• ورود
  • هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

آموزش یافتن بهترین کلمات کلیدی سرچ شده در گوگل

کلمات کلیدی سرچ شده در گوگل (keywords)، همان واژه‌ها یا عباراتی هستند که کاربران به وسیله‌ی جستجوی آن‌ها، چشمشان به جمال سایت شما روشن می‌شود!

اگر بدانید که کاربران فعالیت‌های مرتبط با حوزه‌ی کاری شما را با چه عباراتی سرچ می‌کنند، قطعا می‌توانید در کسب و  کارآنلاین به نتایج مطلوبی برسید. این مقاله ششمین مقاله از سری آموزش‌های رایگان دیجیتال مارکتینگ است. در مقالات قبلی از بوم دیجیتال مارکتینگ و اصول اولیه آن صحبت کردیم و رسیدیم به راه‌اندازی یک سایت. قرار است در ادامه مهم‌ترین نکاتی که باید برای تحقیق کلمه کلیدی در نظر بگیرید را به شما آموزش ‌دهم. به صورت کلی انتخاب کلمات مناسب را به چند مرحله تقسیم می‌کنیم:

  1. جستجو و بدست آوردن لیستی از کلمات کلیدی 
  2. بررسی کلمات‌کلیدی 
  3. نحوه استفاده از آن‌ها

این نکته را یادآور می‌شوم که تحقیق کلمات کلیدی، ششمین مقاله از سری مقالات دوره رایگان دیجیتال مارکتنیگ آغازینو هست. در این دوره رایگان قرار است طی ۱۲ جلسه (۱۲ ویدئو و مقاله) راه‌اندازی یک کسب و کار آنلاین را به ساده‌ترین و کوتاه‌ترین شکل ممکن به شما آموزش دهیم. روی دکمه زیر کلیک کنید تا این دوره رایگان را دریافت کنید.

آموزش دیجیتال مارکتینگ رایگان

پیشنهاد می‌کنم حتما ویدئو زیر را ببینید تا به صورت عملی کار کردن با ابزارهای جستجوی کلمات کلیدی را یاد بگیرید. شاید بعد از دیدن ویدئو زیر دیگر نیازی به خواندن ادامه مقاله نداشته باشید، اما اگر از خواندن لذت می‌برید این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

عدد یکروش تحقیق و به‌دست آوردن کلمات کلیدی سرچ شده در گوگل

اینکه شما کلمات مرتبط با کسب و کارتان را حدس بزنید کار اصولی و توصیه شده‌ای نیست و برای دیده شدن در گوگل، باید ببینید که مردم دقیقا چه چیزهایی را سرچ می‌کنند. با این کار، دفعه‌ی بعدی که کسی کلمات مرتبط با کسب و کار شما را سرچ می‌کند، شما هم شانس این را دارید که در نتایج برتر گوگل ظاهر شوید. تهیه‌ی لیستی از کلمات کلیدی بدون در نظر گرفتن فاکتورهایی مثل میزان جستجو و سختی آن، اولین مرحله برای شروع فعالیت یک کسب و کار آنلاین است. روش‌های مختلفی برای تهیه‌ی این لیست وجود دارد که در ادامه مهم‌ترین آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

انتخاب کلمات پر سرچ برای محتوای سایت

پیشنهادهای گوگل

بهترین راه برای اینکه لیستی از کلمات کلیدی مناسب کسب و کارتان پیدا کنید این است که ابتدای کار ۵ کلیدواژه اصلی  مد نظرتان را در گوگل سرچ کنید و از پیشنهادات آن که همان کلمات کلیدی سرچ شده در گوگل توسط کاربران است استفاده کنید. حتما می‌پرسید چطور؟ اگر دقت کرده باشید بعد از سرچ کردن هر عبارت، در پایین صفحه‌ی جستجو(serp) تعدادی لینک نمایش داده می‌شود و اتفاقا می‌بینید که آن‌ها به موضوعی که سرچ کرده بودید مرتبط هستند. این‌ها نتایجی هستند که هم با کلمه‌ی شما مرتبط هستند و هم افرد مختلف آن‌ها را سرچ کرده‌اند، پس می‌توانید آن‌ها را به لیست خود اضافه کنید.

نکته: برای استفاده از پیشنهادات گوگل باید به حالت incognito مرورگر بروید تا سابقه‌ی سرچ‌های گذشته‌ی شما، در کلمات پیشنهادی گوگل تاثیر نگذارد.

