هزینه، درآمد و اصول راه ‌اندازی ‌فروشگاه اینترنتی کتاب

راه‌اندازی کتاب‌فروشی اینترنتی چقدر درآمد دارد؟ این کار چه اصولی دارد و برای راه‌اندازی آن باید چقدر سرمایه داشت؟

این‌ها گوشه‌ای از سوالاتی هستند که حتما به ذهن شما هم رسیده است. از آنجا که  کتاب کالایی هست که خرید آن نیاز به مشاهده فیزیکی یا تست کردن ندارد، و از آنجایی که فروش اینترنتی در حال حاضر به شدت رونق گرفته است، این ایده می‌تواند بسیار موفق شود.

در این مقاله می‌خواهم هر آنچه که باید برای راه‌اندازی یک فروشگاه اینترنتی کتاب بدانید را با شما در میان بگذارم و یک پیشنهاد جذاب برای کسانی دارم که می‌خواهند یک فروشگاه آنلاین کتاب‌فروشی راه بیاندازند و به درآمد بالا فکر می‌کنند.

با آغازینو همراه باشید.

موضوعاتی که در این مقاله راجع به آن‌ها صحبت می‌کنیم:

چرا می‌گوییم فروشگاه اینترنتی کتاب ایده پول‌سازی‌ است؟

در مقدمه هم به این موضوع اشاره کردم که کتاب کالایی هست که خرید آن مثل بسیاری از کالاهای دیگر نیازی به بررسی و تست فیزیکی ندارد (هر چند امروزه تقریبا هر نوع کالایی که نیاز به بررسی هم داشته باشد به صورت اینترنتی به فروش می‌رسد). این ویژگی می‌تواند یک مزیت فوق‌العاده برای فروش اینترنتی این کالا محسوب شود. همچنین با توجه به افزایش چشمگیر محبوبیت خرید اینترنتی بین مردم، می‌توانید به فروش اینترنتی کتاب به عنوان یک شغل پردرآمد فکر کنید.

کتاب

آمار زیر را با استفاده از ابزارهای جستجوی کلمات کلیدی به دست آورده‌ام که میزان سرچ شدن هر عبارت را در مدت زمان یک ماه به ما نشان می‌دهد:

 • خرید آنلاین کتاب: ۱۰۰۰-۱۰۰
 • خرید اینترنتی کتاب: ۱۰۰۰-۱۰۰
 • فروشگاه اینترنتی کتاب: ۱۰۰۰-۱۰۰
 • سفارش آنلاین کتاب: ۱۰۰۰-۱۰۰
 • سفارش اینترنتی کتاب: ۱۰۰-۱۰

 

این آمار و ارقام نشان می‌دهد که پتانسیل فروش آنلاین کتاب به شدت بالاست و در صورتی که به صورت اصولی این کار را پیش ببرید، چیزی جز موفقیت در انتظار شما نیست. اصول این کار یعنی شناسایی درست مشتریان، بازاریابی و تبلیغات اصولی، بهینه‌سازی و سئو سایت، بکارگیری اصول مارکتینگ و … . اگر هزینه راه‌اندازی یک فروشگاه اینترنتی و فیزیکی را با هم مقایسه کنید می‌بینید که باز هم فروشگاه آنلاین ۰-۳ از فروشگاه فیزیکی کتاب جلوتر است.

همین ابتدای کار هم بگویم که هر کجای مسیر راه‌اندازی این کسب و کار هستید، می‌توانید از مشاوره رایگان تیم با تجربه آغازینو استفاده کنید تا با دید وسیع‌تری به فعالیت خود ادامه دهید.

توجیه اقتصادی کتاب‌فروشی

توجیه اقتصادی کتاب‌فروشی یعنی بیاییم هزینه‌های این کار را محاسبه کنیم، درآمد حاصل از آن را هم محاسبه کنیم و ببینیم راه‌اندازی این کسب و کار چقدر برایمان سودمند است. برای اینکه آمار دقیقی به برای این مقاله پیدا کنم و از هزینه‌ها و درآمد این شغل اطلاعات درستی به شما بدهم، به یکی از کتاب‌فروشان مشهد که ۲۵ سال است در این حوزه فعالیت می‌کند سری زدم و با ایشان مصاحبه‌ای کردم. در ادامه با ما من همراه باشید تا تجربیات ناب ایشان را با شما در میان بگذارم.

