رشد کسب و کار با افزایش نرخ تبدیل

افزایش نرخ تبدیل (Increase conversion rate) می تواند یک کسب و کار را از ورشکستگی نجات دهد.

 • شما برای تبلیغات کسب و کار خود چقدر هزینه کرده اید؟
 • چطور متوجه بشوید این هزینه در جای درست و یا زمان خوبی انجام شده است؟

معیار و ابزار سنجشی وجود دارد بنام (نرخ تبدیل) که به شما می گوید چقدر در جذب مشتری هایتان موفق عمل کرده اید. نرخ تبدیل (conversio rate) یکی از بهترین معیارها برای ارزیابی تاثیر و بازدهی کمپین های تبلیغاتی می باشد.

این نرخ به وضوح به شما می گوید مجموع اقدامات و تلاش های شما برای تبدیل بازدید کننده به خریدار چه بازدهی داشته است. هدف هر کسب و کار افزایش نرخ تبدیل است. این نرخ به درصدی از کاربران گفته می شود که روی دکمه اقدام به عمل (CTA) کلیک می کنند. برای اینکه این نرخ را افزایش دهید و در کسب و کارتان موفق باشید، تا آخر مقاله همراه ما باشید.

افزایش نرخ تبدیل

به چه دلیل بهبود نرخ تبدیل اهمیت دارد؟

به زبان ساده، نرخ تبدیل درصدی از بازدیدکنندگان وب ‌سایت یا صفحه فرود شما هستند که تبدیل می‌شوند (یعنی عمل مورد نظر شما را انجام می‌دهند). بسته به اهداف شما در کسب‌ وکار، «تبدیل» تقریباً می‌تواند هر چیزی باشد. هرچه قدر این نرخ رشد بیشتری داشته باشد موفقیت سایت شما بالاتر می رود.

عمل (Action) یا اقدامات زیر را می توان جزو نرخ تبدیل دانست:

 • خرید کردن
 • عضویت
 • پرکردن فرم
 • دانلود یک فایل
 • و …

بناربراین نرخ تبدیل را می توان به درگیرشدن کاربر با اقدامات مدنظر ما دانست. با انجام عمل کاربر از یک بازدیدکننده عادی به یک خریدار، عضو سایت یا دنبال کننده خبرنامه تبدیل می شوند. به نرخ انجام این عمل ها توسط بازدید کننده (نرخ تبدیل) می گویند. با ورود هر بازدید کننده و تبدیل آن به خریدار، یک فرصت طلایی برای هر کسب و کار به وجود می آید.

نرخ تبدیل محاسبه

نحوه محاسبه نرخ تبدیل

محاسبه این نرخ کار نسبتاً آسانی است. تعداد تبدیل هایی که در یک بازه‌ی زمانی مشخص انجام می شود را بر تعداد بازدیدکنندگان سایت یا صفحه فرود مورد نظر خود تقسیم کنید و عدد به دست آمده را در ۱۰۰ ضرب کنید تا درصد نرخ را به دست بیاید.

 درصد نرخ تبدیل= (تعداد بازدیدکنندگان سایت که تبدیل به خریدار شده اند ÷ تعداد کل بازدیدکنندگان سایت) × ۱۰۰

بیشتر بخوانید: دیجیتیال مارکتینگ چیست؟

محاسبه نرخ تبدیل

مثال محاسبه نرخ تبدیل

به عنوان مثال اگر وب سایت فروشگاهی شما در یک ماه ۴۰۰ بازدید کننده داشته باشد و از این تعداد تنها ۱۰۰ نفر اقدام به خرید کرده باشند، نرخ تبدیل شما ۲۵ درصد می شود.

همان طور که مشاهده کردید محاسبه نرخ تبدیل کار سختی نیست! عملاٌ کار شما در محاسبه نرخ از این هم آسان تر خواهد بود. پلتفروم های تحلیل آمار سایت مانند گوگل آنالیتیکس به طور خودکار نرخ تبدیل را برای شما محاسبه می کند. فقط باید تنظیمات آن را به درستی انجام دهید. یکی از امتیازات مهم نرخ تبدیل، انعطاف پذیری آن می باشد. شما می توانید دامنه عمل مورد نظر خود را تا جایی که مایل باشید گسترده و یا محدود کنید.

