• ورود
  • هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

چطور یک کسب‌وکار آنلاین راه‌اندازی کنیم+ویدئو

امروزه همه به فکر راه‌اندازی کسب‌وکار آنلاین هستند، چون به این نکته پی بردند که فعالیت در حوزه دیجیتال باعث رشد و سودآوری است. اما رسیدن به این جایگاه، به همان اندازه هم نیاز به مهارت و تجربه دارد تا بتوانید حضور پررنگی در آن داشته باشید

.حال اگر قصد شروع یک کسب‌وکار آنلاین را دارید تا انتهای این مقاله با من همراه باشید تا نقشه راهتان را به‌دست آورید

کسب‌وکار آنلاین چیست؟

قبل از هرچیز لازم است بدانید که کسب و کار آنلاین چیست؟ و به چه کسب وکار هایی آنلاین اتلاق می شود؟

کسب و کار آنلاین و یا تجارت آنلاین به خرید و فروش محصولات و ارائه خدمات از طریق وب سایت های اینترنتی و رسانه های مجازی اطلاق می شود. این کسب و کارها در بازار امروزی رایج شده و محبوبیت بالایی کسب کرده اند. اما برای اینکه کسب وکار شما اینترنتی محسوب شود باید دو فاکتور مهم، پایداری و ثبات کسب وکار را در نظور بگیرید.

ممکن است شما در حال حاضر به دنبال این باشید که کسب و کار خودتان را در فضای آنلاین رونق دهید. اما باید شناخت کافی نسبت به معایب و مزایای کسب وکار اینترنتی داشته باشید. برای همین در ادامه راجع به آن صحبت کرده ایم:

مزیت‌های کسب‌وکار آنلاین

چرا کسب و کار اینترنتی داشته باشیم؟مزایای کسب وکار آنلاین یک ضرورت برای عصر دیجیتال 

تسلط به عرصه دیجیتال باعث شده است تا افراد بیشتری برای جستجوی محصولات و خدمات مورد نیاز خود به اینترنت اعتماد کنند. هر کسب‌وکار آنلاینی که به طور موثر از این بستر استفاده نکند، امکان از دست رفتن موقعیت‌های سودآور و فرصت باقی ماندن در فضای رقابت را برای آن‌ها از بین خواهد برد.

مزایای کسب وکار آنلاینتمام وقت، قابل دسترس است

اینترنت همیشه در دسترس است و می‌تواند شغل شما را در تمام طول روز به نمایش بگذارد. این امر باعث می‌شود مشتریان آینده‌نگر شما محصولات و خدمات شما را در هر ساعت از روز و در هر مکان مشاهده کنند. اگر مشاغل خرده فروشی را اداره می‌کنید، فروشگاه آنلاین شما به صورت ۲۴ ساعته قابل دسترس خواهد بود و مشتریان می‌توانند به راحتی خرید خود را انجام دهند.

مزایای کسب وکار آنلاینباعث رشد برندینگ می‌شود

حضور در فضای مجازی این امکان را به شما می‌دهد که بتوانید برند خود را بسازید و اعتبار لازم را برای جذب مشتری بیشتر به دست آورید. در این میان فرصت مناسبی را برای مشتریان فراهم می‌کنید تا بیشتر با برند و محصولات شما آشنا شوند. 

مزایای کسب و کار آنلاینتصویر مثبتی از شما در ذهن مخاطب می‌سازد

تعامل با مشتریان و دریافت بازخورد از آنها از طریق بررسی‌های آنلاین و همچون به روزکردن پست‌های آنلاین، ارائه محصولات جدید، تصویر مثبتی از کسب‌وکار شما در ذهن مخاطب ایجاد می‌کند. این نوع تصویر باعث می‌شود که مشتری‌های آینده‌نگر بتوانند با شما تجارت کنند و فروش شما را افزایش دهند.

مزایای کسب‌وکار آنلاین دارای فضای گسترده‌تری از مخاطبان است

وب به شما امکان دسترسی به مخاطبان بسیار بزرگتری را می‌دهد که شامل افراد در موقعیت مکانی شما و خارج از کشور می‌شود. تجارت و فروش آنلاین شما را در معرض فرصت‌های بیشتر قرار می‌دهد و به شما این امکان را می‌دهد تا در سطح بین المللی فعالیت کنید.

