• ورود
 • هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

نحوه فروش محصولات در اینستاگرام به همراه تکنیک‌های کاربردی

اگر می‌خواهید با اصول و نحوه فروش محصولات در اینستاگرام و تکنیک‌های کاربردی این کار آشنا شوید، این مقاله همان چیزی‌ست که به آن نیاز دارید.

این روزها اگر چرخی در اینستاگرام بزنید، حتما پیج‌های فروش محصولات مختلف به چشم‌تان می‌خورد. شاید خود شما هم تجربه خرید از یکی از این پیج‌های اینستاگرام را داشته باشید و حالا به این فکر افتاده‌اید که چرا خودتان دست به چنین کاری نزنید؟

شاید هم در حال حاضر یک فروشگاه در اینستاگرام داشته باشید، اما فروش چندان خوبی را تجربه نکرده باشید.

شاید باورش سخت باشد، اما فروش در اینستاگرام بسیار راحت‌تر از آن چیزی‌ست که فکرش را می‌کنید، به شرط آنکه با نحوه درست انجام این کار و تکنیک‌های آن آشنا باشید.

در این مقاله  با استفاده از تجربیات چندین و چن ساله افراد فعال در این حوزه و بررسی یک نمونه پیج موفق، ابتدا راجع به نکاتی که باید قبل از راه‌اندازی پیج  فروش در اینستاگرام بدانید صحبت می‌کنم (اگر در حال حاضر پیج فروش دارید، باز هم این نکات برای‌تان مفید است)، بعد در مورد کالاهای پرفروش در اینستاگرام توضیحی می‌دهم و در نهایت می‌روم سراغ تکنیک‌های فروش محصول در این پلتفرم.

نکات ضروری که باید قبل از راه‌اندازی پیج فروش اینستاگرام بدانید

ممکن است که فکر کنید فروش محصولات در اینستاگرام کار بدون زحمتی‌ست و برای این کار کافی‌ست ۴ تا عکس از آن‌ها بگیرید، آن‌ها را در اینستاگرام آپلود کنید و با ذکر جمله “برای گرفتن قیمت به دایرکت مراجعه کنید” تمام کاری که باید را انجام داده‌اید، اما باید به شما بگویم که زهی خیال باطل! درست است که در مقدمه گفتم این کار آسان است، اما باید اصول انجام آن را هم بلد باشید.

برای یاد گرفتن نحوه فروش محصولات در اینستاگرام بهتر است از پایه و اساس این کار شروع کنیم. پایه و اساس یعنی چه؟ یعنی با مفهومی به نام بوم مدل کسب و کار آشنا شوید. اگر با بوم مدل کسب و کار آشنایی ندارید اصلا نگران نباشید، چرا که اصلا موضوع پیچیده‌ای نیست و در مقاله‌ای که راجع به آن نوشته‌ام به صورت واضح آن را توضیح داده‌ام. در اینجا هم دوباره بخش‌های مهم این بوم را برای‌تان توضیح می‌دهم و بعد می‌روم سراغ ادامه مقاله.

بوم مدل کسب و کار درواقع یک پیش‌نمایش از مسیری‌ست که شما پیش رو دارید و می‌توانید با تکمیل آن، یک برنامه‌ریزی بلندمدت و دیدی کلی از کسب و کارتان داشته باشید.

بوم مدل کسب و کار

بوم مدل کسب و کار، پیش‌نیازی ضروری قبل از شروع کار

 • ارزش پیشنهادی

 

ارزش پیشنهادی همان ارزش منحصر به فردی‌ست که محصول شما نسبت به سایر رقبا دارد و به مشتری می‌گوید که به چه علت باید شما را انتخاب کند. اگر می‌بینید این همه پیج مختلف در اینستاگرام وجود دارد و تمام آن‌ها فروش خوبی را تجربه می‌کنند، به خاطر این است که هر کدام ارزش پیشنهادی خودشان را دارند. برای یک نفر قیمت کمتر می‌تواند ارزش تلقی شود، برای یک نفر دیگر مارک بودن و لوکس بودن و برای یک نفر دیگر دفترچه آموزش کلوچه‌پزی که در پاکت یک کلوچه وجود دارد.

 • مشتریان هدف

 

قبل از شروع هر کاری باید بدانید که مخاطب و مشتری هدف شما کیست. دانستن این موضوع نه تنها در مورد فروش محصولات در اینستاگرام، که در تمام مراحل یک کسب و کار امری ضروری‌ست. برای مثال اگر شما مشخص کنید که مخاطبان شما دختران ۱۰ تا ۱۵ ساله هستند، می‌توانید تم رنگی پیج، نوع ادبیاتی که به کار می‌برید و بسیاری از موارد دیگر را مطابق با سلیقه این گروه از افراد پیش ببرید.

