داستان سرایی + فروش + ۷ تکنیک قصه گویی

ترکیب داستان سرایی و تبلیغات

داستان سرایی یک روش فروش مبتنی بر قصه گویی است. ما با قصه گویی می توانیم توجه مشتری را از طریق احساسات جلب کنیم، همراهی و علاقه او را به دست بیاوریم و تمایل او را به خرید افزایش دهیم.

داستان ها تاثیر عمیقی بر ذهن و رفتار ما دارند، در واقع این به زمان کودکی ما برمی گردد که مادرها و مادربزرگ هایمان برای ما قصه می گفتند. ما همیشه تشنه شنیدن داستان بوده ایم و هستیم.

مهم ترین نکته در داستان سرایی این است که: بیشتر از اینکه حرف بزنیم نشان دهیم!

چگونه داستان ها می توانند منجر به فروش شوند؟ بیایید با هم پیش برویم و به پاسخ این سوال برسیم!

  ترفند قصه گویی برای فروش آنلاین (روزی روزگاری….)

شما حتما شهرزاد، قصه گوی داستان هزار و یک شب را می شناسید؟ او به کمک داستان سرایی و قصه هایی که برای سلطان می گفت توانست اعدام خود را هزار و یک شب به تعویق بیندازد!

بدیهی است که مطرح کردن این نکته برای این نیست که برای فروش محصولات خود این همه زمان صرف کنیم. ما می توانیم از روشی که شهرزاد استفاده کرد وارد قرن ۲۱ بشویم و با داستان سرایی و ارائه داستان های مهیج روی احساسات مشتری متمرکز شویم و توجه مخاطب را به خود جلب کنیم!

قصه-هزار-و-یک-شب

بیشتر بخوانید: تست A/B چیست + چگونه می تواند به کسب و کار ما کمک کند؟

داستان سرایی در بازاریابی دیجیتال چه کاربردی دارد؟

قالب داستانی و داستان سرایی بهترین فرم برای انتقال پیام ها و مفاهیم هست. در دنیای رسانه های دیجیتالی، ما این فرصت را داریم که داستان های زیادی را درباره برند خود در شبکه های اجتماعی مختلف، مانند تلگرام و اینستاگرام و … منتشر کنیم. توجه داشته باشیم ما فقط چند ثانیه زمان داریم تا داستان خود را به کاربر منتقل کنیم، در این زمان کوتاه باید بتوانیم داستان را به شیوه ای ارائه کنیم که کاربر جذب داستان شود.

داستان سرایی در بازاریابی دیجیتال

 استراتژهای داستان سرایی در دیجیتال مارکتینگ

در داستان سرایی هورمون اکسی‌ توسین نقش مهمی دارد. اکسی توسین جزو انتقال ‌دهنده‌های عصبی است و روی عملکرد مغز، سیستم عصبی، احساسات وعواطف روزمره‌ اثر می‌گذارد. یک داستان جذاب می تواند (با ترشح اکسی توسین) باعث افزایش اعتماد مشتری به نام تجاری ما و محصول یا خدماتی که ارائه می کنیم شود. نویسنده خوب مخاطبانش را به یک سفر رویایی می برد. به آنها انگیزه می دهد و طوری آنها را درگیر داستان می کند که تا آخر داستان میخکوب سرجای خود بمانند. یکی از راه های درگیر کردن احساسات مخاطب این است که داستان سرایی با طنز پردازی، مسائل نوستالژی، ترس مخاطب و چیزهایی که مربوط به احساسات و عواطف مخاطب هست، مطرح شود. موضوع مهم این است که سناریوی داستان طوری پیش برود تا به حل مشکل مخاطب برسد. داستانی که در آن مشکل مخاطب (ترس، تردید، ناراحتی، افسردگی و..) حل نشود اصلا سناریوری جذابی نمی شود!

اعتماد به نفس دادن به مشتری

بیشتر بخوانید: راهکارهای دیجیتال مارکتینگ برای افزایش فروش آنلاین

۷ تکنیک قصه گویی برای موفقیت در فروش

۱٫ در داستان ابتدا، میانه و پایان داشته باشیم:

هر داستان خوب شامل یک ساختار و قاعده ساده می باشد: شروع داستان، بخش میانی و پایان داستان!