مزایای کسب و کار آنلاین گزارش‌گیری‌های موثر

برخی کسب‌وکارها برای مخاطبان خود ارزش زیادی قائل هستند و دائم با مخاطب ارتباط برقرار می کند و در نهایت از مخاطبان خود بازخوردگیری می‌کنند. بدون شک این عمل منجر به وفاداری و افزایش رضایتمندی مشتری می‌شود. مشتریان معمولاً برای تصمیم‌گیری در مورد خرید خود از بررسی‌ها استفاده می‌کنند و اولویت‌بندی خدمات با کیفیت، برای آنها مهم است.

مزایای کسب وکارهای آنلاینبازاریابی مؤثر

فضای آنلاین، تجارت و فروش محصولات را برای شما آسان‌تر می‌کند، اما زمانی که بتوانید به درستی بازایابی موثری داشته باشید! اگر وب سایت شما از یک محتوای خوب و مورد نیاز مشتریان برخوردار باشد، بدون شک می‌توانید به‌واسطه بازاریابی محتوایی، جذب مخاطب بالایی داشته باشید. چون مخاطب شما آنچه که به آن احتیاج داشته است را در سایت شما  پیدا کرده است.

بازاریابی بر بستر وب‌سایت یک روش مقرون به صرفه برای رسیدن به مخاطبان گسترده‌‌تری، نسبت به تکنیک‌های معمول بازاریابی برای شما فراهم می‌کند.

مزایای کسب و کار آنلایندسترسی

از طریق کسب‌وکار اینترنتی شما می‌توانید برای کسب‌وکار خود یک فروشگاه اینترنتی طراحی کنید و کلیه محصولات خود را در معرض دید مخاطبانتان قرار دهید. این عمل در هر زمان و مکان برای شما میسر خواهد بود و هر زمان که بخواهید، مشخصات خریداران، میزان استقبال و حجم فروش در دسترس شما خواهد بود.

 

معایب کسب‌وکار آنلاین

معایب کسب وکار آنلاینمشتری نمی‌تواند تا قبل از خرید محصول را تست کند

یکی از معایبی که در کسب و کار های آنلاین به چشم می خورد، این است که مشتری نمی تواند محصول را از نزدیک ببیند و یا حتی آن را تست کند. این ضعف بیشتر در کسب وکارهایی دیده می شود که جنس کار آنها فروشگاهی است. مانند فروشگاه آنلاین لباس، محصولات بهداشتی آرایشی و لوازم خانگی و…

معایب کسب وکارهای آنلاینرقابت در این حوزه بسیار بالاست و باید برای موفق شدن تلاش کنید و اصولی رفتار کنید

فروش آنلاین  بسیاری از هزینه ها را محدود می کند و از طوفی باعث افزایش فروش می شود. اما برای اینکه بتوانید در این فضای آنلاین بمانید لازم تلاش بیشتری نسبت به رقبای خود داشته باشید. در این حوزه رقبابت خیلی مهم است و باید برای افزایش ترافیک و حضور در صفحه اول گوگل اصولی برخورد کنید.

معایب کسب وکارهای آنلاینحتما باید به اینترنت دسترسی داشته باشید

همانطور که می دانید کسب‌وکار‌های آنلاین بر پایه اینترنت قابل انجام است و لازم است برای مدیریت و ارائه خدمات و محصولات خود به مخاطبان خود، حتما به اینترنت متصل باشید.

معایب کسب وکارهای آنلاینتعامل با مشتری کمی سخت‌تر است و باید بصورت غیر مستقیم صورت بگیرد

در کسب وکارهای سنتی وقتی فردی به فروشگاهی برای خرید مراجعه می کند، فروشنده می‌تواند محصول خود را به خوبی پرزنت کند و مشتری را از مزایای محصول مطلع کند. در فضای آنلاین یکی از معایب موجود همین موضوع است، تعامل با مشتری کمی با سختی انجام می شود و ممکن است اگر شما محصوتان را به خوبی معرفی نکرده باشید به سادگی از کنار آن بگذرد و به آن توجهی نکنند.