 • کانال‌های دسترسی به مشتری

 

یکی دیگر از مهم‌ترین قسمت‌های کسب و کارتان که در این بوم به آن می‌پردازید، این است که از مخاطب برای آشنایی با محصول شما، خرید آن، دریافت و گرفتن پشتیبانی پس از خرید، از چه طریقی می‌تواند با شما در ارتباط باشد؟

برای مثال مشخص می‌کنید که آشنایی با شما از طریق اینستاگرام است، برای خرید محصول می‌تواند از طریق دایرکت و یا وب‌سایت شما اقدام کند، برای دریافت کالا نیازی به مراجعه حضوری نیست و شما محصولات را به سراسر کشور ارسال (با هزینه یا رایگان بودنش بستگی به استراتژی شما دارد) می‌کنید، و در نهایت برای دریافت خدمات پس از فروش هم می‌تواند از طریق دایرکت اینستاگرام یا واتساپ با شما در ارتباط باشد.

 • ارتباط با مشتری

 

در این قسمت نوع ارتباط با مشتری و جایگاه او را در کسب و کار خود مشخص می‌کنید. باید ببینیم آیا مشتری برای تصمیم‌گیری در مورد خرید یک محصول به کمک ما هم نیاز دارد یا نه، و اگر دارد سهم ما در این تصمیم‌گیری چقدر است و به چه صورت باید انجام شود؟ برای خدمات پس از فروش و یا پیگیری مشکلات مشتریان خود چه برنامه‌ای دارید و راه ارتباطی شما در این موارد چیست؟

 • منابع کلیدی

 

در این بخش باید منابع مالی، منابع انسانی و منابع فیزیکی خود را مشخص کنید.

 • فعالیت‌های کلیدی

 

فعالیت‌های کلیدی به عبارت ساده همان اقداماتی هستند که هسته یک کسب و کار را می‌سازند. فعالیت کلیدی با توجه به نوع کسب و کار می‌تواند متفاوت تعریف شود. برای مثال در مورد یک رستوران، برندسازی می‌تواند فعالیت کلیدی آن باشد که در صورت حذف آن، فعالیت این رستوران معنایی ندارد. در یک کسب و کار دیگر مثل ساخت دکمه پلاستیکی، خط تولید و مرحله مربوط به تزریق پلاستیک می‌تواند کلیدی‌ترین بخش کار باشد.

 • شرکای کلیدی

 

شرکای کلیدی هم که از اسمش مشخص است؛ برای فروش محصولات در اینستاگرام، بلاگرهای مربوط به حوزه فعالیت شما، عمده‌فروشانی که قصد تهیه محصول از آن‌ها را دارید و شرکت پست که وظیفه ارسال محصولات را به سایر نقاط کشور دارد، می‌توانند شرکای کلیدی شما باشند.

 • مدل درآمدی

 

در این قسمت مشخص می‌کنید که قرار است از چه طریقی درامد داشته باشید. در مورد فروش محصولات در اینستاگرام مشخصا شما به ازای فروش هر محصول، درآمدی خواهید داشت. البته با گسترش کسب و کارتان می‌توانید روی کسب درآمد از طریق تبلیغات هم حساب باز کنید. برای مطالعه بیشتر در مورد انواع مدل‌های درامدی، می‌توانید مقاله‌ای که در این زمینه نوشته شده است را مطالعه کنید.

 • ساختار هزینه

 

در این بخش باید هر چیزی که برای‌تان هزینه‌بر است را مشخص کنید تا بتوانید برآورد درستی از آنچه که پیش روی شماست داشته باشید. این هزینه‌ها به دو دسته ثابت و متغیر تقسیم می‌شوند. البته در ایران که هزینه‌ها ثبات زیادی ندارند تقریبا اکثر هزینه‌ها متغیر محسوب می‌شوند. هزینه پست محصولات، هزینه اینترنت و … جزو دسته متغیرها و هزینه‌هایی مثل حقوق نروها، جزو دسته هزینه‌های ثابت شمرده می‌شود.

محصولاتی که در اینستاگرام فروش خوبی دارند

محصولی که برای فروش انتخاب می‌کنید می‌تواند در میزان فروش شما موثر باشد. حتما می‌دانید که برای فروش در این محیط کسی به دنبال خرید بستنی چوبی نمی‌آید، اما این حرف به این معنی نیست که نمی‌توانید ایده‌ای که در ذهن‌تان دارید را به درآمد برسانید. در اینجا به شما پیشنهاد می‌کنم مقاله زیر را از دست ندهید.

