۱۲ مورد از مشاغل خاص و پردرآمد در ایران و دنیا که با آن‌ها پول پارو می‌کنند

اینکه بدانید مشاغل خاص و پردرآمد چه ایده‌هایی داشتند که به موفقیت رسیده‌اند، می‌تواند به شما برای راه‌اندازی کسب و کاری جدید یا گسترش کسب و کار فعلی کمک کند. شاید هم به دنبال پردرآمدترین شغل‌ها هستید تا در یکی از آن‌ها مشغول به کار شوید. شما اگر از یک کودک ۵ ساله بپرسید “می‌خواهی در آینده چه کاره شوی؟” ممکن است بگویم می‌خواهم پولدار شوم! خب قطعا چنین جوابی معیار خاصی ندارد و شاید رسیدن به یک اسکناس ۵ هزار تومانی هم در نظر کودک به معنای پولدار شدن باشد (البته کودکان نسل جدید هم می‌دانند با ۵ هزار تومان الان فقط یک پفک می‌توانند بخرند!)

ما در این مقاله سعی می‌کنیم پردرآمدترین شغل‌های ایران و جهان را که در نظر اکثر افراد، پول‌ساز شناخته می‌شوند را بررسی کنیم و شما را برای یافتن ایده‌ای جدید برای کسب و کارتان راهنمایی کنیم.

مشاغل خاص و پردرآمد

همانطور که گفتیم، واژه‌ی پردرآمد از نظر افراد مختلف می‌تواند معانی متفاوتی داشته باشد. اینکه شما سطح آرزوها و توقعاتتان چقدر باشد می‌تواند میزان و مقدار مد نظرتان از این کلمه را تغییر دهد. با توجه به تغییرات سن افراد، میزان درآمدی که انتظار دارند به آن برسند هم می‌تواند تغییر کند.

اگر در ایران زندگی می‌کنید، می‌دانید که هر روز باید معیارهایتان را برای واژه‌ی پردرآمد تغییر دهید و با توجه به نوسان قیمت‌ها، نمی‌توانید برای آینده‌ی درازمدت معیار ثابتی برای آن در نظر داشته باشید. در هر صورت مشاغل موفق و پردرآمدی در ایران و جهان وجود دارد که با همه‌ی نوسانات اقتصادی، هنوز هم می‌توان آن‌ها را جزو پردرآمدترین شغل‌ها به حساب آورد. در ادامه این مشاغل را به شما معرفی می‌کنیم.

پردرآمدترین شغل‌های ایران و دنیا را بشناسید

۱) متخصص داده کاوی

داده کاوی از مشاغل خاص و پردرآمد

داده کاوی از آن مشاغل خاص و درآمدزاست که هنوز در ایران تا حدودی ناشناخته مانده، اما در خارج از ایران به شدت رونق گرفته است. داده کاوی علم تحلیل داده‌هاست و تمام سازمان‌ها و کسب و کارها برای افزایش درآمد خود به تحلیل داده‌ها و اطلاعات خود نیازمند هستند.

 

پیش‌بینی قیمت ارز، پیش‌بینی تاثیر تبلیغات، بررسی احتمال ورشکستگی شرکت‌ها، شناخت و پیش‌بینی رفتار مشتریان که زیرشاخه‌ای از مدیریت ارتباط با مشتری محسوب می‌شود تنها گوشه‌ای کاربردهای این شغل محبوب در شاخه‌های مختلف است. طبق تحقیقات انجام شده درآمد شغل داده کاوی ۲۵% از میانگین درآمد  شغل‌های مربوط به فناوری اطلاعات بیشتر است.

+ درآمد: به طور میانگین ۱۱۰ هزار دلار در سال

۲) برنامه‌نویسی و توسعه نرم‌افزار، کسب درآمد از صفر و یک‌ها

برنامه نویس‌برنامه‌نویسی که کاربرد آن را بیشتر در حوزه‌های توسعه وب و نرم‌افزار می‌شناسیم، از پرسودترین مشاغل دنیا محسوب می‌شود و در ایران هم در صورت داشتن سابقه کار مناسب می‌توانید به درآمد بسیار خوبی دست پیدا کنید. برای یادگیری برنامه‌نویسی می‌توانید از آموزش‌های بسیاری که در اینترنت وجود دارد استفاده کنید.

 

برای شروع کار می‌توانید از آموزش‌های رایگان سایت محبوب W3schools استفاده کنید و یا ویدئوهای سایت‌های Linda یا Udemy را ببینید تا به سطح قابل قبولی برسید و شروع کنید به کار کردن روی پروژه‌های کوچک. اما قبل از هرکاری باید مشخص کنید که می‌خواهید روی چه زبانی و چه حوزه‌ای کار کنید.