حال که با مزایا و معایب کسب وکارهای آنلاین آشنا شدید کنجکاو هستید که بدونید حالا چگونه باید یک کسب‌وکار آنلاین راه اندازی کنیم؟

چگونه باید یک کسب‌وکار اینترنتی راه‌اندازی کنیم؟

قبل از اینکه به سراغ مراحل راه اندازی کسب و کار آنلاین برویم، لازم است به برخی پارامترها توجه کنیم و برای آنها برنامه ریزی داشته باشیم. نقطه شروع از کجاست؟ و چه مواردی را باید در نظر داشت؟ با ادامه مقاله با من همراه باشید تا پارامترهای مهم شروع یک کسب وکار آنلاین را باهم بررسی کنیم.

گام اول: شناسایی نقاط قوت و توانایی ها

اولین گام برای شروع یک کسب و کار اینترنتی، شناسایی نقاط قوت و توانایی های فردی است. فکر کنید که از چه توانایی هایی برخوردار هستید، همه آنها را لیست کنید و مهم نیست این توانایی ها می تواند در زمینه کسب وکار شما باشد یا خیر. فقط آنها را شناسایی کنید.

بعنوان مثال شما از قدرت بیان خوبی برخوردار هستید و یا اینکه کار با فتوشاپ و برخی نرم افزار های دیگر را بلد هستید. کلیه این موارد یک مزیت محسوب می شود که درمسیر رشد و توسعه کسب و کارتان مفید خواهد بود. شاید برای برخی از سوال شود که اگر هیچ تخصصی نداشتم باید چیکار کنم؟ ایا باید برای ایجاد کسب و کار آنلاین تخصصی داشته باشیم؟

اگر خودتان میخواهید کسب وکارتان را راه اندازی کنید لازم است تاحدی با تخصص های یک دیجیتال مارکتر را داشته باشید. برای اینکه شما به یک وبمستر خوب تبدیل شوید حتما به دوره های آنلاین دیجیتال مارکتینگ سر بزنید.

گام دوم: انتخاب حوزه کاری:

بعد از اینکه توانایی های خود را شناسایی کردید، لازم درباره نوع کسب و کارتان فکر کنید. چه فعالیتی را میخواید در فضای آنلاین انجام دهید؟

برای انتخاب حوزه کارتان لازم نیست حتما به دنبال ایده بکر بروید، سعی کنید به دنبال ایده ای بروید که مخاطب بالایی دارد و مورد نیاز مردم است. حوزه کاری شما می تواند مرتبط با تخصص شما باشد بعنوان مثال شما یک کیک پز هستید و تا کنون از فضای اینترنت برای فروش محصولات خود استفاده نکردید. اگر تخصصی نداشتیم باید چه کنیم؟

بیشتر بخوانید: چگونه کیک فروشی آنلاین داشته باشیم. 

اگر تخصصی نداشتین می توانید از گوگل و ابزارهای آن استفاده کنید و یک تخصص که از طرفدار زیادی برخوردار است انتخاب کنید. اگر به متخصص شدن در آن حوزه علاقه ای ندارید باید به سمت فروش محصولاتی بروید که مخاطب زیادی دارد.

گام سوم: بررسی و تحلیل رقبا

یکی از مهم‌ترین اقداماتی که لازم است قبل از شروع کسب و کار آنلاین در نظر داشته باشید تحلیل و بررسی رقبای کسب‌وکار شماست. لازم برای این کار در صفحه مرورگر خود عنوان کسب و کارتان را سرج کنید. در صفحه اول وب‌ سایت‌های را به شما نمایش می‌هد که رقبای شما محسوب می شوند لازم سه گزینه اول را از لحاظ قدمت سایت، ترافیک، محتوا و محصولات ارائه شده را بررسی کنید.