بیشتر بخوانید: محصولات پرفروش در اینستاگرام

 

قبل از اینکه محصولات پرفروش را بررسی کنیم، این نکته را بگویم که اگر هنوز ایده‌ای ندارید، می‌توانید به محصولاتی فکر کنید که بازار آن‌ها اشباع نشده است. برای مثال اگر همه در حال فروش لباس هستند و بازار این نوع کالا گسترده است، شما با انتخاب لباس بچه پسرانه، می‌توانید مشتریان خود را دقیقا هدف بگیرید و در یک بازار کم رقابت‌تر فعالیت کنید. از این کار با بازاریابی گوشه‌ای یا نیچ مارکتینگ یاد می‌شود.

خب حالا برویم سراغ بعضی از محصولاتی که در اینستاگرام فروش خوبی دارند:

 • محصولات آرایشی
 • انواع لباس‌ها
 • کتاب‌ها
 • زیورآلات
 • کیف و کفش
 • صنایع دستی و محصولات هنری
 • محصولات ارگانیک
 • گیاهان آپارتمانی

اقدامات اولیه برای شروع فروش در اینستاگرام

 • تجاری کردن پیج اینستاگرام، اولین اقدامی‌ست که شما باید انجام دهید. در مقاله‌‌ای تحت عنوان “چگونه پیج خود را بیزینسی کنیم” مراحل این کار را به صورت عملی آموزش داده‌ام.
 • برای پرداخت هزینه‌ها یا می‌توانید از روش‌های سنتی مثل ارسال شماره کارت استفاده کنید، اما روش بهتری برای این کار هم وجود دارد؛ استفاده از درگاه پرداخت‌های واسط که از آن‌ها برای پرداخت در فروشگاه‌های اینترنتی استفاده می‌شود. با استفاده از این درگاه‌ها می‌توانید برای تک تک محصولات خود فرم پرداختی که از طریق لینک مربوطه قابل به اشتراک‌گذاری هستند، ایجاد کنید. آموزش استفاده از این درگاه هم در مقاله‌ای مجزا آمده است.
 • فروشگاه اینستاگرام یا آنلاین شاپ هم یکی دیگر از قابلیت‌های اینستاگرام است که می‌توانید در صورت نیاز از آن استفاده کنید. البته بدون داشتن یک وب‌سایت فروشگاهی نمی‌توانید این امکان را فعال کنید.

تکنیک‌های کاربردی فروش محصولات در اینستاگرام

۱)  انتخاب یک رنگ سازمانی

احتمالا تا الان پیج‌های تجاری زیادی را دیده‌اید که از یک رنگ خاص در کاور استوری‌ها، کاور پست‌ها و رنگ پس زمینه پروفایل خود استفاده کرده‌اند. این کار هم نظم خوبی به صفحات می‌بخشد و هم کاربر را برای لحظاتی درگیر کرده و باعث می‌شود شما را راحت‌تر به خاطر بیاورد. درواقع هویت بصری برند شما بخشی از فرایند برندسازی محسوب می‌شود. نمونه‌ای از این کار را می‌توانید در پیج موفق آی بولک، پیج فروش محصولات بانوان، ببینید.

رنگ سازمانی در نحوه فروش محصولات در اینستاگرام موثر است

 

۲) انتخاب عکس پروفایل مناسب

شاید به نظر شما این مورد پیش‌پا افتاده باشد، اما واقعا در برندینگ و ماندگاری شما در ذهن مشتری موثر است. اگر پرسونال بلاگ هستید، می‌توانید از عکس خودتان که با پیش‌زمینه‌ای مناسب (ترجیحا همرنگ تم رنگ پیج‌تان) استفاده کنید و در صورتی که لوگو خاصی دارید، می‌توانید از آن به عنوان تصویر پروفایل استفاده کنید، مثل کاری که این فروشگاه موفق انجام داده است.

۳) نوشتن بایو هوشمندانه

بایو همان توضیحات کوتاهی‌ست که پایین عکس پروفایل‌تان نمایش داده می‌شود و مثل ویترین فروشگاه شما عمل می‌کند. متنی که شما در این قسمت قرار می‌دهید باید قابلیت این را داشته باشد که در همان چند ثانیه اول ورود کاربر به پیج، خدمات یا محصولاتی که ارائه می‌دهید را معرفی کرده و اعتماد او را به دست آورد. چطور؟ با قرار دادن اطلاعاتی مثل شماره تماس، آدرس فروشگاه فیزیکی (در صورت وجود)، قرار دادن لینک سایت فروشگاهی‌تان و نحوه ارسال محصولات.

