اس ام اس مارکتینگ (Sms Marketing) یا بازاریابی پیامک چیست؟

اس ام اس مارکتینگ (Sms Marketing) یا بازاریابی پیامکی یکی از روش های پرکاربرد و پیش پا افتاده در دنیای تجارت مدرن است. در این زمان که روش زیادی برای بازاریابی و تبلیغات تجاری شما وجود دارد و اس ام اس مارکتینگ یا بازاریابی پیامکی یکی از این راه‌هاست. اس ام اس مارکتینگ بهترین روش مدرن برای برقراری ارتباط با مشتریان است.
در عصر مدرن امروزه، مردم می‌خواهند به روشی مناسب با آن‌ها ارتباط برقرار شود، راهی سریع و راحت که متناسب با سبک زندگی آن‌ها باشد. و دقیقاً به همین دلیل است که امروزه بازاریابی پیامکی در بین مشتریان و مشاغل بسیار محبوب شده است.

اس ام اس مارکتینگ دقیقاً چیست؟

بازاریابی پیامکی یک کانال بازاریابی است، دقیقاً مانند بازاریابی از طریق ایمیل، که به مشاغل این امکان را می دهد تا با پیام‌های بازاریابی از طریق پیامک به مشتریان پیام خود را برسانند..
این پیام‌های بازاریابی می‌تواند پیام‌های تبلیغاتی، عرضه محصولات، خطوط جدید، فروش، پیشنهادات و موارد دیگر باشد.

اس ام اس مارکتینگ یا بازاریابی پیامکی، استراتژی مبتنی بر ارسال پیام کوتاه به مخاطبان گسترده در سراسر جهان است. اس ام اس مارکتینگ برای انواع مشاغل کارآمد است زیرا در دستیابی به اهداف مختلف در مدت زمان کوتاه کمک می‌کند.

اس ام اس مارکتینگ چیست؟

بازاریابی پیامکی ارسال پیام‌‌های تبلیغاتی یا پیام‌های معاملاتی برای اهداف بازاریابی با استفاده از پیام‌های متنی (پیام کوتاه یا SMS) است.
با وابستگی بیشتر مردم به تلفن‌های همراه‌شان، ارسال پیامک‌ مستقیم‌ترین راه ارتباطی با مخاطبان شده است. این امر باعث شده است که اس ام اس مارکتینگ یا بازاریابی پیامکی به یکی از موثرترین شکل‌های برقراری ارتباط با مشتری در صورت انجام صحیح آن تبدیل شود.

چرا از اس ام اس مارکتینگ استفاده کنیم؟

از جمله دلایلی که بازاریابان، اس ام اس مارکتینگ را ضروری می‌دانند، این است که به سختی می‌توان نقطه ضعفی در آن پیدا کرد. در ادامه برخی از عوامل اصلی‌ای که باعث انتخاب اس ام اس مارکتینگ در خیلی از از کسب و کارها برای افزایش فروش خود شده است را معرفی می‌کنم.

چرا اس ام اس مارکتینگ

دسترسی جهانی

از آنجا که پنج میلیارد نفر در جهان از تلفن همراه استفاده می‌کنند، اس ام اس مارکتینگ فرصت‌های گسترده‌ای را برای تعامل با مخاطبان فراهم می‌کند.

دسترسی جهانی

نرخ تعامل بالا

افراد تلفن‌های همراه خود را به طور متوسط روزانه ۸۰ بار چک می‌کنند و ۹۰٪ پیامکها در طی ۳ دقیقه پس از دریافت آن خوانده می‌شوند. این امر باعث می‌شود پیامک در ارائه اطلاعات مهم با درصد موفقیت بالا بسیار مفید واقع شود.

فرصت های متعدد برای استفاده

مشاغل از اس ام اس مارکتینگ برای ارسال تبلیغات، هشدارها، اعلان ها، یادآورها، تأیید رمز ورود، مسابقات، اخبار، اطلاعات محصول خود و … استفاده می‌کنند.

فرصت های متعدد اغس ام اس

متناسب با انواع کسب و کارهای کوچک و بزرگ در هر ابعادی

شرکت‌های عظیمی مانند بانک‌ها، آژانس‌های مسافرتی، شرکت‌های هواپیمایی، ارائه‌دهندگان خدمات بهداشتی و غیره، از اس ام اس مارکتینگ به عنوان ابزاری برای دسترسی به به بخش کثیری از افراد استفاده می‌کنند. و همچنین، یک تجارت کوچک از اس ام اس مارکتینگ برای دسترسی به مخاطبان محلی با اهداف دقیق‌تر در مقیاس کوچک‌تر استفاده می کند.

