۴ روش تبلیغات اثرگذار در ضمیر ناخودآگاه مشتری

تبلیغات چه تاثیری در ضمیر ناخودآگاه مشتری دارد؟

شناخت ضمیر ناخودآگاه و اثر گذاری روی آن یکی از رموز موفقیت در تبلیغات و بازاریابی می باشد. خیلی از مشاوران تبلیغاتی و مدیران برای اجرای کمپین های تبلیغاتی و برنامه های بازاریابی خود، تمام تمرکزشان را به اثر گذاری بر ضمیر ناخودآگاه مشتری قرار می دهند. اگر می‌خواهید بدانید که چطور برتصمیم خرید مشتریان اثر بگذارید، باید ذهن ناهوشیار آن‌ها را بشناسید. هرچند مردم تصور می کنند که خریدی منطقی داشته اند و در تصمیمات خود تمام جوانب را در نظر گرفته ‌اند، ولی اغلب آنها تحت تأثیر ذهن ناخودآگاه خود تصمیم گرفته و اقدام به خرید کرده اند. شما هم تا حالا با افرادی برخورد کرده اید که می گویند تبلیغات روی آنها هیچ اثری ندارد و آنها را ترغیب به خرید کالا یا خدمات نمی کند. به نظر شما این حرف واقعیت دارد؟ با ما همراه باشید تا به جواب این سوال برسیم!

کوه یخی درونتان را بهتر بشناسید

  • زیگموند فروید معتقد بود که:

روان ما انسان ها، سه بخش دارد که این بخش ها تاثیر مهمی بر روی اعمال، رفتار، افکار، تصمیمات، انتخاب ها و شخصیت ما می گذارند.

کوه یخی

  • این سه بخش،عبارتند از:
    1. هوشیار (خودآگاه)،
    2. نیمه هوشیار
    3. ناهوشیار (ناخودآگاه)

و  که ما از ضمیر ناخوآگاه در تبلیغات و بازاریابی می توانیم به فروش بیشتر برسیم؛ شاید برایتان پیش آمده باشد که گاهی کارهایی انجام داده اید که دلیل خاصی برایشان نداشتید و نمی دانستید چرا اینگونه رفتار کرده اید؟ در واقع، ضمیر ناخوداگاه ما، در هر لحظه از شبانه روز، در حال تاثیر گذاشتن بر ماست؛ بی آنکه متوجه باشیم.

بیشتر بخوانید: ۶ ویژگی که یک پیام تبلیغاتی باید داشته باشد

تاثیر ضمیر ناخوداگاه بر ذهن مصرف کننده

دانشمندان دریافته اند که تصمیمات در ضمیر ناخودآگاه شما؛ قبل از اینکه از آن آگاه باشید، گرفته می شود. واقعیت این است ضمیر ناخودآگاه، در خرید تاثیر خودش را می گذارد و باعث رشد مجموعه تبلیغ کننده می شود. ما می خواهیم روی تصمیم گیری مخاطب اثر بگذاریم، برای این کار باید خوب دیده شویم، در کنار رقبا حضور داشته باشیم و از آنها یک گام جلوتر باشیم تا دیده شویم و top of mind ذهن مشتری شویم.

به عنوان مثال وقتی ما وارد فروشگاهی می شویم برای خرید دلستر یا دوغ اولین چیزی که نظر ما را جلب می کند محصولات عالیس می باشد به دلیل تبلیغات گسترده ای که داشته درون ضمیر ناخوداگاه ما جای گرفته و بی آنکه ما اراده کنیم جزء اولین انتخاب های ما قرار گرفته است.

تاثیر ضمیر ناخودآگاه بر ذهن مصرف کننده

۴ نکته برای اینکه ضمیر ناخودآگاه مشتری را در اختیار خود بگیرید.

ضمیر ناخودآگاه مشتری را بدست بگیرید

۱- مشتری ترجیح می دهد که فکر نکند.

اگر ذهن مشتری برای انتخاب خسته شود، ضمیر ناخودآگاه این وضعیت را نمی پسندد و بعید است که در این شرایط مشتری از شما خرید کند. پس سعی کنید با شناخت پرسونای مخاطب، انتخاب های محدودتری را به مخاطب ارائه کنید و تصمیم گیری را برای مشتری آسان کنید.

بیشتر بخوانید: معرفی اجزای هویت بصری برند و بررسی تفاوت آن با لوگو

۲- مشتری از به دست آوردن تجربه های جدید لذت می برند اما ضمیر نا خودآگاه از دست دادن برایش سخت است.