درآمد کتاب‌فروشی (فروشگاه آنلاین و فروشگاه فیزیکی)

چیزی که واضح است این است که موقعیت مکانی مغازه شما بدون در نظر گرفتن اجناسی که در آن قرار دارد تاثیر زیادی در میزان فروشتان دارد. همین قانون در فروشگاه آنلاین هم صادق است، اما منظور از موقعیت مکانی در اینترنت یعنی رتبه سایت شما در گوگل.

اگر مردم عبارت “خرید اینترنتی کتاب بینوایان” را سرچ کنند و سایت شما در لینک اول گوگل خودنمایی کند، قطعا درآمد بیشتری نسبت به سایتی که در صفحه چهارم گوگل خاک می‌خورد دارید. پس نباید از اهمیت سئو سایت غافل شوید. به گفته کتاب‌فروش قدیمی داستانمان فروش کتاب دقیقا مثل فروش پیتزاست، با توجه به عوامل مختلف مثل موقعیت مکانی و تبلیغات و … می‌توانید درآمد خوبی داشته باشید، می‌توانید هم در ماه فقط ۱ جلد کتاب بفروشید.

بیشتر بخوانید: منظور از سئو سایت چیست؟

کتاب فروشی

هزینه راه‌اندازی فروشگاه کتاب (فیزیکی و آنلاین)

راه‌اندازی یک کتاب‌فروشی حداقل نیاز به ۱۰۰۰ جلد کتاب دارد و کمتر از این تعداد اصلا توصیه نمی‌شود، مگر اینکه بخواهید به صورت تخصصی روی یک حوزه کار کنید، مثلا فقط کتاب‌های کمک درسی. حالا هزینه‌های راه‌اندازی یک مغازه با این تعداد کتاب به صورت زیر است:

 • هزینه خرید ۱۰۰۰ جلد کتاب حدود ۵۰ میلیون تومان
 • هزینه ساخت و سفارش قفسه کتاب (ساده‌ترین نوع) ۱۰ میلیون تومان
 • هزینه اجاره مغازه یا خرید آن قطعا با توجه به شهر و موقعیت مکانی متفاوت است
 • هزینه‌های ثابت مثل برق و سیستم سرمایشی گرمایشی
 • در صورت تمایل به تبلیغات، هزینه چاپ تراکت یا بیلبورد و …

 

حالا برویم سراغ هزینه‌های فروشگاه اینترنتی کتاب.

واضح است که راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی نیاز به اجاره یا خرید یک مغازه با قیمت‌های سرسام‌آور را ندارد. همچنین هزینه‌های ثابتی مثل هزینه‌های گرمایشی سرمایشی و روشنایی را هم ندارد. پس می‌ماند هزینه طراحی سایت فروشگاهی و خرید کتاب‌ها.کتاب‌فروشی اینترنتی

هزینه خرید کتاب برای سایت آنلاین کتاب‌فروشی هم مثل یک فروشگاه فیزیکی‌ست، با این تفاوت که شما مجبور نیستید تمام ۱۰۰۰ جلد کتاب را از قبل بخرید و به عبارتی در ابتدای کار نیاز به سرمایه هنگفتی ندارید، چون می‌توانید به میزان سفارشی که می‌گیرید اقدام به خرید کنید.

هزینه طراحی یک سایت اختصاصی حداقل ۵۰ میلیون تومان است، اما با روی کار آمدن سیستم مدیریت محتوا وردپرس و فروشگاه‌ساز محبوب آن، ووکامرس، شما با کمترین قیمت ممکن می‌توانید صاحب یک سایت فروش کتاب بشوید. جالب است بدانید که ۴۲% فروشگاه‌های اینترنتی موجود از سیستم ووکامرس استفاده می‌کنند.

