اعضای تیم دیجیتال مارکتینگ را چه کسانی تشکیل می‌دهند؟

اعضای تیم دیجیتال مارکتینگ را چه کسانی تشکیل می‌دهند؟ به نظر شما یک تیم بازاریابی دیجیتال کوچک هم می‌تواند به موفقیت‌های بزرگ دست پیدا کند یا الزاما باید اعضای تیم زیاد باشند تا بتوان بهترین نتیجه را گرفت؟

این مقاله از دو جهت کاربرد دارد. شاید شما قصد داشته باشید به عنوان یک نیرو دیجیتال مارکتر وارد شرکتی بشوید، یا اینکه بخواهید استارتاپی را به مرحله اجرا در بیاورید و نیازمند یک تیم بازاریابی دیجیتال باشید. در این صورت باید بدانید که می‌توانید در چه سمتی مشغول به کار شوید و یا برای تیم‌تان چند نفر را جذب کنید.

مدیر دیجیتال مارکتینگ تیم 2 نبش
مدیر دیجیتال مارکتینگ ۲ نبش

در ادامه قصد داریم تیم دیجیتال مارکتینگ سایت ۲ نبش، پربازدیدترین سایت املاک ایران در سال ۱۳۹۹، را برسی کنیم و با نقش افراد در این تیم آشنا شویم. دیگر قضاوت اینکه آیا یک تیم بازاریابی دیجیتال برای موفقیت باید از افراد زیادی تشکیل شود یا نه با خود شماست! آنچه که در ادامه می‌خوانید برگرفته از مصاحبه با آقای علیپور، مدیر دیجیتال مارکتینگ سایت دونبش، است که به عزیزان پیشنهاد می‌کنم علاوه بر خواندن این مقاله حتما لایو مربوط به آن ر هم حتما ببینید.

لایو اینستاگرام: مصاحبه با آقای علیپور مدیر دیجیتال مارکتینگ سایت دونبش

آیا یک تیم دیجیتال مارکتینگ کوچک می‌تواند به موفقیت‌های بزرگ برسد؟

همانطور که در مقدمه گفتم، برای اینکه سند و مدرک و مثال عینی برای صحبت‌هایی که در این مقاله می‌کنم داشته باشم، تیم دیجیتال مارکتینگ سایت موفق دونبش را بررسی می‌کنم.

در شروع کار یک استارتاپ یا کسب و کار کوچک در فضای آنلاین، وجود تنها دو نیرو با پشتکار هم می‌تواند نیازهای تیم را پاسخگو باشد. شاید بگویید که اغراق می‌کنم، اما بد نیست بدانید که همین تیم موقفی که در مورد آن صحبت می‌کنم هم در ابتدای کار تنها ۲ نفر را در حوزه دیجیتال مارکتینگ مشغول به کار داشت.

البته دقت کنید که در اینجا داریم تنها در مورد تیم بازاریابی دیجیتال یک شرکت صحبت می‌کنیم و نه کل اعضای آن شرکت. طبیعتا با گسترش کار و افزایش فعالیت شرکت، تعداد نیروها بیشتر شده و کارها تخصصی‌تر پیش می‌روند.

اعضا تیم دیجیتال مارکتینگ آغازینو
بخشی از اعضا تیم آغازینو

شاید اصلی‌ترین نقشی که باید برای شروع کار دیجیتال مارکتینگ در این تیم حضور داشته باشد، نیرو تولید محتوا (متنی و بصری) باشد، چرا که در ابتدای کار بیشتر تمرکزمان روی تولید محتوا خوب برای سایت است و در ادامه مسیر به سایر شاخه‌های دیجیتال مارکتینگ پرداخته می‌شود. در کنار نیرو تولید محتوا ضروری‌ترین نقشی که باید در تیم وجود داشته باشد یک متخصص سئو است، چرا که تولید محتوا بدون سئو نمی‌تواند راه به جایی ببرد.

حالا به نظر شما این تیم موفقی که از آن صحبت کردم از چند نفر تشکیل شده است؟ بیست نفر یا بیشتر؟ در ادامه این مورد را بررسی می‌کنیم.

بیشتر بخوانید:اصول سئو در محتوا

اعضای تیم دیجیتال مارکتینگ را چه کسانی تشکیل می‌دهند؟

اعضا تیم دیجیتال مارکتینگ باید چه ویژگی‌هایی داشته باشند؟ اگر قصد دارید به عنوان یک نیرو دیجیتال مارکتر استخدام شوید و یا اگر می‌خواهید برای تیم خود نیرو استخدام کنید، حتما ادامه مقاله که حاصل تجربیات مدیر دیجیتال مارکتینگ سایت دو نبش است را مطالعه کنید.

برای اینکه دقیقا بدانید در یک تیم دیجیتال مارکتینگ می‌توانید در چه سمتی مشغول به کار شوید، برای هر کدام از این سمت‌های شغلی باید چه مهارتی داشته باشید و درآمد دیجیتال مارکتینگ در هر شاخه آن چقدر است، پیشنهاد می‌کنم حتما مقاله‌ای که در این زمینه نوشته‌ام را مطالعه کنید تا جواب تمام این سوالات را دریافت کنید.