پیشنهادات گوگل برای استفاده در کلملات سرچ شده در گوگل

 

جای دیگری که گوگل به شما کلماتی را پیشنهاد می‌دهد، همان نوار جستجو هست که دارید کلماتتان را وارد می‌کنید. با وارد کردن عبارت مورد نظرتان می‌بینید که یک سری کلمات دیگر هم برایتان لیست می‌شود، این‌ها هم کلماتی هستند که سرچ بالایی دارند و در واقع طولانی‌تر از کلمه‌ای هستند که شما وارد کرده‌اید، به این کلمات در اصطلاح کلمات کلیدی طولانی یا long tail keyword هم گفته می‌شود و شانس بیشتری برای رقابت دارند ( کلمات کلیدی طولانی را در ادامه توضیح می‌دهم).

 

استفاده از پیشنهادات گوگل برای استفاده در کلمات کلیدی

استفاده از ابزار keyword planner

ابزار کیورد پلنر در واقع برای کمپین‌های گوگل ادز طراحی شده، اما می‌تواند بانک اطلاعاتی بسیار خوبی برای پیدا کردن کلیدواژه‌های شما هم باشد. یک خبر خوب هم اینکه استفاده از این ابزار کاملا رایگان است و می‌توانید تا عمر دارید از آن استفاده کنید. برای این کار فقط به ساخت اکانت در گوگل ادز نیاز دارید. بعد از ساخت اکانت کافی‌ست در پنل کاربری و قسمت keyword planner، tools را انتخاب کنید. بعد وارد صفحه‌ی ورود این ابزار می‌شوید و با کلیک روی دکمه‌ی”Go to keyword planner”، وارد صفحه‌ی زیر می‌شوید.

 

ابزار keywordplanner

 

با انتخاب گزینه‌ی Discover new keywords وارد بهشت برین، یعنی قسمت وارد کردن کلمات و گرفتن لیستی از کلمات مرتبط با آن می‌شوید. اینجا با وارد کردن کلمه‌ی مورد نظر می‌توانید تعدادی کلمه‌ی دیگر دریافت کنید. با زدن دکمه‌ی enter می‌توانید کلمات دیگری هم به لیست جستجوها اضافه کنید (در هر دفعه جستجو تنها ۱۰ کلمه را می‌توانید وارد کنید).

فعلا به تنظیمات و اطلاعات دیگری که به شما نشان داده شده توجه نکنید و فقط تمرکزتان را بگذارید روی انتخاب کلماتی که به فعالیت شما  مرتبط هستند. در آخر هم می‌توانید با کلیک روی قسمت DOWNLOAD KEYWORD IDEAS و انتخاب فرمت csv.، لیست کلمات را دانلود کرده و آن‌ها را در برنامه‌ی اکسل باز کنید تا بعدا آن‌ها را به راحتی آنالیز کنید.

توجه: قبل از کلیک کردن روی دکمه‌ی دیدن نتایج، باید موقعیت مکانی را از روی ترکیه بردارید. برای این کار کافی‌ست روی آن کلیک کنید و ضربدر موقعیت مکانی را بزنید. زبان انتخاب شده را هم از turkey به persian تغییر دهید.

 

تحقیق کلمات سرچ شده در گوگل با ابزار keywordplanner

 

کلمات کلیدی سرچ شده در گوگل

استفاده از ابزار keyword tool

این ابزار هم می‌تواند مثل کیورد پلنر به شما برای انتخاب کلمه کلیدی مناسب کمک کند. کافی‌ست به سایت keywordtool.io بروید و در نوار جستجوی این سایت، کلمه‌ی مورد نظرتان را تایپ کنید و بعد تغییر زبان آن به فارسی، روی دکمه‌ی سرچ کلیک کنید تا عبارات مرتبط با آن کلمه را پیدا کنید. در قسمت دیگر این ابزار یک گزینه‌ی بسیار کاربردی وجود دارد به نام Questions که در آنجا می‌توانید ببینید کاربران گوگل در مورد این کلمه کلیدی چه سوالاتی دارند که تا به‌حال آن‌ها را سرچ کرده‌اند.

نسخه‌ی پولی این ابزار ویژگی‌های دیگری مثل میزان سرچ کلمات یا حالت مقایسه‌ی آن‌ها را هم در اختیار شما می‌گذارد، اما همین دو قابلیت نسخه‌‌ی رایگان هم بسیار ارزشمند است.