پول و هزینه

بیشتر بخوانید: فروشگاه‌ساز ووکامرس چه مزایا و معایبی دارد؟

اگر خودتان ساخت فروشگاه اینترنتی با ووکامرس را یاد داشته باشید، می‌توانید با ۵۰۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان به راحتی یک فروشگاه اینترنتی راه‌اندازی کنید. اگر هم می‌خواهید برون‌سپاری کنید می‌توانید با ۴ تا ۵ میلیون تومان صاحب یک فروشگاه اینترنتی شوید.کتاب‌فروشی اینترنتی

هزینه تبلیغات هم یکی از بخش‌های ثابت یک کسب و کار است. البته هزینه تبلیغات کسب و کارهای سنتی آنقدر گران تمام می‌شود که شاید خیلی از افراد حتی به آن فکر هم نکنند، اما در کسب و کارهای آنلاین، شما حتی با ۵۰۰۰۰ تومان هم می‌توانید تبلیغات آنلاین مفیدی انجام بدهید و بازخورد خوبی از آن‌ها بگیرید.

همانطور که گفتیم برای راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی باید هزینه‌ای حدود ۴ تا ۵ میلیون در نظر بگیرید (این هزینه تنها برای ایجاد فروشگاه است و شامل هزینه خرید کتاب‌ها و … نمی‌شود). با شرکت در دوره جامع دیجیتال مارکتینگ آغازینو، تمامی هزینه‌های راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی که شامل هزینه هاست، دامنه و قالب می‌شود برای شما به صورت رایگان حساب شده و هدیه‌‌ای از طرف آغازینو به کارآموزان است.

فروشگاه اینترنتی رایگان کوچکترین مزیت این دوره است، چرا که اصول بهینه‌سازی سایت، تبلیغات در فضای آنلاین، تحلیل آمار فروش و بازدیدکنندگان و به صورت کلی گام به گام راه‌اندازی یک کسب و کار اینترنتی را با شرکت در این دوره یاد می‌گیرید. همین الان روی دکمه زیر کلیک کنید تا بیشتر با این دوره کاربردی آشنا شوید.

دوره آنلاین دیجیتال مارکتینگ

سایت‌های موفق کتاب‌فروشی آنلاین دانشجویان آغازینو

فروشگاه آنلاین جریان کتاب که توسط آقای مرتضی نامور راه‌اندازی شده است و در این حوزه توانسته جایگاه خوبی در بازار آنلاین پیدا کند.

“jaryanketab.com”

فروشگاه آنلاین کتاب ۸ توسط آقای مسعود حیدریان از دانشجویان موفق آغازینو راه‌اندازی شده است.

“ketab8.com”

فروشگاه آنلاین عمو کتابی توسط مهندس رجایی راه‌اندازی شده و به فروش قابل قبولی رسیده است.

“amooketabi.ir”

نکات مهم برای راه‌اندازی کتاب‌فروشی آنلاین

چند کتابدر این قسمت می‌خواهیم نکات مهم برای راه‌اندازی این کسب و کار اینترنتی را با شما در میان بگذاریم. برای این کار آن‌ها را به ۲ دسته نیازمندی‌های یک فروشگاه آنلاین کتاب و نکاتی برای خرید کتاب‌ها تقسیم می‌کنیم.

نیازمندی‌های فروشگاه اینترنتی کتاب

ممکن است برای خود شما هم این اتفاق افتاده باشد که تنها بخشی از نام یک نویسنده کتاب در ذهنتان مانده باشد و با مراجعه به کتاب‌فروشی و راهنمایی گرفتن از فروشنده، می‌توانید از طریق نام نویسنده، کتاب مورد نظرتان را پیدا کنید. در فروشگاه اینترنتی خبری از راهنما و فروشنده نیست، پس باید امکان سرچ پیشرفته در سایت وجود داشته باشد تا کاربران بتوانند به هر طریقی که می‌خواهند کتاب مورد نظرشان را پیدا کنند.

