته این را هم نباید فراموش کنیم که منظورمان از شبکه اجتماعی فقط اینستاگرام نیست. بسیاری از کسب و کار های موفق، فقط برپایه لینکدین هستند، بسیاری بر پایه فیس بوک و یا حتی یوتیوب. فقط کافی است بدانیم مخاطب هدف ما در چه شبکه های اجتماعی فعال است و آن چیزی را که نیاز دارد برایش فراهم کنیم.

 

 

موبایل مارکتینگ

موبایل مارکتینگ

این مورد را با سوشال مارکتینگ اشتباه نگیرید، موبایل مارکتینگ یعنی انجام دادن اقدامات بازاریابی بر بستر موبایل و ربطی به ایسنتاگرام و یا… ندارد. از شاخه های  موبایل مارکتینگ میشود به بازاریابی پیامکی(sms marketing)، (بهینه سازی اپلیکیشن در اپ استور ها)ASO، بازاریابی از طریغ اپلیکیشن ها موبایلی، push notification ها و… اشاره کرد.

درموبایل مارکتینگ همیشه دسترسی کاربران راحت تر از دسترسی به سایت ها بوده است و این از مزیت های موبایل مارکتینگ محسوب میشود. چون همانطور که گفته شد هر کاربر روزی چندبار موبایل خود را چک میکند.

همان داستان هایی که درمورد تحلیل داده های وبسایت برایتان گفتیم در این جا هم وجود دارد اما ابزار ها متفاوت هستند. یعنی شما اگر برای خودتان اپلیکیشن داشته باشید میتوانید ببینید که: روزی چند نفر و از کجا آن را نصب میکنند، روزی چقدر اپلیکیشن را حذف میکنند، دستگاه هر کاربر چیست(مثلا سامسونگ J5) ، چند روز به اپلیکیشن سر نزده اند و هزاران مورد جذاب دیگر.

 

سایر به اصطلاح زیرشاخه های دیجیتال مارکتینگ

تقریبا تمام موارد بالا جزو زیرمجموعه های دیجیتال مارکتینگ قرار میگرفتند اما بسیاری از مباحث دیگر به طور کامل زیر مجموعه دیجیتال مارکتینگ نیستند ولی میتوان آن ها را در خیلی از قسمت ها با دیجیتال مارکتینگ همپوشانی داد. مواردی مثل:

  • برندینگ
  • طراحی تجربه کاربری
  • طراحی رابط کاربری
  • ویدئو مارکتینگ
  • تبلیغ نویسی
  • استراتژی کسب و کار
  • و…

همانطور که میدانید موارد گفته شده حتی قبل شاید قبل از ظهور اینترنت هم بودند اما بعد از همه گیر شدن اینترنت و تحولات اخیر، بسیار دستخوش تغییر شده اند. و یا مواردی که ربطی به دیجیتال مارکتینگ ندارد اما مانند دورچین برای بشقاب غذا لازم هستند.

 

 

چرا باید دیجیتال مارکتینگ را یاد بگیرم؟

با توجه به این که هنوز در ایران  بسیاری از شرکت ها و کسب و کارها از شیوه های سنتی برای ارائه خدمات و یا فروش محصولاتشان استفاده میکنند، بازار بکر و دست نخورده ای برای کسانی است که میدانند در آینده چه اتفاقاتی خواهد افتاد و میتوانند از فرصت ها به خوبی استفاده کنند.

شرکت ها هم دو راه بیشتر ندارند، یا باید با شرایط جدید منطبق شوند و شیوه ی کارشان را تغییر دهند و یا باید بپذیرند که به زودی شکست خواهند خورد. دیجیتال مارکتینگ قطعا میتواند راه نجاتی برای کسب و کار هایی باشد که دیگر امیدی به پیشرفت نداشته و در معرض شکست هستند.

 

 

 

 

بازارکار دیجیتال مارکتینگ

همانطور که گفته شد تقاضا برای نیروی دیجیتال مارکتر حرفه ای در شرکت ها بسیار بالاست و در عین حال نیروی متخصص بسیار کم است! در زمان حال، فردی که بتواند حرفی برای گفتن داشته باشد هیچ وقت دغدغه ی شغلی و پیدا کردن کار نخواهد داشت.

در سال های اخیر دیجیتال مارکتینگ و شاخه های آن همواره یکی از پر درآمد ترین مشاغل در جهان بوده اند. در ایران هم پیشبینی میشود در آینده ای نه چندان دور درآمد یک دیجیتال مارکتر (باتوجه به سطح توانایی فرد) بالاتر از بسیاری مشاغل و در ردیف های اول درآمدی کشور باشد (که البته در حال حاضر هم هست).