لندینگ پیج چگونه به افزایش نرخ تبدیل کمک می کند؟

به زبان ساده اولین صفحه ای که کاربر پس از کلیک پیوند روی آن قرار می گیرد صفحه فرود Landing page می گویند. لندینگ پیج می تواند صفحه اول سایت و یا یک یا چند صفحه انتخابی توسط طراح سایت باشد. کسب و کارها تلاش می کنند تا با طراحی لندینگ پیج مناسب، سرنخ ها یا لیدهای جدید را جذب کنند. این لیدهای جذب شده و آنهایی که قبلا جذب شده اند را تبدیل به مشتری می کنند.

هدف لندینگ پیج

هدف اصلی لندینگ پیج ها گرفتن سرنخ یا لید است. صاحبان کسب و کار با برگزاری کمپین ها، لید جدید جذب می کنند و آن ها را وارد قیف بازاریابی می کنند. برای این کار باید لندینگ پیج طراحی کنند. آدرس لندینگ پیج را در تبلیغات و ایمیل های ارسالی قرار می دهند. با بهینه سازی این صفحات فرود، تعداد لید جذب شده را افزایش می دهند.

بیشتر بخوانید: آموزش تولید محتوا | ابزارها، روش‌ها، مثال‌ها و توصیه‌ها

محتوای لندینگ پیج

محتوای لندینگ پیج

یک لندینگ پیج از چهار قسمت اصلی تشکیل می شود و همچنین می تواند تعدادی بخش فرعی هم داشته باشد.

۴ بخش اصلی صفحه فرود

۱) تیتر

تیتر صفحه فرود بسیار مهم است و شاید تنها فرصت شما برای جذب کاربران داشتن یک تیتر بهینه باشد. کلمات آن باید با دقت انتخاب شوند. بعضی بازدیدکننده‌ها تنها با خواندن تیتر صفحه را ترک می کنند. پس باید طوری تیتر را بنویسید تا کاربر جذب شود و تا انتها در صفحه فرود بماند و هدفی را که از او خواسته اید انجام دهد.

۲) بدنه

شانس بعدی افزایش موفقیت شما در صفحه فرود، ایجاد «بدنه بهینه» است. در این جا باید به تمام سوالاتی که ممکن است برای کاربر به وجود بیاید پاسخ داده شود. اینکه چگونه بازدیدکننده به خواسته خود می‌رسد، چگونه و در چه مرحله و زمانی پیشنهاد شما را دریافت می‌کند، تمام این‌ها باید واضح و شفاف بیان شوند. از بلوک‌های مختلف، لیست‌های موردی یا شماره ‌دار و گرافیک زیبا استفاده کنید که به راحتی و سریع، دیده و خوانده شوند.

۳) فرم

برای گرفتن اطلاعات از کاربر، داشتن فرم اجباری است و بدون آن صفحه فرود به هدف نمی رسد. بدون داشتن قسمت فرم، ارزش صفحه فرود از بین می‌رود و تنها به یک صفحه توضیح و انتقال ساده تبدیل می‌شود.

خودتان را به جای کاربر قرار دهید و از دید کاربر فرم را طراحی کنید. شاید شما دوست داشته باشید بیشترین اطلاعات را از مشتری خود داشته باشید اما کسی که وارد صفحه فرود می‌شود می‌خواهد در کمترین زمان به پیشنهاد دسترسی پیدا کند. پس برای افزایش نرخ تبدیل این نکته را در نظر داشته باشید.

دکمه کال تو اکشن

۴) دکمه درخواست اقدام به عمل

دکمه «CTA» یا اقدام به عمل، در انتهای فرم و برای تایید آن قرار می‌گیرد کلید بسیار مهمی است که می‌تواند نرخ تبدیل صفحه فرود را کاملا تغییر دهد. در واقع، این درخواست همان عملی است که از بازدیدکننده می‌خواهید آن را انجام دهد؛ مثل عضویت در خبرنامه، خرید و….به کاربر نشان دهید که بعد از کلیک روی دکمه چه اتفاقی رخ می دهد و بازدیدکننده چه چیزی دریافت خواهد کرد. تا جایی که می‌توانید از واژه‌هایی مشخص، واضح و دقیق استفاده کنید. اندازه و رنگ دکمه، فونت، سایز و حتی رنگ نوشته از مواردی هستند که می‌توانید آن‌ها را بهینه کنید. با بهینه ‌سازی دکمه کال تو اکشن می‌توانید نرخ تبدیل را به طور چشمگیری افزایش دهید.

