دیجیتال مارکتینگ را از کجا شروع کنیم؟

شروع دیجیتال مارکتینگ می تواند نقطه عطف پیشرفت کسب و کار شما باشد.

می‌خواهم در این مطلب به تمام سوالات درمورد نحوه آغاز فرآیند بازاریابی دیجیتال پاسخ بدهیم! همین که به دنبال شروع کردن دیجیتال مارکتینگ هستید، آغازی بسیار خوب در تحول عصر نوین دیجیتال است. کمی به بیت زیر دقت کنید :

هرکه چون صائب قدم بر کرسی همت نهاد / می تواند تاج رفعت از سر کیوان گرفت

صائب تبریزی

شروع کار دیجیتال مارکتینگ از کجاست؟

اما برای خیلی‌ها سوال است که از کجا و چگونه کار دیجیتال مارکتینگ را باید شروع کنیم؟

قبل از هر سوالی باید برویم سراغ اینکه اصلا دیجیتال مارکتینگ چیست؟ و چرا کسب و کارها باید برای حفظ خود در بازار باید به این علم نوین آگاه باشند؟

تاثیر کرونا در دیجیتالی شدن کسب و کارها

در گذشته مردم برای جذب مشتری و فروش محصولات از روش های سنتی استفاده می‌کردند، اما امروزه برای اینکه بتوانیم تاثیر بیشتری بر روی مخاطب بگذاریم و جذب مشتری بیشتری داشته باشیم لازم است، از روش‌های سنتی فاصله بگیریم و وارد بازاریابی مدرن شویم. روش بازاریابی مدرن و دیجیتال روشی کم‌هزینه و پربازده است.

شاید قبل از آمدن این ویروس منحوس که زندگی همه ما را تحت تاثیر خود قرارداده است، لازم بود که کسب و کارها در فضای آنلاین حضور داشته باشند و این به عنوان یک مزیت محسوب می‌شد، اما بعد از آمدن کرونا دیگر حضور در فضای آنلاین به یک امر واجب تبدیل شده است. کسب و کارهای مختلف باید برای بقای خودشان بازاریابی دیجیتال را جدی بگیرند.

اما در حال حاضر چقدر در مورد دیجیتال مارکتینگ می‌دانید؟ اگر موافق هستید، با هم مروری بر تعریف دیجیتال مارکتینگ و شاخه‌های آن داشته باشیم.

تعریف دیجیتال مارکتینگ (بازاریابی دیجیتال) چیست؟

دیجیتال مارکتینگ دارای تعاربف مختلفی است، اما به طور کلی نوعی بازاریابی برای فروش محصولات و ارائه خدمات است که غالبا در فضای اینترنت و از طریق ابزارهای دیجیتال انجام می‌شود، که به بیان ساده‌تر استفاده از بازاریابی با به‌کارگیری ابزارهای آنلاین می‌باشد.

با این وجود حالا برای اینکه بیشتر با علم دیجیتال مارکتینگ آشنا شوید به شاخه‌های مختلف این حوزه اشاره می کنیم.

شاخه‌ها و روش‌های دیجیتال مارکتینگ

با توجه به اینکه دیجیتال مارکتینگ از شاخه و ابزارهای مختلفی تشکیل شده است، یادگیری و استفاده از آن‌ها بسته به نوع کسب وکار و اهداف شما متفاوت است. در ادامه به مهم‌ترین شاخه‌های این حوزه اشاره می‌کنم.

شروع کار دیجیتال مارکتینگ از کجاست؟

 • بازاریابی محتوا
 • تبلیغات
 • موبایل مارکتینگ
 • سئو
 • بازاریابی شبکه های اجتماعی
 • بازاریابی از طریق ایمیل

در بالا مشخص شد که دیجیتال مارکتینگ از چه شاخه‌هایی تشکیل شده است. اگر می‌خواهید بیشتر در مورد مراحل دیجیتال مارکتینگ بدانید پیشنهاد می‌کنم حتما مقاله‌ای که در این زمینه نوشته شده است را مطالعه کنید.

آیا می‌دانید مهم‌ترین اصل در دیجیتال مارکتینگ چیست؟

مهم‌ترین اصل در دیجیتال مارکتینگ

بدون شک وقتی شما می‌خواهید یک کسب وکار موفق راه اندازی کنید دوست ندارید که با شکست روبرو شوید، حالا برای تحقق این امر باید بدانید که نیاز به یک نقشه راه دارید. برای بدست آوردن این نقشه راه می‌بایست از متخصصان دیجیتال مارکتینگ استفاده کنید و در راستای کسب و کارتان مشاوره بگیرید.

به بیان راحت‌تر باید گفت که برای رشد هر کسب و کار نمی‌شود از یک نقشه راه و استراتژی استفاده کرد. از این رو باید منطبق با کسب وکاری که دارید، مشاوره بازاریابی دیجیتال بگیرید و نقشه راه خود را در جهت رشد کسب و کارتان تعیین کنید.

در حقیقت شما با ترسیم یک مسیر با توجه به اولویت‌های کسب و کار خود می‌توانید ببینید که به طور مثال تا یک سال آینده چه جایگاه و انتظاری از تلاش‌های بازاریابی آنلاین داشته باشید.