حال که با برخی پارامترهای قبل از شروع کسب وکار آنلاین آشنا شدید بریم و مراحل راه ‌اندازی آن را بررسی کنیم:تبلیغات غیر مستقیم

مراحل راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی

بعد از اینکه نوع کسب و کارتان را تعیین کردید و رقبای آن را تحلیل کردید، حال نوبت به راه‌اندازی آن می‌رسد. مراحل راه‌اندازی کسب وکار اینترنتی دارای اقداماتی است که می‌بایست، گام‌به‌گام آن‌ها را پیش ببرید تا در فضای آنلاین مطرح شوید و به هدف از پیش تعیین شده برسید.

با هم این مراحل را یک‌به‌یک بررسی می‌کنیم:

مراحل راه اندازی کسب وکار آنلاین آشنایی با مفاهیم بازاریابی و دیجیتال مارکتینگ

یکی از اصلی‌ترین کلیدهای موفقیت هر کسب‌وکار، آشنایی و شناخت مفاهیم بازاریابی است و اگر کسب‌وکار شما بصورت آنلاین باشد، می‌بایستی به مفاهیم بازاریابی و دیجیتال مارکتینگ مشرف باشید. قطعا اگر شما با مفاهیمی مثل مصرف‌کننده، اقیانوس آبی‌وقرمز، قیف فروش، سرنخ، نرخ پرش و… آشنا باشید، موفق‌تر خواهید بود چون استراتژی و برنامه‌ریزی دقیق‌تری خواهید داشت. برای اینکه در این گام به موفقیت لازم برسید ما همراه شما هستیم.

لینک دوره‌های دیجیتال مارکتینگ

مراحل کسب وکار آنلاین آشنایی با UI, UX

برای داشتن یک کسب‌وکار آنلاین، رعایت اصول طراحی و تجربه کاربری UI, UX از اهمیت بالایی برخوردار است و می‌بایست برای تصویرسازی و طراحی لوگو و… به نرم‌افزار فتوشاپ تا حدی مسلط باشید. با این رویکرد بدون شک از یک سایت با طراحی داخلی مناسب برخوردار هستید که منجر به جذب مخاطب بالایی خواهد شد.

مراحل کسب وکار آنلاین طراحی سایت و فروشگاه اینترنتی

 طراحی سایت و ایجاد فروشگاه اینترنتی همان چیزی است که از اول در فکرش بودید. برای راه‌اندازی آن، ابتدا به یک هاست و یک دامنه نیاز دارید. برای تهیه آن می‌توانید به سایت ایران‌سرور مراجعه کنید.

در ادامه با نصب وردپرس و قالب آن، سایت راه‌اندازی می‌شود. اما این تازه اول ماجراست و برای موفقیت هنوز راه زیادی مانده است. در واقع در این مرحله شما باید صفحات اصلی و مطالب اصلی را وارد کنید و به دنبال افزونه‌هایی که نیاز دارید باشید. علاوه بر آن شروع به محتوانویسی کنید و اگر محصولی دارید آن را منتشر کنید.

         برای راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی را دارید، حتما قبل از آن مقاله کسب درآمد از فروشگاه اینترنتی را مطالعه کنید.

مراحل کسب و کار آنلاین سئو و بهینه‌سازی سایت

بعد از آنکه چندین محتوا درون سایت منتشر کردید، باید آن‌ها را بهینه‌سازی کنید. بهینه سازی به چه معناست؟

یعنی باید برای محتوای تولید شده از کلمات کلیدی مرتبط، پرطرفدار و کمتر استفاده شده استفاده کنید، چون همان‌طور که قبلا هم گفته شد، کلمات کلیدی آدرس محتوای سایت شما در فضای آنلاین است، هرچه دقیق‌تر و منحصربه‌فرد باشد، کاربر را سریعتر به شما می‌رساند. علاوه بر آن باید سعی کنید برای عناوین محتوای تولید شده، از تگ‌های مناسبی استفاده کنید تا اهمیت‌شان برای گوگل مشخص شود و پس از آن بطور اصولی لینک‌ (داخلی و خارجی) را انجام دهید.