تماس فوری با کاربران

به طور معمول، در یک کمپین پیامکی تنها ۳-۶ ثانیه طول می‌کشد تا پیام‌ها به مخاطبان تحویل داده شود. سرعت بالای انجام فعالیت‌های اس ام اس مارکتینگ یک عامل اساسی در نتیجه بخش بودن و کارآمد بودن آن است.

تماس فوری با کاربران

بدون بازگشت است

بر خلاف بازاریابی از طریق ایمیل یا ایمیل مارکتینگ، در کمپین‌های اس ام اس مارکتینگ هیچ بازگشتی وجود ندارد. حتی اگر دستگاه تلفن همراه افراد خارج از محدوده و یا خاموش باشد، پس از اتصال دوباره تلفن همراه به شبکه، پیامک به کاربران ارسال می‌شود.

بدون بازگشت

مهارت خاصی لازم ندارد

ایجاد کمپین‌های پیامکی بسیار آسان است. ساخت یکی از آن‌ها حدود پنج دقیقه طول می‌کشد.

مکمل ایمیل مارکتینگ است

اگرچه ایمیل مارکتینگ و اس ام اس مارکتینگ در اجرای استراتژی شباهت‌های زیادی دارند، اما اگر همزمان استفاده شوند به بهترین شکل خود عمل می‌کنند. شما می توانید از پیام کوتاه برای ارسال اعلان‌های فوری استفاده کنید، در حالی که ایمیل حاوی محتوای طولانی‌تر با اطلاعات دقیق‌تر است.

ایمیل مارکتینگ،مکمل اس ام اس

بیشتر بخوانید : ایمیل مارکتینگ (Email Marketing)  چیست؟

در کمپین‌های پیامکی اس ام اس مارکتینگ چه نکاتی را رعایت کنیم؟

اطمینان حاصل کنید که مخاطبین شما از ارسال پیامک تبلیغاتی از سمت شما رضایت دارند

پیام متنی یک خط ارتباطی بسیار موثر و مستقیم با مشتری است. اما، قوانین زیادی وجود دارد که باید هنگام برنامه ریزی استراتژی بازاریابی پیامکی خود در نظر بگیرید. اولین و مهم‌ترین آن‌ها دریافت مجوز از مخاطبین برای ارسال پیام کوتاه به آنها است.
پیام کوتاه سرعت بسیار بالایی دارد، اما اگر آن‌ها را برای افرادی که این پیام‌ها را نمی‌خواهند و نادیده می‌گیرند، پیام ارسال کنید به شما هیچ گونه کمکی نمی‌کند.

رضایت از اس ام اس

مراقب زمان ارسال پیامک‌های خود باشید.

برخلاف ایمیل که حداکثر فقط چند بار در روز چک می‌شود، بسیاری از افراد تقریباً بلافاصله پس از دریافت اس ام اس آن‌ها را باز می‌کنند. این مزیت برای ارسال پیام‌های فوری بسیار مناسب است، اما شما باید مراقب باشید که در برخی ساعات روز ایجاد مزاحمت نکنید و موجب رنجش خاطر مشتری از این طریق نشوید.

به طور مثال هیچ مخاطبی تمایل به خرید از تجارتی که او را ساعت دو بامداد با ارسال پیامک‌های تبلیغاتی خود بیدار کرده است ندارد و ذهنیت بدی برای او نسبت به نام برند آن تجارت در او ایجاد خواهد شد!

زمان ارسال اس ام اس

حتی بعضی از کشورها قوانینی در مورد زمان ارسال پیام‌های متنی بازاریابی وضع کرده‌اند (به طور مثال کشور فرانسه، بازاریابی پیامکی را در روزهای یکشنبه (روز تعطیل آن‌ها در هفته)، تعطیلات رسمی یا هر زمان بعد از ساعت ۱۰ شب ممنوع کرده است.

نام شرکت خود را در پیام‌های خود وارد کنید.

هنگام ارسال پیامک‌های انبوه، اکثر ارائه‌دهندگان پیامک‌های خود را از طریق کد کوتاه ارسال می‌کنند، و این باعث می‌شود مخاطبان شما متوجه نشوند پیامک از سمت چه برندی یا شرکتی ارسال شده است. به همین دلیل شما باید ابتدا به مخاطبین خود اطلاع دهید که چه تجارتی اس ام اس را ارسال کرده است.