برای مثال اگر زمینه کاری‌تان فروش لباس برای بانوان است و ارسال آن در شهر محل زندگی‌تان (مثلا مشهد) رایگان است، می‌توانید چنین چیزی بنویسید: “فروش انواع البسه بانوان با ارسال به سراسر کشور و ارسال رایگان در مشهد. آدرس : … . شماره تماس: … .”

۴) استفاده از تصاویر واقعی محصول و ویدئو، به جای تصاویر ژورنالی

حالا که قرار است کاربر غیر ضحوری خرید کند، باید احساس کند در همان صفحه موبایل هم می‌تواند محصول را به خوبی بررسی کند، چطور؟ بهترین راه گرفتن ویدئو از محصول در زوایای مختلف است. در فروش محصولاتی مثل لباس یا کیف و کقش، عکاسی‌تان باید به قدری خوب باشد که جنس محصولات به خوبی قابل درک باشند. به دو عکس زیر نگاه کنید. شما ترجیح می‌دهید کدام یک را بخرید؟

۵) از مشتریان فعلی برای جذب مشتری جدید استفاده کنید

چه در فروشگاه فیزیکی و چه در فروشگاه آنلاین خود می‌توانید با دادن تخفیف به مشتریان، از آن‌ها درخواست کنید تا بعد از استفاده از محصول نظر و در صورت رضایت داشتن، عکس آن را با دیگران به اشتراک گذاشته و پیج شما را تگ کنند.

۶) اعتمادسازی با مطعمن‌ترین راه ممکن

به نظر شما فروش یک پیج اینستاگرام چه موقعی شروع می‌شود؟ درست است، زمانی که اولین مشتری به شما اعتماد کند. اجازه دهید مخاطبان خود واقعی شما را ببیند تا احساس کنند واقعا یک فروشنده واقعی در پشت صحنه این پیج وجود دارد که می‌توانند به او اعتماد کنند. با قرار دادن استوری‌هایی از محل کارتان، تصاویر واقعی خود یا همکاران‌تان و … می‌توانیداحساس اعتماد در آن‌ها ایجاد کنید.

یکی دیگر از ساده‌ترین و در عین حال بهترین راه‌های جلب اعتماد مشتریان جدید، که آن تایید اجتماعی گفته می‌شود، این است که آن‌ها نظرات مشتریان قبلی شما را در مورد استفاده از محصولات‌تان بدانند. برای این کار می‌توانید از مشتریان خود بخواهید نظر خود را درباره محصول خریداری شده در قالب یک عکس، ویدئو یا پیام برای شما به اشتراک بگذارند و شما با انتشار این نظرات، اعتماد مشتریان جدید را جلب کنید.

نشان دادن نظرات مشتریان به عنوان یکی از تکنیک های فروش

۷) از اهرم درد و لذت استفاده کنید

اهرم درد و لذت یعنی چه؟ یعنی در محتوایی که منتشر می‌کنید، یا درباره لذت استفاده از محصول‌تان صحبت کنید، یا درباره درد عدم استفاده از آن! برای پیاده‌سازی این تکنیک با توجه به نوع فعالیتی که دارید، باید خلاقیت به خرج دهید.

برای مثال اگر پیج فروش زعفران داشته باشید، با داستان‌سرایی‌های زیبا در مورد استفاده از زعفران در غذایی خوش رنگ و بو و صرف آن غذا در یک میهمانی صمیمی، لذت استفاده از این محصول را به کابربر منتقل کنید. در مقابل می‌توانید با نوشتن تیتیری با عنوان “چرا حذف زعفران از برنامه غذایی باعث تشدید افسردگی می‌شود”، می‌توانید درد عدم استفاده از این محصول را برای کاربر پررنگ کنید.

کلام پایانی

در این مقاله سعی کردم نحوه فروش محصولات در اینستاگرام و کاربردی‌ترین تکنیک‌های این کار را با شما در میان بگذارم. می‌بینید که تکنیک‌هایی که با هم بررسی کردیم به هیچ وجه غیرقابل اجرا یا عجیب و غزیب نیستنذ، فقط با کمی هوشمندی و داشتن امکانات کافی، می‌توانید به یک فروش موفق در اینستاگرام امیدوار باشید.

اگر هر سوال یا نظری درباره این مقاله دارید، خوشحال می‌شوم آن را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

نوامبر 28, 2020

0 پاسخ به "نحوه فروش محصولات در اینستاگرام به همراه تکنیک‌های کاربردی"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به شما وفا داریم ، طراحی شده با مقدار زیادی 💜 توسط آنلاینر.

زمان خیلی کمه ... عجله کن !

تبریک ... شما برنده مشاوره تخصصی کاملا رایگان تا قبل از شروع دوره 11 آغازینو شدید .

(با پرکردن فرم مشاوره میتونی در جلسه اول هم بصورت رایگان حضور داشته باشی)