 

از چه طریقی میتوانم دیجیتال مارکتینگ را یاد بگیرم؟

یادگیری دیجیتال مارکتینگ در مرحله اول نیاز به علاقه دارد، اگر حاضرید سختی های راه را به جان بخرید و همیشه خود را وقف یادگیری کنید پس بار سفر ببندید.

بهترین پیشنهاد برای کسانی که میخواهند دیجیتال مارکتینگ را به عنوان شغل آینده خود انتخاب کنند و در آن حرفه ای شوند این است که ابتدا تمام سرفصل ها و زیر شاخه های دیجیتال مارکتینگ را یاد بگیرید. در مرحله بعد که دید باز تری نسبت شاخه هاید آن پیدا کردید با توجه به علاقه و استعداد خود، یک حوزه را به طور تخصصی ادامه دهید و در آن بهترین شوید. (به این روش یادگیری، مدل t میگویند.)

 

چرا بسیار مشکل است در تمام شاخه های بازاریابی دیجیتال متخصص شوم؟

با توجه به آپدیت سریع مطالب در دنیای دیجیتال، تقریبا غیر ممکن است که یک فرد، در تمام شاخه های دیجیتال مارکتینگ به صورت حرفه ای تخصص داشته باشد. یکی از دلیل های این اتفاق این است که  تمام شاخه های دیجیتال مارکتینگ نه خیلی به هم مربوط و نه خیلی از هم به دور هستند.

به طور مثال اگر بخواهیم فقط یکی از شاخه های بازاریابی اینترنتی یعنی سئو را مثال بزنیم به این نتیجه میرسیم که الگوریتم های گوگل به سرعت در حال تغییر و بهینه شدن هستند و کسی که بخواهد از سایر رقبا عقب نماند باید همیشه اطلاعاتش بروش باشد و به طور خلاصه خودش را وقف یادگیری سئو کند.

بدیهی است کسی که میخواهد همیشه از بروز ترین مطالب سئو مطلع باشد نمیتواند همزمان از بروز ترین مطالب مثلا تبلیغات نیز اطلاع داشته و در آن به طور کامل تخصص داشته باشد. ضمن این که یادگیری هر شاخه ای ازدیجیتال مارکتینگ به طور تخصصی شاید چند سال طول بکشد.

به طور خلاصه کسی که میخواهد در زمان حال حرفی برای گفتن داشته باشد باید تنها تمرکز خود را روی آن حوزه بگذراد تا در آن حوزه بهترین شود.

 

 

اما کسانی که میخواهند کسب‌وکار سنتی خود را آنلاین کنند

اگر نمیخواهید تبدیل به یک دیجیتال مارکتر شوید و در حال حاضر خودتان کسب و کار دارید پیشنهاد ما این است که حتما کسب و کار خود را با رویکرد دیجیتال مارکتینگ پیش ببرید.

یعنی چه؟ یعنی اگر مثلا، شغل اصلیتان آرایشگری است، همین الان میتوانید با زدن یک پیج اینستاگرام و تولید محتوا جذاب در اینستاگرام و البته دیدن آموزش های مرتبط با اصول کسب درآمد از اینستاگرام فروش خود را چندین برابر کنید. یا حتی میتوانید برای خود سایتی طراحی کرده و درمورد آرایشگری شروع به تولید محتوا کنید (در حقیقت، خیلی کار ها میشود کرد!).

اگر مدیر کوچک شرکتی هستید، دیجیتال مارکتینگ را فراموش نکنید وحتما یک نیروی خبره دیجیتال مارکتر را استخدام کنید  تا فعالیت های شما را در مدیریت کند. البته که در هرصورت داشتن کمی سواد دیجیتال مارکتینگ برای مدیران اصلی هم لازم است.

 

کلام آخر

الان متوجه شدید که دیجیتال مارکتینگ چیست و چرا جزو پردرآمد ترین شغل های دنیاست، اگر حس میکنید که به وارد شدن در این حوزه علاقه مندید اصلا صبر نکید و وارد شوید. با توجه به سرعت عجیب و غریب پیشرفت این حوزه در سال های اخیر، حتی یک ماه صبر کردن ممکن است چند سال شما را از بقیه عقب بیندازد.

چه میخواهید متخصص دیجیتال مارکتر شوید و به صورت پروژه ای کار کنید و چه میخواهید کسب و کار خود را به سمت دیجیتال شدن ببرید، قدم اول دیدن آموزش های مربوط به این حوزه است. فقط کافی است تا اولین قدم را بردارید و شروع کنید.

 

حتما نظر و یا سئوال خود را راجب دیجیتال مارکتینگ و شاخه آن را در همین صفحه برای ما کامنت کنید.

می 4, 2020

2 پاسخ به "دیجیتال مارکتینگ چیست و چه شاخه هایی دارد؟"

  1. عالی بود👌👌😊

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به شما وفا داریم ، طراحی شده با مقدار زیادی 💜 توسط آنلاینر.