مخاطب دوست دارد چیزهای جدید را تجربه کند و لذت ببرد، اما ضمیر ناخودآگاه امنیت و اطمینان را ترجیح می دهد. یک فروشنده حرفه ای می داند جلب اعتماد مشتری قبل از خرید اهمیت ویژه ای دارد. پس برای فروش محصولات جدید قبل از آنکه به نوآوری و ویژگی های محصول تاکید کنید، مشتری را مطمئن کنید. از نمادها و نشان های مورد اعتماد مخاطب (گواهی ssl – ای نماد- نشان استاندارد و …) برای ایجاد حس اعتماد در ضمیر ناخواگاه مشتری استفاده کنید. او را قانع کنید که در صورت عدم خرید از شما دچار ضرر خواهد شد.

  • به گفته گریوز:

زمانی که ترس از دادن فرصت بر ترس از انتخاب بد غلبه کند، خرید انجام خواهد شد.

مشتری ترجیح میدهد فکر نکند

بیشتر بخوانید: نحوه فروش محصولات در اینستاگرام به همراه تکنیک‌های کاربردی

۳- مردم به شدت تحت تاثیر اولین ها قرار می گیرند.

مخاطب همیشه دوست دارد منطقی خرید کند اما تحقیقات نشان داده است که مردم تابع اولین تجربه های احساسی، اولین پیام های برند و اولین اثرها هستند. اولین برخورد بسیار حساس است، در ارائه اولین پیام به مشتری بسیار دقت کنید. اولین قیمت، اولین تجربه خرید، اولین پیام برند و… همگی تعیین کننده و سرنوشت ساز است.

۴- مردم تابع جمع هستند مگر اینکه امکانش نباشد.

مردم دوست دارند همیشه پیشگام باشند و اولین کسی باشند که یک پدیده یا محصول را امتحان می کنند اما ضمیر ناخودآگاه اینگونه عمل نمی کند و دوست دارد تابع باشد و از دیگران تقلید کند.

  • گریوز می گوید:

برخلاف آنچه اکثریت ما دوست داریم خود را نوگرا معرفی کنیم اما در سطح ناخواگاه ذهن نوگرا نیستیم بلکه پیرو هستیم.

به همین دلیل است که تبلیغات دهان به دهان بسیار قدرتمند است.
زمانی که می بینیم دیگران در حال خرید هستند می پذیریم که آن محصول خوب است. پیروی از دیگران حتما نباید بصری و دیداری باشد بلکه شنیدن هم تاثیر گذار است و کفایت می کند. برای مشتری شواهدی ارائه کنیم مبنی بر اینکه دیگران (شخصیت های مورد علاقه مخاطب مثل سلبریتی ها یا فوتبالیست ها، همکاران و…) مشتری ما هستند!

افراد تابع جمع هستند

نتیجه:

به اعتقاد دانشمندان آنچه که به عنوان دستاوردهای زندگی یک انسان به دست آمده در واقع توسط ضمیر ناخودآگاه حاصل شده است و متخصصان بازاریابی و تبلیغات می توانند با شناخت و در اختیار گرفتن ضمیر ناخودآگاه، مشتریان خود را کنترل کنند. نکته واضح اما ضروری این است که مصرف کنندگان در گیر بسیاری از کالاهایی که می خرند نیستند آنها با توجه به اینکه کدام مارک شامپو را بخرند یا کدام ماده شوینده بهتر است تلوزیون نمی بینند یا مجله نمی خوانند. بلکه این ضمیر ناخودآگاه آنها است که او را وادار به خرید می کند. تبلیغات احساسی در ترویج و یادآوری و تولید اثر فروش بسیار موفقیت آمیز است.
امیدوارم تا حدودی با اصول غلبه بر ضمیر ناخودآگاه مشتری آشنا شده باشید و در جذب مخاطب هدف خود بهتر از قبل موفق باشید.

ژانویه 25, 2021

0 پاسخ به "4 روش تبلیغات اثرگذار در ضمیر ناخودآگاه مشتری"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به شما وفا داریم ، طراحی شده با مقدار زیادی 💜 توسط آنلاینر.

یه مشاوره رایگان از ما هدیه بگیرید !

0915 219 00 93

051 - 3843 1485

زمان خیلی کمه ... عجله کن !

تبریک ... شما برنده مشاوره تخصصی کاملا رایگان تا قبل از شروع دوره 11 آغازینو شدید .

(با پرکردن فرم مشاوره میتونی در جلسه اول هم بصورت رایگان حضور داشته باشی)