اصول راه‌اندازی کسب و کار آنلاین

هنگامی که قصد شروع کردن یک کسب و کار اینترنتی را دارید، تصور کنید که قرار است یک فرش ببافید. حالا چرا فرش؟ حتما با خودتون می‌گویید راه اندازی کسب و کار آنلاین کجا و بافتن فرش کجا!! اما عجله نکنید، در ادامه به این نکته پی می‌برید که این دو تا چه حد به هم شباهت دارند. پس با هم به این موضوع می‌پردازیم:

فرش کجا و راه‌اندازی کسب و کار کجا؟

مدل کسب و کار اینترنتی

همانطور که قبل از شروع بافتن اول باید تصمیم بگیرید که قرار است چه مدلی از فرش مثل قالی، قالیچه و یا حتی پادری ببافید، برای کسب و کار اینترنتی هم باید مشخص کنید که قرار است محصولی را بفروشید یا چیزی آموزش دهید؟، قرار است شبکه‌سازی کنید و یا خبرگزاری؟ باید اول از همه هدفتان از نوع کسب و کاری که قرار است راه‌اندازی شود را تعیین کنید تا براساس آن مسیر و استراتژی لازم را انتخاب نمایید. در حالت کلی سه مدل کسب و کار اینترنتی داریم که هرکدام ممکنه شاخه‌های گوناگونی داشته باشند که این سه مورد را در ادامه نام بردیم.

اما اگر دوست دارید اطلاعات کامل‌تری در این باره بدانید بهتر است مقاله مربوط به انواع مدل کسب و کار را حتما بخوانید.

حالت‌های کلی کسب و کار اینترنتی:

۱. ایجاد فروشگاه اینترنتی برای کالاهای فیزیکی

۲. ایجاد فروشگاه اینترنتی برای کالاهای دیجیتال

۳. ایجاد سایتی برای ارائه خدمات بصورت آنلاین

 

ویژگی‌های کسب و کار اینترنتی

تا الان متوجه انواع مدل کسب وکار اینترنتی شدید. اما قبل از آنکه به سراغ شروع کسب وکار و مراحل آن برویم، اجازه دهید به این سوال پاسخ دهیم که چرا کسب و کار اینترنتی راه بیاندازیم و از کسب و کار سنتی به سمت فضای آنلاین سوق پیدا کنیم؟

در این مورد هم دوباره می‌توان کسب و کار وفرش را در کنار هم قرار داد. همین الان خودتون فرش‌هایی که در گذشته بافته می‌شدند را با فرش‌های امروزی مقایسه کنید. در گذشته فرش‌ها با متراژ بزرگ، نخ‌های پشمی و رنگ‌های محدود و بیشتر تیره بافته می‌شدند و طرفداران زیادی هم داشتند، اما با گذشت زمان خانه‌ها کوچکتر شد و سلیقه افراد تغییر کرد. از این رو بافندگان فرش سعی کردند تا فرش‌هایی با متراژ کمتر اما با تنوع رنگی و طرحی بیشتر ببافند. علاوه بر آن، سعی کردند تا از نخ‌هایی استفاده کنند که لطیف‌تر و سازگار با پوست انسان باشد.

همین اتفاق در کسب و کار آنلاین هم وجود دارد شما کسب و کار‌های سنتی و امروزی را باهم و با در نظر گرفتن سبک زندگی افراد مقایسه کنید. برای درک بهتر این موضوع قصد داریم مزایا و معایب کسب وکار اینترنتی را بیان کنیم تا خودتان بهتر تصمیم بگیرید.

مزایای کسب و کار اینترنتی

 

کاربر به کسب و کار شما دسترسی ۲۴ ساعته دارد

انعطاف‌پذیری بالایی دارد

سلیقه و علاقه مشتریان را شناسایی کرده و براساس آن‌ها کسب و کار را پیش می‌برید

یک عمل پر ریسک و پر خطری نیست

تنوع ارائه محصول یا خدمت بسیار بالاست

در وقت و هزینه و انرژی صرفه جویی می‌شود

و بسیاری دیگر که در انینجا نمی توان به تمام ان‌ها اشاره کرد

 

و اما معایب آن

 

مشتری نمی‌تواند تا قبل از خرید محصول را تست کند

رقابت در این حوزه بسیار بالاست و باید برای موفق شدن تلاش کنید و اصولی رفتار کنید.

حتما باید به اینترنت دسترسی داشته باشید

تعامل با مشتری کمی سخت‌تره چون باید بصورت غیر مستقیم صورت بگیره

 

برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی کسب و کار آنلاین

قطعا برای بافتن یک فرش، شما به یک نقشه راه نیاز دارید تا بتوانید همان شکلی که باید نخ‌ها را در کنار هم گره بزنید و طرح نهایی را ایجاد کنید. برای کسب و کار آنلاین هم دقیقا همین اتفاق می‌افتد، یعنی باید یک مسیر مشخصی را تعیین کنید تا براساس آن مهارت‌هایی را که لازم است به موازات هم پیش ببرید و با توجه به استراتژی که برای خود انتخاب کردید، آن‌ها را در مسیر رسیدن به هدف خود هماهنگ کنید و یک برنامه‌ریزی دقیق را پیش ببرید.