طبق پژوهش گسترده‌ای که جاب‌ویژن روی ۴۴۰۵ برنامه‌نویس انجام داده است، پژوهشی که ۲۰% افراد مورد ارزیابی در آن خانم و ۸۰% آن‌ها آقا هستند، درآمد افرادی با سابقه کار بین ۵ تا ۱۰ سال در این حوزه به صورت زیر است:

نمودار درآمد برنامه‌نویسان در سال 198

این نمودار نشان می‌دهد که درآمد ۵% افراد حاضر در این تحقیق که سابقه کار بین ۵ تا ۱۰ سال دارند کمتر از ۱/۷ میلیون است، ۲۵% آن‌ها کمتر از ۲/۹ میلیون تومان است و به همین ترتیب ادامه دارد.

۳) مدیر بازاریابی

مدیر فروش و بازاریابی از مشاغل پردرآمد دنیا

مدیر بازاریابی هم یکی از آن شغل‌های پردرآمد در خارج از کشور محسوب می‌شود که پیش‌بینی می‌شود آینده‌ی شغلی درخشانی داشته باشد. تعیین استراتژی‌های بازاریابی و نظارت بر فروش، بخشی از مسئولیت‌های مدیر بازاریابی‌ست. البته این کار در ایران هم جایگاه خودش را پیدا کرده و در صورت داشتن مهارت و تجربه مطمئن باشید می‌تواند به درآمد قابل قبولی برسید.

در خارج از ایران یک مدیر بازاریابی به طور میانگین می‌تواند ۱۸۰ هزار دلار در سال درآمد داشته باشد.

طبق پژوهشی که تیم ایران تلنت در سال ۹۸ روی ۱۵ هزار و ۴۷۸ نفر از متخصصان مارکتینگ انجام داده است، میانگین درآمد متخصصان مارکتینگ به صورت زیر است:

نمودار درآمد متخصصان مارکتینگ در سال 1398

۴) مدیر IT

مدیریت فناوری اطلاعات از پرسودترین مشاغل دنیانگهداری نرم‌افزارها و سخت‌افزارها از طریق به‌روزرسانی‌های منظم و رفع مشکلات فنی به‌وجود آمده، بخشی از وظایف مدیر فناوری اطلاعات (IT) است. با توجه به نقش غیر قابل انکار فناوری اطلاعات در عصر کنونی، این شغل هم اکنون در خارج از ایران هم متقاضیان زیادی دارد و هم درآمد زیادی. در ایران هم در سال‌های اخیر توجه بیشتری به این حوزه شده و شما می‌توانید به آینده‌ی شغلی این کار در ایران هم امیدوار شوید.

+ درآمد: ۱۸۰ هزار دلار در سال

۵) مدیران امنیت اطلاعات

تحلیل گر امنیت از مشاغل پرسود در دنیاامنیت اطلاعات چه در ایران و چه در خارج از ایران یکی از مشاغل پردرآمد محسوب می‌شود. امنیت صفحات وب یا صفحات مجازی مسئله‌ای هست که بسیاری از افراد و سازمان‌ها به خاطر آن مبلغ قابل ملاحظه‌ای پرداخت می‌کنند.

+ درآمد: ۱۰۰ هزار دلار در سال

۶) مهندسین هوافضا

مهندسی هوافضا از مشاغل پرسود دنیاحتما قابل پیش‌بینی هست که افرادی که در طراحی و ساخت هواپیماها و موشک‌ها یا فضاپیماها نقش دارند، درآمد بسیار بالایی داشته باشند. افرادی که در این حوزه مشغول به فعالیت هستند در صورت داشتن تجربه‌ی کافی می‌توانند پول پارو کنند.

+ درآمد: ۷۰ هزار تا ۱۱۰ هزار دلار در سال

۷) دیجیتال مارکتینگ، از شغل‌های نوظهور و رو به رشد در ایران

دیجیتال مارکتینگ از آن مشاغلی‌ست که اخیرا در ایران بسیار رونق گرفته است. با توجه به تغییر و تحولاتی که رخ داده و پیدا شدن سر و کله‌ی ویروس کرونا، بسیاری از کسب و کارهای سنتی هم به کسب و کار آنلاین مشتاق شدند و همین عامل باعث رونق گرفتن بیش از پیش این شغل پردرآمد شده است.