حالا برگردیم به همان مورد مطالعاتی خودمان، یعنی تیم دیجیتال مارکتینگ سایت دو نبش. شاید برایتان جالب باشد که بدانید این تیم موفق تنها از ۵ نفر تشکیل شده است:

  • یک نفر نیرو تولید محتوا
  • یک نفر نیرو سئو
  • یک نفر نیرو سوشال مارکتر (اینستاگرام مارکتر)
  • یک نفر مسئول تبلیغات دیجیتال
  •  یک مدیر دیجیتال مارکتینگ

 

البته همانطور که در بالا گفتم، با گسترش کسب و کار و در صورتی که هم بودجه کافی وجود داشته باشد و هم از نظر ظرفیت محیط کار مشکلی وجود نداشته باشد، افراد دیگری هم می‌توانند به تیم اضافه شوند تا کارها به صورت تخصصی‌تر پیش برود. مثلا علاوه بر اینکه یک نیرو اینستاگرام مارکتر داریم، می‌توانیم برای سایر شبکه‌های اجتماعی هم نیرو بگیریم، یا یک نیرو مختص گرافیک سایت و شبکه‌های اجتماعی استخدام کنیم.

جالب است بدانید در صورتی این تیم ۵ نفره به چنین موفقیتی دست یافته است که رقبای‌ آن‌ها با تیم‌هایی ۲۰ نفره یا حتی بیشتر، نتوانسته‌اند چنین بازدهی خوبی از خود نشان دهند. حالا به نظر شما اعضای یک تیم دیجیتال مارکتینگ برای اینکه به موفقیتی مثل تیم دو نبش دست پیدا کنند باید چه ویژگی‌هایی داشته باشند؟ در ادامه چارت سازمانی یک تیم دیجیتال مارکتینگ را بررسی می‌کنیم و بعد می‌رویم سراغ ویژگی‌های اعضای یک گروه موفق.

چارت سازمانی دیجیتال مارکتینگ

چارت سازمانی نموداری‌ست که به یک مجموعه و به خصوص مدیران کمک می‌کند تا اعضا تیم نظم بیشتری بگیرند، به این صورت که نقش هر یک از افراد تیم در این چارت مشخص می‌شود و سازمان متوجه می‌شود که برای گسترش این تیم نیاز به چه افرادی و با چه تخصص‌هایی وجود دارد.

همانطور که گفتم یک مجموعه می‌تواند با توجه به پتانسیل‌هایی که دارد در تعداد افرادی که جذب می‌کند تفاوت قائل شود. مثال زیر چارت سازمانی یک تیم دیجیتال مارکتینگ را نشان می‌دهد.

چارت سازمانی دیجیتال مارکتینگ

 

مهم‌ترین ویژگی‌های اعضای یک تیم دیجیتال مارکتینگ

برای اینکه ببینیم اعضای یک تیم دیجیتال مارکتینگ باید چه ویژگی‌هایی داشته باشند، بیایید نگاهی کنیم به کتاب بازیکن تیمی ایده آل، کتابی که ویژگی‌های افراد برای موفقیت یک کار تیمی را بررسی کرده است. در این کتاب سه ویژگی حیاتی برای افرادی که می‌خواهند در یک تیم فعالیت کنند اینطور آمده است: فروتنی، ولع داشتن برای یادگیری و هوشمندی.

فروتنی افراد باعث می‌شود تا آن‌ها موفقیت تیم را تنها به پای خود ننویسند و آن را حاصل تلاش کل تیم بدانند.

ولع داشتن برای یادگیری هم باعث رشد فرد و در نهایت رشد سازمان می‌شود. باید بدانید که در حوزه دیجیتال مارکتینگ، نمی‌توانید مثل بسیاری از مشاغل دیگر بدون بروزرسانی آموخته‌های خود به موفقیت برسید و دائما باید در حال یادگیری مطالب جدیدتر باشید. اگر به کارهای پشت میز نشینی که روزانه باید به صورت روتین انجام شوند و خلاقیت و کار تیمی در آن‌ها نقشی ندارد علاقمندهستید، پیشنهاد می‌کنم اصلا سمت مشاغل حوزه دیجیتال مارکتینگ نروید.

هوشمندی هم مربوط می‌شود به نحوه ارتباط گرفتن فرد با دیگر اعضای یک تیم. اینکه چطور با سایرین رفتار کند، در محیط کار تنش ایجاد نکند و خواسته‌ها و مسائل خود را چطور بیان کند که البته این مورد تنها در مورد تیم بازاریایب دیجیتال صدق نمی‌کند و شما در هر کاری که بخواهید مشغول شوید باید چنین ویژگی‌ای داشته باشید.

کلام پایانی

در این مقاله سعی کردم با بررسی یک تیم دیجیتال مارکتینگ موفق، به شما نشان دهم که یک تیم تازه نفس می‌تواند با حداقل چه نفراتی شروع به کار کند و یا اگر می‌خواهید در چنین تیمی مشغول به کار شوید، می‌توانید چه نقش‌هایی را قبول کنید. به نظر شما اعضای یک تیم دیجیتال مارکتینگ دیگر باید چه ویژگی‌هایی داشته باشند تا مثل موردی که بررسی کردیم، با کمترین نفرات بیشترین بازدهی را از آن‌ها ببینیم؟

دسامبر 10, 2020

0 پاسخ به "اعضای تیم دیجیتال مارکتینگ را چه کسانی تشکیل می‌دهند؟"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به شما وفا داریم ، طراحی شده با مقدار زیادی 💜 توسط آنلاینر.

یه مشاوره رایگان از ما هدیه بگیرید !

0915 219 00 93

051 - 3843 1485

زمان خیلی کمه ... عجله کن !

تبریک ... شما برنده مشاوره تخصصی کاملا رایگان تا قبل از شروع دوره 11 آغازینو شدید .

(با پرکردن فرم مشاوره میتونی در جلسه اول هم بصورت رایگان حضور داشته باشی)