در یک داستان سرایی خوب برای فروش باید قبل از شیرجه رفتن در موضوع داستان یا چالش، صحنه را تنظیم کنیم و شخصیت های خود را معرفی کنیم. در یک داستان فروش خوب، نتیجه گیری داستان باید پل ارتباطی بین محصول و راه حل ایجاد کند. این هنر ما هست که با داستان سرایی نشان دهیم چگونه محصول یا خدمات ما می تواند به مشتری کمک کند تا مشکلی که اکنون با آن رو به رو است را حل کند.

داستان شروع و پایان داشته باشد.

بیشتر بخوانید: محصولات پرفروش در اینستاگرام

۲٫ مشتری را قهرمان داستان خود کنیم:

قهرمان داستان شخصیت اصلی داستان است و در طول داستان برای او ماجرایی رخ می دهد. با ماجراجویی، چالش و مبارزه رو به رو می شود و در طی این ماجراجویی از یک فرد معمولی به یک فرد خارق العاده تبدیل می شود.

مشتری قهرمان داستان است

۳٫ نقش ما در داستان مانند یک منجی باشد:

در داستان سرایی که برای فروش ارائه می دهیم ما باید برند و محصول خود را به گونه ای قرار بدهیم که نقش حمایتی داشته باشد و داستان را طوری تنظیم کنیم تا نشان دهیم محصول ما می تواند به مشکلات خاص مشتری کمک کند.

شرکت منجی مشتری است

بیشتر بخوانید: یک شغل پول ساز به نام کپی رایتینگ

۴٫ هدف مشخص داشته باشیم:

برای ارائه یک داستان سرایی خوب ما باید بدانیم که قهرمان داستان چه ظاهری دارد؟ کجا می رود، دنبال رفع چه نیازی است؟ چه نوع ارتباطی (معنوی، مادی و یا کاری) می طلبد؟ و اینکه قادر به انجام چه کارهایی می باشد و بعد از تغییرات چه ظاهری خواهد داشت؟  باید هدف و نیازهای قهرمان داستان را کشف کنیم و تا زمانی که نتوانسته ایم هدف قهرمان داستان (مشتری) را کشف کنیم، داستانی برای فروش نخواهیم داشت.

 

هدف-از-تبلیغات-و-فروش

ما برای داستان سرایی خود به یک چالش نیاز داریم. چالش ها موانعی هستند که داستان را جذاب و هیجانی می کند.

دره ای که میان امروز مشتری ما و جایی که می خواهد برود، وجود دارد؛ هسته اصلی داستان ما را تشکیل می دهد. غالباً چالش های درونی و بیرونی وجود دارند که در برابر موفقیت مشتری قرار می گیرد. جالب ترین چالش ها معمولا درونی هستند، دقت داشته باشیم اگر این چالش ها خیلی راحت حل شوند، مشتری به سرعت ما را فراموش می کند. وقتی تغییر آسان باشد مشتری دیگر به ما نیازی نخواهد داشت، پس باید سعی کنیم با گذراندن چالشی سخت، مشتری را به راه حل برسانیم!

سردرگمی

بیشتر بخوانید: ۶ ویژگی که یک پیام تبلیغاتی باید داشته باشد

۶٫ در ذهن مشتری ماندگار شویم::

از طریق الهام بخشیدن، رسوایی، طنز، ترس و… داستان خود را در ذهن مخاطب ماندگار کنیم. داستانی که ما را تحت تاثیر قرار می دهد همیشه به یادمان می ماند و علاوه بر این منتقل هم می شود زیرا اگر داستانی را دوست داشته باشیم آن را برای افراد بیشتری تعریف می کنیم. در واقع هر چه بیشتر تحت تاثیر داستانی قرار بگیریم احتمال ویروسی شدن داستان نیز بیشتر می شود. نکته دیگری که باید در نظر داشته باشیم این است که  در داستان سرایی قسمتی را برای کشف و تحریک کنجکاوی مشتری قرار دهیم تا با ماجراجویی و ارضای حس کنجکاوی و کشف، حس خوبی پیدا کند و لذت ببرد.