دیجیتال مارکتینگ از مشاغل نوظهور و پردرآمد ایران

دیجیتال مارکتینگ شاخه‌های متفاوتی دارد و شما به هرکدام از آن‌ها که ورود کنید و به تخصص برسید می‌توانید درآمد قابل قبولی به‌دست آورید. برای مثال می‌توانید نویسنده‌ی محتوا شوید و یا یک مدیر سئوی خبره باشید. در حال حاضر یک دیجیتال مارکتر در ایران درآمدی قابل مقایسه با یک فوتبالیست ندارد، اما می‌شود آن را با مشاغل حوزه‌ی پزشکی که به پول‌سازی شهره هستند مقایسه کرد.

+ درآمد یک دیجیتال مارکتر در ایران با توجه به مهارت‌هایی که دارد از ۱ میلیون شروع می‎شود و به ماهی ۱۲ میلیون تومان یا بیشتر هم می‌رسد.

بیشتر بخوانید: دیجیتال مارکتینگ چیست و چه شاخه‌هایی دارد؟

۸) مشاغل حوزه‌ی پزشکی، پراسترس اما درآمدزا

پزشکی در ایران به یکی از رشته‌های پردرآمد تبدیل شده، آنقدر که یکی از مهم‌ترین دلایل انتخاب رشته‌ی تجربی توسط دانش‌آموزان در سال دوم دبیرستان، رویای پزشکی و پولدار شدن است. از داروسازی و ساخت کرم‌های زیبایی پوست گرفته تا متخصص کودکان و جراح قلب و عروق، این حوزه را می‌توان یکی از مشاغل پردرآمد در ایران به حساب آورد. البته از آنجا که جان انسان‌ها به نحوی به پزشکان مربوط می‌شود، این کار استرس‌های خاص خودش را دارد و اصلا آسان به نظر نمی‌رسد.

پزشکی از مشاغل پرسود ایران

شاید بتوان جراحی زیبایی را در بین سایر شاخه‌های پزشکی پول‌سازتر در نظر گرفت، چرا که امروزه با توجه به پیشرفت قابل ملاحظه‌ی کشورمان در این حوزه، حتی افرادی از خارج از کشور به ایران می‌آیند تا از خدمات جراحی زیبایی داخل ایران استفاده کنند. احتمالا شما هم بین اطرافیانتان یا رهگذران خیابان کسی را دیده‌اید که بینی خود را عمل کرده‌ است، پس می‌توانید حدس بزنید که درآمد این رشته تا چه حد می‌تواند بالا باشد. پزشکی و به خصوص دندان پزشکی در خارج از ایران هم یکی از مشاغل پردرآمد محسوب می‌شود.

۹) وکالت و قضاوت، پول درآوردن بر پایه‌ی قانون و وجدان

قضاوت و وکالت از مشاغل پردرآمد ایرانوکالت و قضاوت دو تا از پرطرفدارترین رشته‌های علوم انسانی هستند که توانسته‌اند محبوبیت زیادی در ایران پیدا کنند. وکالت چه در حوزه‌ی امور خانواده و چه امور قضایی و کیفری می‌تواند درآمدزا باشد. این شغل‌ها در کنار استرس‌ها و چالش‌هایی که دارند درآمد قابل توجهی هم دارند، به طوری که بسیاری از دانشجویان با رویای پولدار شدن به این رشته‌ها ورود می‌کنند. البته طرفداری از حق و انسانیت و اعمال قانون باید اولویت اول افرادی باشد که به این حوزه‌ها وارد می‌شوند.

۱۰) مربی و بازیکن فوتبال، محبوب و پردرآمد

مربی و سرمربی فوتبال از مشاغل پردرآمد در ایرانهمه‌ی ما خوب می‌دانیم که بازیکنان فوتبال چه در ایران و چه در کشورهای خارجی یکی از بیشترین دست‌مزدهای موجود را دارند و جزو مرفهین جامعه به‌شمار می‌روند. سرمربی‌های فوتبال هم جزو این دسته‌ی مرفهین قرار می‌گیرند و هرچه تیم قدرتمندتری را هدایت کنند، قطعا درآمد بیشتری هم به‌ دست می‌آورند.

 

۱۱) اینفلوئنسر در ایران = پول پارو کردن

اینفلوئنسرها از مشاغل پردرآمد ایران

احتمالا شما با واژه‌ی اینفلوئنسر آشنایی دارید، شاید هم بار اولتان است که این واژه به گوشتان می‌خورد، اما به شما قول می‌دهم که اگر عضو شبکه‌ی اجتماعی اینستاگرام هستید، ،ممکن نیست که یکی از این اینفلوئنسرها را در این محیط ندیده باشید.