از اس ام اس مارکتینگ برای تکمیل بقیه استراتژی بازاریابی دیجیتال خود استفاده کنید

یکی از ویژگی‌های دیجیتال مارکتینگ این است که کانال‌های زیادی در آن وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای تعامل با مشتریان خود استفاده کنید. همه این کانال‌ها بهم پیوسته‌اند و یک سیستم ارتباطی بازاریابی ایجاد می‌کنند که تجارت را قادر می‌سازد با مشتری ارتباط برقرار کند و به کسب سود بالا منجر شود.

اس ام اس برای تکمیل استراتژی های دیگر_1

بیشتر بخوانید : ۶ ویژگی که یک پیام تبلیغاتی باید داشته باشد

پیام کوتاه و بازاریابی از طریق ایمیل دو کانال دیجیتال مارکتینگ هستند که بسیار مکمل یکدیگرند. می‌توانید از طریق هر دو کانال کمپین ایجاد کنید، از طریق ایمیل برای درج اطلاعات دقیق‌تر و از طریق پیام کوتاه برای برقراری ارتباط در ارسال اطلاعاتی که که نیاز به ارسال فوری دارند و می‌خواهید سریع‌تر به دست مخاطبان خود برسند.

اس ام اس مارکتینگ چگونه کار می‌کند؟

پیام های بازاریابی پیامکی برخلاف شماره تلفن های کامل از طریق “کدهای کوتاه” ارسال می‌شوند. این کدهای کوتاه معمولاً ۵-۶ رقمی هستند و می‌توانند یک فرستنده داشته باشند یا در چندین فرستنده به اشتراک گذاشته شوند.

نحوه انجام اس ام اس

بسیاری از کشورها (از جمله ایران) اجازه تغییر در اطلاعات فرستنده داده نمی‌شود. این بدان معناست که پیام شما از طریق کد کوتاه ارائه‌دهنده شما (نه از عنوان شغلی یا اسمی که شما تعین می‌کنید) به عنوان پیام متنی ظاهر می‌شود و نام فرستنده مشخص نمی‌شود. به همین دلیل ضروری است که نام شرکت خود را در متن پیام بیاورید.

دو نوع پیامک وجود دارد که می توانید اس ام اس مارکتینگ ارسال کنید:

۱٫کمپین‌ها

پیامک‌های کمپین، پیام‌های متنی انبوه “یک به چند(ارسال از یک نفر به چندین نفر)” هستند. آن‌ها معمولاً برای برقراری ارتباط تبلیغاتی (مانند تبلیغ برای فروش محصول) یا اطلاعات عمومی (جزئیات رویداد، به روزرسانی‌ها، آخرین اخبار، هشدارهای هواشناسی و غیره) استفاده می‌شوند.

کمپین های تبلیغاتی_1

۲٫ پیامک‌های معاملاتی

پیامک‌های معاملاتی پیام‌های “یک به یک” هستند. نمونه ای از این موارد تأیید سفارش یا اعلان حمل و نقل برای خرید آنلاین است. این پیام‌ها اطلاعات لازم رابه موقع به فرد منتقل می‌کنند.

پیامک های معاملاتی

اس ام اس مارکتینگ برای انجام چه فعالیت‌هایی استفاده می‌شود؟

از ارسال پیامک می‌توان به روش‌های مختلفی استفاده کرد. در ادامه برخی از موارد پراستفاده که بسیار متداول است را با شما در میان خواهم گذاشت.

تبلیغات کوتاه مدت برای مشاغل خرده فروشی یا کسب و کارهای آنلاین

پیام‌های تبلیغاتی راهی عالی برای سوق دادن افراد بیشتر به فروشگاه یا وب سایت شماست. به خصوص اگر شما کسب و کاری دارید که کمتر شناخته شده است و فروش محدودی دارید می‌توایند از کمپین‌های اس ام اس مارکتینگ و با صرف عزینه نسبتا کمی به تعداد انبوهی از مشتریان خود برسید.