ماندگاری در ذهن مخاطب

 

۷٫ ما به یک نتیجه اخلاقی نیاز داریم:

وقتی که برای فروش داستان سرایی ارائه می کنیم بهتر است که نتیجه اخلاقی روشن و واضحی داشته باشیم. نشان دهیم که کسب و کار ما با راهنمایی و ابزار مناسبی که به کاربر می دهد می تواند مشتری را به نسخه بهتری از خودش تبدیل کند. همچنین نشان دهیم چطور مشتری می تواند بر موانع بیرونی و درونی که سر راهش وجود دارد، پیروز شود و به چیزی که در جستجوی آن هست برسد.

نتیجه-گیری اخلاقی

در پایان:

جمله معروفی هست که می گوید:

یک فروشنده خوب می داند چطور صحبت کند و یک فروشنده عالی می داند چطور داستان بگوید!

داستان خوب این توانایی و قدرت را دارد که توجه ما را به خود جلب کند، ما را مجذوب خود کند، تعامل ایجاد کند و ما را وادار به خرید کند.

با توجه به این که امروزه مشتری تنها بر اساس ویژگی و مزایای محصول و خدمات تصمیم به خرید نمی گیرد، استفاده از قصه گویی و داستان سرایی برای فروش، یک استراتژی موثر است که به ما کمک می کند تا مشتری را به سمت خود بیاوریم و فروش بیشتری انجام دهیم.

چند نمونه از داستان های موفق:

Google
یک مثال عالی از داستان سرایی: به کمک گوگل چه کارهایی می­‌توانید انجام دهید؟ با استفاده از امکانات گوگل مسافت ۴۰۰ کیلومتری میان لاهور تا دهلی را به آسانی سفر کنید. در این تبلیغ میان دو دوست قدیمی مسافت‌­ها فاصله است. آن­چه در انتها می­‌بینید جذاب است. گوگل یک فیلم کوتاه ۳ دقیقه ای درباره مردی در هند تهیه کرده که در آن به نوه اش درباره دوست عزیز دوران بچگی اش می گوید. سپس زن منحصراً از موتور جستجوی گوگل برای پیدا کردن آن دوست استفاده می کند و ترتیب یک ملاقات را می دهد. به کارگیری از موتور جستجوی گوگل و هدف و احساسات قوی به درستی ارتباط برقرار کرد!

شرکت جهانی گوگل

Heinz Beanz
برند Heinz Beanz از سال ۱۸۶۹ به فروش کنسرو لوبیا مشغول است. این برند تلاش می­‌کند تا محصول خود را با شعار «کنسرو اختصاصی برای هر نفر» محصول خود را به فروش برساند. در تبلیغ؛ داستان عشق سازندگان به محصول خود و تلاش­‌های آنان برای ساخت محصولی بهتر را به روشی خلاقانه و به کمک انیمیشن مشاهده می­‌کنید.

L’Oreal
برند تجهیزات و لوازم آرایشی به روایت داستان توسط کاربران خود پرداخته است. یکی از کاربران محصولات اورال تصمیم می‌­گیرد تا با عنوان «زیبایی چهره خود را به نمایش بگذار» از زنان درخواست کند تا از روش­‌های آرایش صورت و چهره او استفاده کنند و آن را به اشتراک بگذارند.

شرکت لوازم آرایشی لورآل

بیشتر بخوانید: ۱۰ پیشنهاد حرفه‌ای برای پولساز کردن کمپین‌های تبلیغاتی

نمونه موفق داستان سرایی برند ایرانی: تپسی
برند تپسی در ریبرندینگ خود تلاش کرد تا داستان تغییر لوگو و ارتباط آن با اهداف شرکت را روایت کند، از ارتباط رنگ نارنجی با تاکسی­‌های نارنجی رنگ قدیم، ارتباط دو خط موازی با خطوط راهنمایی و رانندگی و نزدیک بودن لوگو با حرف «ت» کلمه تپسی.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by TAPSI تپسی (@tapsi_ir)

 

ژانویه 24, 2021

0 پاسخ به "داستان سرایی + فروش + 7 تکنیک قصه گویی"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به شما وفا داریم ، طراحی شده با مقدار زیادی 💜 توسط آنلاینر.

یه مشاوره رایگان از ما هدیه بگیرید !

0915 219 00 93

051 - 3843 1485

زمان خیلی کمه ... عجله کن !

تبریک ... شما برنده مشاوره تخصصی کاملا رایگان تا قبل از شروع دوره 11 آغازینو شدید .

(با پرکردن فرم مشاوره میتونی در جلسه اول هم بصورت رایگان حضور داشته باشی)