 

جستجوی کلمات کلیدی در ابزار keywordtool.io

عدد دوبررسی و مقایسه‌ی کلمات ‌کلیدی سایت

حالا که لیستی از کلیدواژه‌های مرتبط با کسب و کار یا فعالیتتان را در اختیار دارید، نوبت به بررسی آن‌ها رسیده. باید کلمات کلیدی سایت را از چند نظر بررسی کنید تا بهترین آن‌ها را انتخاب کنید.

بررسی میزان سختی کلمات با ابزار kwfinder

میزان رقابت یک کلمه یا اصطلاحا سختی آن، از مهم‌ترین معیارهایی هست ک باید به آن توجه کنید. فرض کنید شما سایت نوپایی دارید و می‌خواهید در زمینه‌ی “سئو سایت” فعالیت کنید. اگر همان روز اول با اعتماد به نفس کامل مقاله‌ای با کلمه کلیدی”سئو چیست” تولید کنید، در صفحه‌ی صد و بیست و یکم گوگل هم نمایش داده نمی‌شوید! چرا؟ چون سایت شما هنوز به طور کامل برای گوگل شناخته نشده و رقابت با سایت‌های با سابقه و محبوبی که با این کلمات در نتایج برتر نمایش داده می‌شوند بسیار سخت است.

باید اول کارتان را با کلماتی شروع کنید که رقابت کمتری دارند تا بتوانید با آن‌ها در صفحات اول نمایش داده شوید و بعد کم کم سراغ کلماتی با رقابت بالا بروید. بهتر است ۶ ماه اول فعالیت سایت را با کلمات بسیار آسان پیش ببرید و به مرور به سمت کلمات سخت‌تر بروید. کلمات کلیدی طولانی به خاطر رقابت کمتر، می‌توانند انتخاب خوبی برای شروع کار شما باشند.

یکی از بهترین ابزارها برای بررسی میزان سختی و رقابت کلمات، ابزار kwfinder است. برای استفاده از آن وارد سایت kwfinder شوید و در فیلد مشخص شده، کلمه‌ی مورد نظرتان را وارد کنید و بعد روی find keyword کلیلک کنید. با این کار شما وارد صفحه‌ی ساخت اکانت می‌شوید. فراموش نکنید که استفاده از این ابزار رایگان نیست و با هر دفعه ساخت اکانت، تا ده روز می‌توانید به صورت رایگان از آن استفاده کنید.

در نهایت می‌بینید که علاوه بر کلمه‌ی وارد شده، لیستی از کلمات مرتبط با آن هم به شما نشان داده می‌شود و می‌توانید سختی هر کدام از آن‌ها را هم ببینید. پس این ابزار برای تهیه‌ی لیست کلیدواژه‌ها هم گزینه‌ی مناسبی‌ست. اعدادی که زیر ستون keyword difficulty  یا همان KD نوشته شده‌اند، همان میزان سختی کلمه را نشان می‌دهند و بین ۰ تا ۱۰۰ هستند. هر چه این عدد بالاتر برود رقابت با آن کلمه هم سخت‌تر می‌شود. شکل زیر را ببینید و آن را همیشه به خاطر بسپارید.

بررسی میزان سختی کلمات با ابزار kwfinder

بررسی تعداد جستجوی کلمات کلیدی با ابزار keywordplanner

قطعا هر چه یک کلمه بیشتر جستجو شود، شانس شما برای کلیک خوردن بیشتر می‌شود. برای بررسی اینکه کلمه‌ کلیدی شما چقدر جستجو می‌شود می‌توانید از همان ابزار keyword planner استفاده کنید. در قسمت Avg.monthly searches می‌توانید میزان جستجوی ماهانه‌ی هر کلمه را ببینید. اینکه یک معیار ثابت مشخص کنیم و بگوییم مثلا فلان عدد قابل قبول است، کار درستی نیست و بسته به حوزه‌ی فعالیت شما این عدد هم می‌تواند متغیر باشد.

 

بررسی میزان سرچ شدن کلمات در گوگل با ابزار keywordplanner

بررسی نرخ کلیک(CTR) ارگانیک

کلمه‌ی “ادوردز” را سرچ کنید. چه می‌بینید؟ لینک‌هایی که کنار آن‌ها نوشته شده آگهی یا Ad. این یعنی چه؟ یعنی تعدادی از سایت‌ها هزینه کرده‌اند و با استفاده از تبلیغات گوگل، به صفحات اول رسیده‌اند و شانس شما برای اینکه در این صفحه نشان داده شوید پایین می‌آید.

