• ورود
 • هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای استخدام دیجیتال مارکتر چه نکاتی را رعایت کنیم؟

شبکه‌های اجتماعی و کانال‌های آنلاین مانند وبسایت‌ها امروزه جایگاه مهمی برای افراد پیدا کرده‌اند. بسیاری از افراد روزی چندین بار به شبکه‌های اجتماعی خود سر می‌زنند، هر سوالی برای‌شان پیش بیاید، از موتورهای جست و جو برای پیدا کردن جواب استفاده می‌کنند، برای ارتباط با افراد دیگر و یا خرید وسایل مورد نیاز خود از رسانه‌‎های اجتماعی استفاده می‌کنند و به طور کل بسیاری از نیازهای خود را در فضای آنلاین برطرف می‌کنند.

بنابراین بازاریابی آنلاین برای هر کسب و کاری می‌تواند بسیار مفید و سودمند باشد. بازاریابی‌ای که از شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و کانال‌های آنلاین مانند وبسایت‌ها برای جذب مخاطب،‌ حفظ مشتری و افزایش فروش خود استفاده می‌کنند. به این نوع بازاریابی، بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ می‌گویند. این که دیجیتال مارکتینگ چیست و چه اهمیتی دارد و چرا استفاده از این نوع بازاریابی بر هر کسب و کاری واجب است را در مقاله‌ای دیگری از آغازینو به طور مفصل به آن پرداخته‌ایم. در این مقاله قصد دارم شما را با نکاتی که لازم است برای استخدام دیجیتال مارکتر به آن‌ها توجه کنید بپردازم. در ابتدا باید بدانید دیجیتال مارکتر کیست و چه وظایفی دارد.

دیجیتال مارکتر کیست؟

به طور کلی، یک بازاریاب دیجیتال یا دیجیتال مارکتر وظیفه استفاده از کانال های دیجیتال برای جذب مخاطبان و حفظ و افزایش آن‌ها،‌ تبدیل آن‌ها به مشتری،‌ برند سازی و افزایش آگاهی عمومی از برند یا نام تجاری شرکت و یا کسب و کار را داراست. منظور از کانال های دیجیتال وب سایت‌های شرکت، شبکه های اجتماعی، رتبه بندی موتور جستجو، بازاریابی ایمیلی، تبلیغات نمایشی آنلاین، وبلاگ های شرکت و … می‌باشد.

به چه کسی دیجیتال مارکتر می گویند

علاوه بر این‌ها، بازاریاب های دیجیتال همچنین باید از تجزیه و تحلیل قابل اندازه گیری برای شناسایی نقاط ضعف و یافتن راه هایی برای بهبود عملکرد در این کانال‌ها استفاده کند. یک دیجیتال مارکتر می‌تواند مسئول تمام جنبه های استراتژی دیجیتال یک شرکت باشید یا فقط بر روی یک مورد تمرکز کند. بعضی شرکت‌ها دارای یک متخصص در حوزه دیجیتال مارکتینگ هستند، در حالی که برخی شرکت‌ها دارای یک تیم دیجیتال مارکتینگ با مدیر متخصص در همه زمینه‌ها هستند که مدیر تیم، فعالیت‌های دیجیتال مارکتینک را بین افراد تقسیم و روند کارها را مدیریت می‌کند.

وظایف  دیجیتال مارکتر چیست؟

یک دیجیتال مارکتر یا کارشناس دیجیتال مارکتینگ، مسئول بررسی استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال برای شرکت است. او باید برنامه‌های بازاریابی را برنامه‌ریزی و اجرا کند و محتوای وب سایت شرکت را تولید و مدیریت کند. نقش ها و مسئولیت های اجرایی بازاریاب دیجیتال به شرح ذیل است:

یک دیجیتال مارکتر چه وظایفی دارد؟

 • توسعه و مدیریت کمپین های بازاریابی دیجیتال
 • مدیریت وب سایت شرکت
 • بهینه‌سازی محتوای وب سایت و کانال‌های شبکه‌های اجتماعی مانند فیس بوک ، توییتر ، اینستاگرام ، گوگل پلاس و …
 • بررسی جریان ترافیک وب سایت
 • کار بر روی سئوی صفحات وب سایت
 • ویرایش و ارسال انواع محتوا، از جمله فیلم‌ها، پادکست‌ها و محتوای صوتی در سایت و شبکه‌های اجتماعی
 • تبلیغ محصولات و خدمات شرکت در فضای دیجیتال
 • تنظیم استراتژی ایمیل مارکتینگ و ارسال ایمیل و پیامک‌های تبلیغاتی
 • توسعه، اجرا و مدیریت کمپین های بازاریابی برای تبلیغ محصولات و خدمات شرکت
 • افزایش آگاهی و شناخت برند در فضای دیجیتال
 • سنجش میزان بازدید سایت
 • بهینه سازی کمپین های بازاریابی
 • بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جست وجو یا سئو
 • ایجاد استراتژی برای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی و تبلیغ برند یا نام تجاری شرکت در شبکه‌های اجتماعی مختلف

در استخدام دیجیتال مارکتر به چه نکاتی توجه کنیم؟

اکنون با نقش و وظایف یک دیجیتال مارکتر آشنا شدید، بهتر می‌توانید یک نیروی حرفه‌ای در حوزه دیجیتال مارکتینگ که به پیشرفت کسب و کارتان کمک خواهد کرد شناسایی کنید. اما لازم است برای  استخدام دیجیتال مارکتر و بستن قرار داد با او نکاتی را مدنظر داشته باشد.