نقشه و برنامه ریزی کسب و کار آنلاین

چرا برنامه‌ریزی و استراتژی کسب و کار اهمیت دارد؟ 

تصور کنین که از شما بخواهند تا یک فرش ببافید، شما نمی‌دونید که زمانی باید چه نوع گره‌ای بزنین یا از چه وسیله‌ای استفاده کنین و برای همین باید با حدس و گمان انتخاب کنین. در نهایت هم اگه به طرح فرش نگاهی بیاندازید، آن طرحی که مد نظرتون بود را نشان نمی‌دهد، اما زمانی که با نقشه پیش بروید همه چیز اصولی و دقیق خواهد بود. 

حالا اینکه یک فرش بود، شما تصور کنین در دنیای بی حد و مرز دیجیتال اگر بدون برنامه پیش بروید و ندانید که چه زمانی باید چه کاری را انجام دهید، قطعا با شکست رو به رو خواهید شد. پس سعی کنین قبل از شروع هر کاری برنامه‌ریزی و استراتژی برای خود داشته باشید تا بتوانید در مواقع ضروری و بحرانی و یا حتی فرصت‌ها بهترین واکنش را نشان دهید که کمترین ضرر را ببینید و به بیشترین سود برسید. 

چرا برنامه ریزی و استراتژی کسب و کار اهمیت دارد؟

مراحل راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی

همانطور که بافتن فرش مراحل مختلفی از نقشه‌خوانی گرفته تا تهیه مواد و پرداخت و به انتها رساندن آن، راه‌اندازی یک کسب و کار آنلاین هم مراحل مختلفی دارد که باید گام به گام آن ها را پیش برد تا محصول نهایی دست پیدا کنیم که با هم این مراحل را یک به یک بررسی می‌کنیم:

۱. آشنایی با مفاهیم بازاریابی و دیجیتال مارکتینگ

یکی از اصلی‌ترین کلیدهای موفقیت هر کسب و کاری، آشنایی و شناخت مفاهیم بازاریابی است و اگه این کسب و کار بصورت آنلاین باشد، مفاهیم دیجیتال مارکتینگ نیز به آن اضافه می‌شود. قطعا اگر شما با مفاهیمی مثل مصرف‌کننده، اقیانوس آبی و قرمز، قیف فروش، سرنخ، نرخ پرش و… آشنا باشید، موفق‌تر خواهید بود چون استراتژی و برنامه‌ریزی دقیق‌تری خواهید داشت. 

 

هویت بصری۲. آشنایی با UI, UX 

برای داشتن یک کسب و کار آنلاین حرفه ای و درجه یک رعایت اصول طراحی و تجربه کاربری UI, UX خیلی مهمه و باید نرم‌افزارهایی مثل فتوشاپ را برای تصویرسازی و طراحی لوگوی زیبا و حرفه‌ای یاد گرفت و براساس علم روانشناسی رنگ‌ها، برای هویت بصری کسب و کارتان از رنگ‌هایی استفاده کنین تا مخاطب بیشتری جذب شود. 

 

طراحی سایت و فروشگاه اینترنتی۳. طراحی سایت و فروشگاه اینترنتی

در این مرحله بالاخره می‌رسیم به طراحی سایت و یا فروشگاه اینترنتی که از اول در فکرش بودیم. دارای زمانی که شما هاست و دامنه را تهیه می‌کنید، به سادگی با نصب وردپرس و قالب سایتتان راه‌اندازی می‌شود. اما این تازه اول ماجراست و برای موفقیت هنوز هم راه زیادی مونده. در واقع در این مرحله شما باید صفحات اصلی و مطالب اصلی را وارد کنید و به دنبال افزونه‌هایی که نیاز دارید باشید. علاوه بر آن شروع به محتوانویسی کنید و اگه محصولی دارید آن را منتشر کنید.