قسمت‌های فرعی هم می تواند شامل عکس، ویدیو، نظرات مشتری‌های قبلی و غیره باشد.

بیشتر بخوانید: مشاغل خاص و پردرآمد کدامند؟

اهمیت لندینگ پیج

صفحات وب به طور معمول اهداف زیادی دارند و باعث تشویق به جستجوی کاربر می شوند. ولی صفحات لندینگ پیج فرود، تنها با یک هدف طراحی می شوند. با یک دکمه اقدام به عمل که در این صفحه قرار داده می شود کاربر را به سمت اتفاقی که می خواهیم رخ دهد هدایت می کند. داشتن یک لندینگ پیج عالی از مهمترین اقدامات یک کمپین تبلیغاتی می باشد که در درصد رشد نرخ تبدیل بسیار موثر است.

بیشتر بخوانید: دوره شگفت انگیز کمپین های تبلیغاتی

3 تا انرژی زا

بررسی سه ویژگی لندینگ پیج ها برای افزایش تبدیل بازدید کننده به خریدار + ۳ انرژی زا!!

حتما شنیده اید که: یک ایرانی میداند یک ایرانی چه می خواهد! ما ایرانی ها در لندینگ پیج به شدت ایراد داریم. وقتی یک کمپین دیجیتال ران می کنیم، اصلا فکر نمی کنیم که یک صفحه فرود چه ویژگی باید داشته باشد. اگر می خواهید پولتان کاملاً دردیجیتال مارکتینگ از بین برود، این سه تا ویژگی را رعایت نکنید!

 • ویژگی اول

به جای قرار دادن دکمه های رنگین کمانی در جای جای صفحه فرود یک درخواست را از کاربر بخواهید!

 • ویژگی دوم

دومین نکته ای که ما ایرانی ها اصلا رعایت نمی کنیم این هست که همه جامعه مخاطب را به یک صفحه فرود می فرستیم.
باید برای مخاطبین گروه های مشخصی را انتخاب کنید. هر گروه از مخاطبین با علایق و سلایق و ویژگی های خاص را به صفحات متفاوت بفرستید تا بتوانید نرخ تبدیل را افزایش دهید.

 • ویژگی سوم

سومین نکته مربوط به واقعیت کمپین های دیجیتال مارکتینگ در کل دنیا است. هاب اسپات طبق آماری که منتشر کرده است به وضوح نشان داده است که افزایش لندینگ پیج ها مساوی با افزایش نرخ تبدیل در سایت شما است!

بیشتر بخوانید: چک لیست کمپین تبلیغاتی چیست؟

نتیجه گیری

نتیجه

همیشه لندینگ پیج پاشنه آشیل کمپین های دیجیتال مارکتینگ بوده و هست.

اگر می خواهید در کمپین های دیجیتال مارکتینگ موفق باشید این سه نکته کلیدی را در لندینگ پیج ها رعایت کنید:

 1. درخواست به اقدام (کال تو اکشن- CTA) مشخص و واحد داشته باشید.
 2. گروه مخاطبین صفحه فرود را حتما مشخص کنید.
 3. افزایش تعداد لندینگ پیج ها (با توجه به نوع مخاطبین) = افزایش نرخ تبدیل

اگر این سه نکته اساسی را در کمپین های دیجیتال مارکتینگ رعایت نکنید قطعا پولتان را دور ریخته اید!

شما هم اگر نکته ای به ذهنتان رسید حتما در قسمت نظرتان با ما در میان بگذارید.

فوریه 22, 2021

0 پاسخ به "رشد کسب و کار با افزایش نرخ تبدیل"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به شما وفا داریم ، طراحی شده با مقدار زیادی 💜 توسط آنلاینر.

یه مشاوره رایگان از ما هدیه بگیرید !

0915 219 00 93

051 - 3843 1485

زمان خیلی کمه ... عجله کن !

تبریک ... شما برنده مشاوره تخصصی کاملا رایگان تا قبل از شروع دوره 11 آغازینو شدید .

(با پرکردن فرم مشاوره میتونی در جلسه اول هم بصورت رایگان حضور داشته باشی)