اسکرول کنید و پایین بروید، قسمتی را میبینید تحت عنوان people also ask که فضای نسبتا زیادی از صفحه‌ی جستجو را به خودش اختصاص داده. این یعنی اگر شما بخواهید روی کلمه‌ی “ادوردز” کار کنید، حتی اگر در صفحه‌ی اول هم ظاهر شوید، ممکن است حواس کاربران به این قسمت‌ها پرت شود و روی سایت شما کلیک نکنند.

 

 

 

هدف از گفتن این صحبت‌ها این بود که وقتی کلمه‌ای پیدا می‌کنید، آن را سرچ کنید و ببینید در صفحه‌ی نمایش نتایج (serp) موارد این چنینی وجود دارد که احتمال کلیک خوردن لینک شما را کم کند یا نه. اگر وجود دارد، بهتر است در انتخاب آن کلمه دقت بیشتری بکنید. 

کلمات کلیدی طولانی، کلید موفقیت سایت شما

کلمات کلیدی طولانی یعنی چی؟ کلمات مرتبط با کلمه کلیدی اصلی هستند که گسترش پیدا کرده‌اند و بیش از دو کلمه هستند. مثلا کلمه‌ی “کیف” می‌تواند کلمه کلیدی شما باشد و “کیف چرم مجلسی زنانه” کلمه کلیدی طولانی یا در  اصطلاح دم دراز. بیایید کاربرد این کلمات را در قالب یک مثال بررسی کنیم.

فرض کنید در حوزه‌ی کیف و کفش فعالیت می‌کنید و می‌خواهید یک صفحه از سایت شما با کلمه‌ی “کیف” رتبه بگیرد، آن هم در صفحه‌ی اول و همان لینک اول! خود شما اگر به دنبال خرید کیف باشید چطوری در گوگل سرچ می‌کنید؟ احتمالا رنگ آن و نوع آن (مجلسی-اداری-اسپرت-ورزشی و …) را هم در جستجوی خود لحاظ می‌کنید.

جالب است بدانید سایر کاربران هم دقیقا همینطوری سرچ می‌کنند و کلمات کلیدی طولانی بیش از ۷۰% سرچ‌های گوگل را به خود اختصاص داده‌اند و نکته‌ی مثبت این کلمات این است که سختی کمی دارند و به راحتی می‌توانید با آن‌ها رتبه بگیرید. نمودار زیر را که سایت moz ارائه داده ببینید و تحلیل آن را همیشه به خاطر بسپارید.

نمودار جستجوی کلمات کلیدی

همانطور که مشخص است، تنها مشکل این عبارات طولانی شاید سرچ کم آن‌ها باشد، اما شما دقیقا مشتریان خود را هدف گرفته‌اید و نرخ تبدیل سایت شما بسیار بالا می‌رود. یعنی اگر برای مثال شما به جای کار کردن روی واژه‌ی “کیف”، روی واژه‌ی “کیف چرم عسلی زنانه” تمرکز کنید، با وجود جستجوی کمتر برای این عبارت، می‌توانید مشتریان واقعی خود را پیدا کنید، ضمن اینکه رقابت در این کلمه برایتان آسان است و می‌توانید با آن رتبه بگیرید.

 

نحوه استفاده از کلمات کلیدی

خب حالا که این کلمات گل و بلبل را به دست آوردید، وقت آن است که از آن‌ها استفاده کنید. شاید تا همین چند سال پیش شما با سرچ کردن موضوع مورد نظرتان در گوگل، با محتواهایی کاملا نامرتبط رو به رو می‌شدید. علت این اتفاق این بود که بعضی از نویسندگان و مدیران سایت، آن کلمه‌ی کلیدی را بارها در مطلبشان تکرار می‌کردند و اینطوری به راحتی گوگل را فریب می‌دادند، اما امروزه گوگل بسیار هوشمند شده و با روی کار آمدن الگوریتم‌های جدیدش، نه تنها با تکرار بیهوده‌ی کلمات جایگاهی بدست نمی‌آورید، بلکه ممکن است جریمه هم بشوید.

حتی ممکن است سایت شما با کلماتی بالا بیایید که فکرش را هم نمی‌کنید، اما گوگل تشخیص داده که محتوای شما با آن کلمه همپوشانی بهتری دارد. چیزی که در نهایت اهمیت دارد مضمون محتوای شماست و اگر حرفی برای گفتن داشته باشد، مطمئن باشید که در نتایج برتر نمایش داده می‌شود.