حالا دیجیتال مارکتینگ را از کجا شروع کنم؟

بعد از اینکه تعریف و شاخه‌های دیجیتال مارکتینگ را بیان کردیم حالا باید به دنبال این باشیم که از کجا باید شروع کنیم؟ قبل از اینکه به این موضوع بپردازیم لازم است یک گام به عقب برگردین و به این چند سوال پاسخ بدید که ما آن را به ۳دسته تقسیم کرده‌ایم:
آیا من قصد برون سپاری دیجیتال مارکتینگ را دارم؟
به دنبال یادگیری بازاریابی آنلاین هستم و می‌خواهم کسب وکار سنتی خودم را (با درون سازمانی کردن) وارد فضای آنلاین کنم؟
به دنبال یادگیری دیجیتال مارکتینگ برای داشتن شغل بهتری هستم؟

بیاید به سوالات پاسخ بدهیم:

دسته ۱: شما فردی هستید که نیاز به تحول، رشد و توسعه کسب و کار خود دارید، اما تمایلی ندارید که از جزئیات بازاریابی آنلاین چیزی بدانید و بیشتر تمایل دارید که این موضوع را برون سپاری کنید.

در این صورت پیشنهاد ما به شما این است که در این خصوص از ظرفیت شرکت‌های خدمات دیجیتال مارکتینگ استفاده کنید. برای مثال یکی از بهترین آژانس‌های معتبر ارائه خدمات دیجیتال مارکتینگ در این زمینه شرکت آنلاینر است که چندین و چند سال است خدمات سئو و طراحی سایت ارائه می‌دهد.

دسته۲: شما فردی دارای کسب و کار سنتی هستید و تمایل دارید که در راستای ارتقاء کسب و کار و فروش خود گام بردارید. در این صورت می توانید از دوره‌های رایگان دیجیتال مارکتینگ که در سایت‌های مختلف آموزشی ارائه شده است استفاده کنید.

ما برای رفع سردرگمی شما و اینکه بتوان مسیر حرکت شما را برای شروع کار دیجیتال مارکتینگ را فراهم سازیم، منابع آموزشی مناسبی را در سایت آغازینو قرار داده ایم. شما می توانید همین الان برای شروع کار از دوره رایگان دیجیتال مارکتینگ آغازینو استفاده کنید.

اما اگر می‌خواهید در زمینه دیجیتال مارکتینگ به یک متخصص تبدیل شوید، می‌بایستی به صورت تخصصی وارد این حوزه شوید که در این زمینه می توانید از ظرفیت دوره های آموزش تخصصی مجموعه آغازینو استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به راهنمای ثبت نام دوره جامع دیجیتال مارکتینگ مراجعه نمایید

دسته ۳: اگر شما فردی هستید که نه دارای کسب و کار و نه تخصص کافی در زمینه بازاریابی دیجیتال دارید، می بایست تخصص خودتان را در فضای بازاریابی دیجیتال ارتقاء دهید. این دسته افراد بیشتر به دنبال این هستند که دیجیتال مارکتر شوند و بتوانند از تخصص خود درآمدزایی کنند. حال برای اینکه شما را به آرزویتان برسانیم دوره های آموزشی مناسب و موثری فراهم کردیم که شما با گذراندان آنها می توانید به یک متخصص دیجیتال مارکتر تبدیل شوید.

شروع کار دیجیتال مارکتینگ از کجاست؟

اما تفاوت دو حالت درون سپاری و برون سپاری در چیست؟ آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید؟ بیاید باهم تفاوت های این دو حالت را بررسی کینم.

تفاوت برون سپاری و دورن سپاری بازاریابی دیجیتال

قطع به یقین برای اینکه شما بخواهید از علم بازاریابی دیجیتال استفاده کنید، لازم است بدانید که آیا کدام یک از روش های برون سپاری و دورن سپاری بازاریابی دیجیتال برای شما بهتر و مفیدتر است. انتخاب با شماست و اینکه در نهایت شما بتوانید به هدف خود برسید. حال با یکدیگر با توجه به چند معیار تعیین شده، به این تفاوت های اشاره می‌کنیم:

The difference between outsourcing and outsourcing digital marketing services

کلام پایانی

امیدواریم مطالب تا حدکافی برای شما مفید و موثر واقع شده باشد. در پایان اگر سوالی در مورد شروع دیجیتال مارکتینگ دارید می‌توانید در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

ژانویه 28, 2021

2 پاسخ به "دیجیتال مارکتینگ را از کجا شروع کنیم؟"

 1. من بخوام دیجیتال مارکتینگ رو شروع کنم باید از دوره رایگا شروع کنم؟ یا دوره جامع؟
  نیاز به برنامه نویسی دارم یا نه؟
  چقد طول میکشه یاد بگیرم؟ میتونم کسب و کار بقیه رو پیش ببرم یا فقط یاد میدین برای خودم شروع کنم؟

  • سلام،
   بله میتونید از دوره رایگان دیجیتال مارکتینگ شروع کنید، اما بهتره از دوره دیجیتال مارکیتنگ که جامع هست شروع کنید. خیر نیاز به هیچ پیش زمینه ای در خصوص برنامه نویسی نداره.
   طول دوره حدود ۲ ماه هست. بله میتونید در حین دوره کسب و کار خودتون رو راه اندازی کنید.

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به شما وفا داریم ، طراحی شده با مقدار زیادی 💜 توسط آنلاینر.

یه مشاوره رایگان از ما هدیه بگیرید !

0915 219 00 93

051 - 3843 1485

زمان خیلی کمه ... عجله کن !

تبریک ... شما برنده مشاوره تخصصی کاملا رایگان تا قبل از شروع دوره 11 آغازینو شدید .

(با پرکردن فرم مشاوره میتونی در جلسه اول هم بصورت رایگان حضور داشته باشی)