مراحل کسب‌وکار آنلاین متصل کردن وب‌سایت به ابزارهای تحلیلی

ابزارهای مختلفی برای تحلیل و بهبود سایت وجود دارد اما سه مورد از آن‌ها از همه مهم‌تر هستند:

  • سرچ کنسول اولین ابزاری است که حتما باید وب‌سایت را به آن متصل کرد تا سایت و محتوای درون آن در گوگل ایندکس شوند و سپس تحلیل‌های مربوط به هر صفحه یا محتوا را انجام دهید. 

 

ابزارهای بهینه سازی سایت سئو

  • گوگل آنالیتیکس ابزار دیگری است که باید به وب‌سایت متصل شود تا با استفاده از آن بتوانیم برای خود goalهایی تعریف کنید و براساس آن‌ها اطلاعات ورودی، بازدید سایت، پرسونا و…تحلیل کنید، تا در نهایت بتوانید kpi (ارزش عملکردی کارکرد) وب‌سایت را بررسی کنید. ضمن اینکه استفاده از این ابزار نیاز به فیلترشکن دارد.

 

  • گوگل ادز سومین ابزاری است که برای هر سایتی که قصد دیده شدن دارد، ضروری است. درست است که سئو، اصولی‌ترین راه برای دیده شدن است.

 

  • اما گوگل ادز می‌تواند راه میانبری در کنار سئو برای جذب کاربران باشد که در تبلیغات شما را به دو صورت شبکه‌های نمایشی و یا در موتورهای جستجو به نمایش می‌گذارد. ضمن اینکه استفاده از این ابزار نیاز به فیلترشکن دارد.

 

برای استفاده از گوگل ادز، حتما مقاله چک لیست گوگل ادز را مطالعه کنید. 

مراحل کسب و کار آنلاین استفاده از کمپین‌های تبلیغاتی

 قطعا هر کسب و کاری می‌تواند پرسونا (مخاطب خاص) خود را شناسایی کند و بر اساس ویژگی‌هایی که دارند، آن‌ها را دسته‌بندی کنند و سپس با توجه به نیازها و علاقه‌مندی آن‌ها کمپین‌های تبلیغاتی مختلف راه‌اندازی کند. این تبلیغات می‌تواند بصورت موبایل مارکتینگ، اینفلوئنسرمارکتینگ، شبکه‌های تبلیغاتی و… باشد. باید دید که کدام مورد برای کسب‌وکارتان بیشتر جواب می‌دهد.

مراحل کسب وکارهای آنلاین بالا بردن قدرت برندینگ کسب‌وکار

میزان قدرت کسب‌وکار شما بر روی برندینگ شما قابل مشاهده است. حال برای اینکه بتوانید برندتان را به خوبی در بین مخاطبان و حتی رقبای خود معرفی کنید لازم است از پتانسیل های مختلفی چون، شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید. استفاده از این ظرفیت‌ها باعث می‌شود تا  بیشتر هویت بصری برندتان دیده شود.

کلام آخر

برای شروع کسب‌وکار آنلاین قبل از اینکه بدانید نه هزینه بالایی دارد و نه وقت زیادی از شما می‌گیرد، لازم است به آن علاقه داشته باشید و بدانید که دانستن این دانش بخشی از کار و علایق شما خواهد بود. فقط کمی اعتماد به نفس و صبر نیاز است تا بتوانید با استفاده از پتانسیل‌های موجود رشد کنید و در عصر دیجیتال و امکانات آن برای خودتان کسب درآمد داشته باشید.

نوامبر 12, 2020

0 پاسخ به "چطور یک کسب‌وکار آنلاین راه‌اندازی کنیم+ویدئو"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به شما وفا داریم ، طراحی شده با مقدار زیادی 💜 توسط آنلاینر.

یه مشاوره رایگان از ما هدیه بگیرید !

0915 219 00 93

051 - 3843 1485

زمان خیلی کمه ... عجله کن !

تبریک ... شما برنده مشاوره تخصصی کاملا رایگان تا قبل از شروع دوره 11 آغازینو شدید .

(با پرکردن فرم مشاوره میتونی در جلسه اول هم بصورت رایگان حضور داشته باشی)