داشتن نماد اعتماد الکترونیک که برای هر فروشگاه آنلاینی از نان شب واجب‌تر است تا مردم به آن اعتماد بیشتری پیدا کنند.

امکان خواندن مقدمه یا چکیده کتاب وجود داشته باشد.

ویژگی‌هایی مثل جنس کاغذ کتاب، رده سنی، ابعاد و هر چه که فکر می‌کنید می‌تواند سوال کاربران باشد را برای هر کتاب نمایش دهید.

کتاب‌ها را دقیقا مثل کتاب‌فروشی‌ها دسته‌بندی کنید تا کاربران راحت‌تر بتوانند به آن‌ها دسترسی داشته باشند.

نکاتی برای خرید کتاب‌ها

با مراکز پخش کتاب توافق کنید که همان ابتدای کار نیاز نباشد ۱۰۰۰ جلد کتاب بخرید و سرمایه‌گذاری زیادی داشته باشید، بلکه اگر سفارشات شما به حد قابل قبولی رسید، آن وقت اقدام به خرید کتاب‌ها بکنید.

همانطور گه پیش‌تر گفتیم، بهتر است شروع کارتان با کمتر از

کتاب نباشد، مگر اینکه بخواهید در زمینه خاصی فعالیت کنید. مثلا کتاب‌های کمک درسی یا کتاب‌های داستان برای کودکان یا … . پس قبل از شروع کار حتما خوزه فعالیت خود را مشخص کنید.

کلام پایانی

در این مقاله سعی کردم هر آنچه که قبل از راه‌اندازی یک فروشگاه اینترنتی کتاب به آن نیاز دارید را به شما آموزش دهم. در پایان اگر هر سوالی برایتان پیش آمده می‌توانید آن را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید تا کارشناسان آغازینو به آن پاسخ دهند.

 

دسامبر 5, 2020

4 پاسخ به "هزینه، درآمد و اصول راه ‌اندازی ‌فروشگاه اینترنتی کتاب"

 1. فاطمه باغزندانینوامبر 30, 2020 از 23:40پاسخ

  سلام ببخشید من میخوام یک فروشگاه آنلاین کتاب راه اندازی کنم و توی پیداکردن مراکز پخش کتاب مشکل دارم اگه میشه راهنماییم کنید که از کجا میتونم این مراکز رو پیدا کنم یا اینکه چند مورد معرفی کنید بهم

 2. سلام خسته نباشید،بنده میخوام یه فروشگاه اینترنتی کتاب راه اندازی کنم و طراح سایت و اپلیکشن رفیق دارم…فقط توی زمینه چطور تبلیغش کنم و چطور کتاب ها رو با اون فرمتی که میخوام تهیه کنم،عین اپلیکیشن فیدیبو…یه همچین چیزی که کتاب ها فقط توی اپلیکیشن قابل اجرا باشه…و تازه کاره خودم بازاریابی شبکه ای هست ‌که راهکارهایی برای تبلیغ هم دارم که با تجربه ی شما کامل ترش کنم….
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • سلام
   بسیار عالی
   شما با ترکیب ایده های تبلیغاتی خودتون و یادگیری کمپین تبلیغات در دوره های دیجیتال مارکتینگ میتونین این ایده ها رو عملی کنین و شروع به فروش اینترنتی کنین
   با دوره جامع آغازینو هم یاد میگیرید چطوری سایت راه اندازی کنید هم اینکه چه جوری تبلیغات سایتتون رو در سایت ها و همچنین گوگل به نمایش دربیارید

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به شما وفا داریم ، طراحی شده با مقدار زیادی 💜 توسط آنلاینر.

یه مشاوره رایگان از ما هدیه بگیرید !

0915 219 00 93

051 - 3843 1485

زمان خیلی کمه ... عجله کن !

تبریک ... شما برنده مشاوره تخصصی کاملا رایگان تا قبل از شروع دوره 11 آغازینو شدید .

(با پرکردن فرم مشاوره میتونی در جلسه اول هم بصورت رایگان حضور داشته باشی)