نکات مهم برای انتخاب دیجیتال مارکتر

نیازهای کسب و کارتان را در حوزه دیجیتال مارکتینگ بررسی کنید.

ابتدا بررسی کنید کسب و کارتان به چه سطحی از دیجیتال مارکتینگ و به کدام یک از بخش‌های آن نیاز دارد و سپس به سراغ پخش آگهی استخدام بروید. با این کار شما می‌توانید بفهمید دقیقا به چه فردی با چه مهارت‌هایی نیاز دارید و از صرف زمان، هزینه و انرژی اضافی جلوگیری ‌کنید. حتما دقت داشته باشد در آگهی استخدام خود مهارت‌ها و انتظاراتی که از یک فرد دیجیتال مارکتر می‌خواهید را به طور دقیق لیست کنید.

بیشتر بخوانید : دیجیتال مارکتینگ چیست؟

سابقه کاری او در دیجیتال مارکتینگ چقدر و چگونه بوده است؟

در هنگام مصاحبه با دیجیتال مارکتر حتما از او درباره تجربه‌های کاری خود بپرسید. از او بخواهید رزومه کاری خود و نتایجی که گرفته است و مقدار هزینه‌ای که خرج پروژه‌های خود کرده است را به طور کامل شرح دهد.

از او یک برنامه منظم و یک پیش بینی تقریبی بخواهید.

داشتن برنامه ریزی منظم و طراحی استراتژی دقیق یکی از صفات لازم هر دیجیتال مارکتری ست. زیرا پیشروی کارها بدون برنامه فقط باعث هدر دادن وقت و انرژي می‌شود. او را با شرایط کسب و کار خود آشنا کنید و از او بخواهید یک استراتژي منظم برای بازاریابی دیجیتال طراحی کند و پیش بینی کند تا شش ماه و یا یک سال آینده چه میزان پیشرفتی حاصل خواهد شد.

میزان تسلط او به ابزارهای دیجیتال مارکتینگ را بسنجید.

یک دیجیتال مارکتر برای اجرای فعالیت‌های بازاریابی خود نیازمند استفاده از ابزارهای مختلف مانند ابزارهای مدیریت شبکه‌های اجتماعی، ابزارهای بهینه‌سازی سایت، ابزارهای ایمیل مارکتینگ و … دارد. از او بخواهید لیستی از برنامه‌‌ها و ابزارهایی که بر آن‌ها تسلط کافی دارد و تجربه کار با آن‌ها را دارد، به شما ارائه دهد.

میزان تسلط دیجیتال مارکتر چقدر است؟

از جمله مهمترین ابزارهایی که یک دیجیتال مارکتر باید بتواند با آن‌ها کار کند می‌توان به گوگل آنالیتیکس و گوگل سرچ کنسول برای تجزیه و تحلیل داده‌های سایت، گوگل ادوردز برای تبلیغات کلیکی، ابزارهای تست سرعت سایت مانند سایت Gtmetrix و Google PageSpeed Insights و یا مانند آن‌ها، ابزارهایی برای مدیریت ایمیل مارکتینگ و …را نام برد. در مقاله‌ای دیگری به شرح بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ پرداخته‌ایم که با مطالعه می‌توانید به طور کامل با آن‌ها آشنا شوید.

آشنایی با مهارت‌های بازاریابی را بلد باشد.

یک بازاریاب دیجیتال باید علاوه بر مهارت‌های فنی و آشنایی با تکنولوژی‌های مختلف،‌ بر مهارت‌های مختلف بازاریابی نیز مسلط باشد. او باید بتواند این مهارت‌ها را در فضای آنلاین به کار گیرد تا به افزایش و جلب مشتری برسد.

به روز باشد و به دنبال یادگیری مهارت‌های جدید باشد.

از آن جایی که ابزارهای دیجیتال روز به روز در حال گسترش و تغییر است، یک بازاریاب دیجیتال باید به طور مرتب، اطلاعات و مهارت‌های خود را به روز کند. بنابراین در هنگام استخدام پیگیر بودن و میزان مطالعه و آگاهی او و به دنبال یادگیری بودن او را ارزیابی کنید.

نتیجه گیری

استفاده از مهارت‌های بازاریایی آنلاین برای پیشرفت هر کسب و کاری واجب است و استخدام یک نیروی قوی و حرفه‌ای برای دیجیتال مارکتینگ بسیار حائز اهمیت است. در این مقاله سعی کردم شما را با وظایف یک دیجیتال مارکتر و نکاتی که لازم است برای استخدام دیجیتال مارکتر بدانید آشنا کنم. هنوز در دانشگاه های ایران حرفه‌ی دیجیتال مارکتینگ تدریس نمی‌شود و نباید از یک دیجیتال مارکتر مدرک دانشگاهی بخواهید؛ اما بهترین راه برای استخدام و مطمئن بود از توانایی‌اش، مشاهده و بررسی نمونه‌کارهای آن است.

دسامبر 23, 2020

0 پاسخ به "برای استخدام دیجیتال مارکتر چه نکاتی را رعایت کنیم؟"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به شما وفا داریم ، طراحی شده با مقدار زیادی 💜 توسط آنلاینر.

زمان خیلی کمه ... عجله کن !

تبریک ... شما برنده مشاوره تخصصی کاملا رایگان تا قبل از شروع دوره 11 آغازینو شدید .

(با پرکردن فرم مشاوره میتونی در جلسه اول هم بصورت رایگان حضور داشته باشی)