پیامک برای مشاغل خرده فروشی

اطلاع رسانی تغیرات و به روزرسانی‌های رویدادها

متغیرهای زیادی در برنامه ریزی و اجرای یک رویداد وجود دارند و هرچه شرکت‌کنندگان این رویدادها بیشتر باشند، انتقال اطلاعات لازم به همه آن‌ها سخت‌تر و چالش برانگیزتر می‌شود.
با استفاده از پیام کوتاه، می‌توانید به راحتی هرگونه اطلاعاتی درباره تغییر، لغو، اطلاعات معمولی یا به روزرسانی‌ها را در زمان مناسب و به موقع خود بسیار بهتر و راحت‌تر از ایمیل یا کانال‌های دیگر به محاطبان خود منتقل کنید.

به روز رسانی رویدادها

بیشتر بخوانید : بهترین بازارهای دجیتال مارکتینگ چیست؟

هشدارهای داخلی

اگر تعداد زیادی کارمند دارید، انتقال اطلاعات فوری (مانند تعطیلی دفتر) به طور هم زمان به همه آن‌ها دشوار است. می‌توانید برای آن‌ها ایمیل ارسال کنید، اما ممکن است خیلی از آن‌ها این ایمیل را نبینند. پیامک راهی عالی برای تضمین این است که همه کارمندانپیام شما را به موقع دریافت می‌کنند.

 

چه کسانی می توانند از خدمات بازاریابی پیامکی بهره‌مند شود؟

پیام‌های متنی بدون توجه به نوع تجارت شما می‌توانند به شما در امور مختلف کمک کنند.
اما، مشاغل خاصی وجود دارد که نمی‌توانند بدون پیام کوتاه در استراتژی بازاریابی خود موفق . مانند:

فروشگاه های آنلاین

پیامک هم برای کمپین‌های تبلیغاتی و هم ارسال تأییدهای سفارشی، ابزاری عالی برای فروشگاه‌های تجارت الکترونیکی یا فروشگاه‌های آنلاین است.

شرکت های مسافرتی

پیامک برای شرکت‌های مسافرتی ضروری است زیرا مشتریان به اطلاعات بلادرنگ نیاز دارند. این اطلاعات شامل به روزرسانی‌های زمان پرواز، لغو پرواز، تاخیر آن، هشدارهای هواشناسی و موارد دیگر است. با استفاده از پیام کوتاه می‌توانید دقیقاً همان چیزی را که مشتری باید بداند به او بگویید، بدون اینکه نگران باشید که آیا به موقع آن را می بیند و یا خیر.

شرکت های مسافرتی

مشاغل خدماتی که به قرار ملاقات نیاز دارند

با ارسال پیامک یادآوری به مشتریان خود اطمینان حاصل کنید که هرگز زمان قرار خود را فراموش نکنند. این کار باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه شما و جلوگیری از اتلاف وقت شما می‌شود.

قرار ملاقات با اس ام اس

بیشتر بخوانید : اعضای تیم دیجیتال مارکتینگ چه کسانی هستند؟

سازمان‌های بزرگ با بیش از ۱۰۰ کارمند

ارتباطات داخلی بسیار مهم است و برقراری ارتباط با هر کارمند در یک شرکت بزرگ دشوار است. برای انتقال اطلاعات فوری، ایمیل بسیار کند عمل می‌کند. استفاده از پیام کوتاه برای ارتباطات داخلی خود بهترین روش برای اطمینان از این است که هر کارمندی اطلاعاتی را که می‌خواهید در زمان مناسب دریافت کند را دیده است.

شرکت های بزرگ

نتیجه گیری

بازاریابی پیامکی یا اس ام اس مارکتینگ برای تمام کسب و کارهای موجود مفید می‌باشید و شما نیز اگر تاکنون فقط از ایمیل مارکتینگ برای رسیدن به اهداف خود استفاده می‌کردید، اس ام اس مارکتینگ را امتحان کنید تا از نتایج سودمند آن بهره ببرید.

ژانویه 23, 2021

0 پاسخ به "اس ام اس مارکتینگ (Sms Marketing) یا بازاریابی پیامک چیست؟"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به شما وفا داریم ، طراحی شده با مقدار زیادی 💜 توسط آنلاینر.

یه مشاوره رایگان از ما هدیه بگیرید !

0915 219 00 93

051 - 3843 1485

زمان خیلی کمه ... عجله کن !

تبریک ... شما برنده مشاوره تخصصی کاملا رایگان تا قبل از شروع دوره 11 آغازینو شدید .

(با پرکردن فرم مشاوره میتونی در جلسه اول هم بصورت رایگان حضور داشته باشی)