اگه قصد راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی را دارید بد نیست قبل از آن مقاله کسب درآمد از فروشگاه اینترنتی را مطالعه کنید

 

۴. سئو و بهینه‌سازی سایت

سئو و بهینه سازی سایتبعد از آنکه چندین محتوا درون سایتتان منتشر کردید، باید آن‌ها را بهینه‌سازی کنید. یعنی چی؟ یعنی باید برای محتواهای آن کلمات کلیدی مرتبط، پرطرفدار و کمتر استفاده شده را انتخاب کنید، چون همانطور که قبلا هم گفته شد، کلمات کلیدی آدرس محتوای سایت شما در فضای آنلاین است، هرچه دقیق تر و منحصر به فردتر باشد، کاربر را سریعتر به شما می‌رساند. علاوه بر آن باید سعی کنید برای عنوان‌هایتان از تگ‌های مناسبی استفاده کنید تا اهمیت‌شان برای گوگل مشخص شود و پس از آن بطور اصولی عمل لینک‌دهی را انجام دهید، خلاصه هر کاری که لازم است برای رسیدن به صفحه یک گوگل عملی سازید. 

 

۵. متصل کردن وب سایت به ابزارهای تحلیلی

ابزارهای مختلفی برای تحلیل و بهبود سایت وجود دارد اما سه مورد از آن‌ها از همه مهم‌تر هستند:

 • ابزارهای تحلیل وآنالیز سایتسرچ کنسول اولین ابزاری است که حتما باید وب سایت را به آن متصل کرد تا سایت و محتوای درون آن در گوگل ایندکس شوند و سپس تحلیل‌های مربوط به هر صفحه یا محتوا را انجام دهید. 
 • گوگل آنالیتیکس ابزار دیگری است که باید به وب سایت متصل شود تا با استفاده از آن بتوانیم برای خود goal هایی تعریف کنید و براساس آن‌ها اطلاعات ورودی، بازدید سایت، پرسونا و…تحلیل کنید تا در نهایت بتوانید kpi (ارزش عملکردی کارکرد) وب سایت را بررسی کنید. 
 • گوگل ادز سومین ابزاری است که برای هر سایتی که قصد دیده شدن دارد، ضروری است. درسته که سئو، اصولی‌ترین راه برای دیده شدن است، اما گوگل ادز می‌تواند راه میانبری در کنار سئو برای جذب کاربران باشد که در تبلیغات شما را به دو صورت شبکه‌های نمایشی و یا در موتورهای جستجو به نمایش می‌گذارد. 

 

برای استفاده از گوگل ادز، مقاله چک لیست گوگل ادز میتونه خیلی کمکمتون کنه

۶. استفاده از کمپین‌های تبلیغاتی

بعد از تحلیل سایت با استفاده از ابزارهایی که معرفی شد، قطعا هر کسب و کاری می‌تواند پرسونا (مخاطب خاص) خود را شناسایی کند و براساس ویژگی‌هایی که دارند، دسته‌بندی کنند و سپس با توجه به نیازها و علایقشان کمپین‌های تبلیغاتی مختلف راه‌اندازی کند. این تبلیغات می‌تواند بصورت موبایل مارکتینگ، ایمیل مارکتینگ، شبکه‌های تبلیغاتی و… باشد. باید دید که کدام مورد برای کسب و کارتان بیشتر جواب می دهد. 

 

 

تقویت برندینگ۷. بالا بردن قدرت برندینگ کسب و کار

در نهایت برای کسب و کارتان روی برندینگ آن باید کار کنید. در این مرحله می‌توانید از کانال‌های ارتباطی مختلفی مثل شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید تا کسب و کارتان بیش از پیش به دیگران معرفی شود. از طرف دیگر باید بیشتر روی هویت بصری برندتان وقت بگذارید تا بیشتر دیده شود. 

 

کلام آخر

حالا به شباهت‌های زیاد بافتن فرش و راه‌اندازی کسب و کار پی بردید؟ پس سعی کنین برای رسیدن به نتیجه دلخواه که حرفه‌ای و درجه یک است، از ابتدا اصولی شروع کنید و با برنامه پیش برید تا کسب و کارتان را آنطور که می‌خواهید راه‌اندازی کنید و به اهدافتان برسید. با این روش مطمئن باشید همیشه مثل یک تابلو فرش در گالری، کسب و کارتان در فضای اینترنت خوش می‌درخشد.

درخشیدن کسب و کار مثل تابلو فرش

 

بیایید در این مسیر با ما همراه شوید تا اصولی‌ترین نکات راه‌اندازی یک کسب و کار اینترنتی را فرا بگیرید. راهش هم تنها شرکت در دوره‌های جامع آغازینوست که شما را مانند یک تابلو فرش بالا نگه می‌دارد و روی شما نوردردازی می‌کند تا بیشتر به چشم بیایید. چی از این بهتر؟ پس عجله کنید و همین الان دست به کار شوید.

می‌خوام با دوره آشنا بشم

جولای 13, 2020

0 پاسخ به "اصول راه‌اندازی کسب و کار آنلاین"

  ارسال یک پیام

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  به شما وفا داریم ، طراحی شده با مقدار زیادی 💜 توسط آنلاینر.
  دوره دهم توراهه ، جا نمونی... 😉
  دریافت مشاوره رایگان و خرید دوره