پس این همه زحمت کشیدید و این کلمات را بدست آوردید که بگذارید لب کوزه و آبش را بخورید؟ نه! اینطور نیست. درست است که محتوا مهم است، اما باز هم گوگل یک ربات است و باید بعضی از سرنخ‌ها را دریافت کند تا بتواند محتوای شما را بهتر شناسایی کند. در ادامه به شما می‌گویم که در کجا از کلماتتان استفاده کنید تا به نتیجه‌ی مطلوب برسید.

عنوان صفحه (title): عنوان صفحه از مهم‌ترین قسمت‌هایی‌ست که می‌توانید کلمه‌ی خود را به گوگل معرفی کنید. اگر این کلمه در ابتدای عنوان بیایید، گوگل به آن اهمیت بیشتری می‌دهد.

تیترها (تگ‌های H1 ،H2): از آوردن کلمه‌ی کلیدی در این دو قسمت دریغ نکنید. هر صفحه یک تگ H1 و چندین تگ H2 دارد و نیازی نیست تا کلمه‌ی شما در تمام تگ‌های صفحه استفاده شود.

محتوای صفحه: اینکه شما راجع به یک کلمه صحبت کنید اما آن را حتی یک بار هم در متن استفاده نکنید منطقی به نظر نمی‌رسد، اما همانطور که بالاتر اشاره کردیم نباید محتوا را با کلمات کلیدی بمباران کرد، چون این کار هم کاربران را خسته می‌کند و هم گوگل را از دست شما عصبانی می‌کند. اگر هر جا واقعا نیاز به تکرار این کلیدواژه‌ها بود، از آن‌ها استفاده کنید.همچنین می‌توانید به جای بمباران متن با کلمه‌ی کلیدی، از کلمات کلیدی مرتبط(LSI) استفاده کنید. کلمات مرتبط را می‌توانید از همان لیستی که ابزارهای keywordplanner یا kwfinder به شما می‌دهند پیدا کنید.

آدرس صفحات (url): آدرس صفحات بهتر است به صورت انگلیسی باشد، پس شما کلمه‌ی کلیدی خود را ترجمه کنید (اگر فقط به زبان مادریتان مسلط هستید می‌توانید از google translate استفاده کنید) و از آن در آدرس صفحه‌ی مورد نظر (ترجیحا در ابتدای آدرس) استفاده کنید.

نام و متن جایگزین عکس‌ها: در مقاله‌ی بهینه‌سازی تصاویر وب‌سایت گفتیم که نام و متن جایگزین تصاویر برای سئو اهمیت دارند. استفاده از کلمات کلیدی در این قسمت‌ها می‌تواند باز هم به بهینه‌سازی شما کمک کند.

توضیحات متا: استفاده از کیوردها در توضیحات متا به صورت مستقیم روی سئوی سایت تاثیر نمی‌گذارد، اما اگر در این قسمت استفاده شوند، در صفحه‌ی نمایش جستجوها به صورت bold نمایش داده شده و با جلب توجه کاربران، احتمال کلیک خوردن سایت را بالا می‌رود.

کلام پایانی

انتخاب کلمات کلیدی که توسط کاربران در گوگل سرچ شده، مهم‌ترین گام برای شروع فعالیت وب‌سایت شماست. کلمه‌ای که میزان سرچ آن زیاد و سختی آن کم باشد، بهترین کلمه برای شما محسوب می‌شود که برای رسیدن به چنین تعادلی باید مراحلی که گفتیم را انجام دهید.

اگر می‌خواهید تحقیق کلمات کلیدی را به صورت عملی و پروژه محور، تحت نظر یکی از بهترین اساتید حوزه‌ی سئو که مدیران کسب و کارهای بزرگ هستند انجام دهید، روی دکمه‌ی زیر کلیک کنید تا اطلاعات بیشتری راجع به دوره‌ی سئو آغازینو بدست بیاورید. در این دوره می‌توانید تحقیق کلمه کلیدی که از مهم‌ترین بخش‌های سئوی سایت محسوب می‌شود را یاد بگیرید و تغییر چشم‌گیری در کسب و کارتان ایجاد کنید.

دوره پروژه محور سئو سایت

نوامبر 17, 2020

0 پاسخ به "آموزش یافتن بهترین کلمات کلیدی سرچ شده در گوگل"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به شما وفا داریم ، طراحی شده با مقدار زیادی 💜 توسط آنلاینر.

زمان خیلی کمه ... عجله کن !

تبریک ... شما برنده مشاوره تخصصی کاملا رایگان تا قبل از شروع دوره 11 آغازینو شدید .

(با پرکردن فرم مشاوره میتونی در جلسه اول هم بصورت رایگان حضور داشته باشی)