 

اینفلوئنسرها افراد سرشناس و مشهور شبکه‌های اجتماعی هستند که افراد زیادی آن‌ها را دنبال می‌کنند. الان احتمالا دارید در حافظه‌تان کنکاش می‌کنید و اینفلوئنسرهایی را که دنبال می‌کنید را به یاد می‌آورید. این افراد به خاطر تاثیرگذاری روی مردم مورد استقبال بازاریابان قرار می‌گیرند و البته درآمد بسیار خوبی هم به دست می‌آورند.

+ درآمد اینفلوئنسرها با توجه تعداد فالوئرها و تاثیرگذاری روی افراد متفاوت است.  بعضی اینفلوئنسرهای معروف در ایران به ازای هر پست تبلیغاتی بیش از ۱۲ میلیون تومان کسب می‌کنند و هزینه‌ی هر استوری در پیج آن‌ها ۴ یا ۵ میلیون تومان است.

۱۲) تولید محتوا

تولید محتوا

هر چیزی که شما در فضای اینترنت می‌بینید از عکس و ویدئو گرفته تا متن و پادکست، نیازمند یک تولید کننده محتوا هستند. تولید محتوا یکی از مشاغل نسبتا نوظهور در ایران است که می‌توانید به راحتی از آن به یک درآمد خوب برسید. برای تولید محتوا چه به صورت متنی و چه تصویری تقاضای زیادی وجود دارد و در صورت داشتن نمونه کار خوب می‌توانید به این شغل به عنوان یکی از مشاغل نسبتا پردرآمد در ایران نگاه کنید.

می‌توانید همین الان با بررسی سایت‌هایی مثل جابینجا  یا پونیشا، فرصت‌های شغلی بی‌شمار این حوزه را ببینید و در صورت داشتن مهارت، کار امروز را به فردا میفکنید و همین الان شروع کنید به کسب درآمد!

+ درآمد این شغل با توجه مهارتی که دارید می‌تواند به ماهی ۳ تا ۵ میلیون تومان یا بیشتر هم برسد.

کسب و کارهای اینترنتی موفق در ایران که می‌توانند الهام‌بخش شما باشند

اینکه بدانید در مسیری قدم گذاشته‌اید که قبلا افراد دیگری در آن موفق شده‌اند، می‌تواند شما را دل گرم کند تا با انگیزه‌ی بیشتری ادامه دهید. کمی بالاتر مشاغل پردرآمدی را به شما معرفی کردیم که تعدادی از آن‌ها جزو مشاغل اینترنتی محسوب می‌شوند و می‌توانید با خیال راحت روی آن‌ها سرمایه‌‌گذاری کنید.

به غیر از این مواردی که گفتیم، از یک راه دیگر هم می‌توانید به کسب درآمد از اینترنت فکر کنید. شما می‌توانید کسب و کار سنتی و کنونی خودتان را در فضای اینترنت گسترش دهید و به همان مغازه یا محل کاری که دارید قانع نباشید. در ادامه‌ی این مقاله می‌خواهیم تعدادی از کسب و کارهای اینترنتی موفق در ایران را برای شما یادآوری کنیم تا ببینید که می‌شود به بازار آنلاین در ایران اعتماد کرد، به شرط آنکه شروع کنید و اصولی جلو بروید.

بیشتر بخوانید: مشاغل اینترنتی خانگی پرسود در ایران

اسنپ و تپسی: اسنپ و تپسی را امروز تقریبا همه‌ی ما می‌شناسیم. خدمات تاکسی آنلاین که با روی کار آمدنشان مورد استقبال زیادی قرار گرفتند. این دو شرکت در فضای رقابتی شدیدی که با هم دارند توانسته‌اند در فضای کسب و کار ایران در حوزه‌ی IT موفق عمل کنند و جزو استارت آپ‌های موفق در این حوزه ثبت شوند.

دیوار: دیوار هم یکی از موفق‌ترین استارت آپ‌های ایران است که توانسته در محیط اینترنت جایگاه خوبی برای خودش دست و پا کند. شاید ایده‌ی خرید و فروش لوازم دست دوم به ذهن افراد زیادی رسیده باشد و حتی در مغازه‌ها هم این کار انجام شده باشد، اما پیاده‌سازی آن در فضای اینترنت کاری بود کارستان!

دیجی کالا: دیجی کالا هم دیگر نیاز به معرفی ندارد و احتمالا خود شما هم حداقل یکبار به این سایت محبوب سر زده‌اید، حتی اگر از آن خرید نکرده باشید. برادران محمدی هم ابتدای شروع کارشان فکرش را نمی‌کردند که به این سطح از موفقیت و درآمد برسند، اما همانطور که می‌بینید دست به عمل زدند و موفق هم شدند. البته قطعا نسنجیده و با سحر و جادو به چنین جایی نرسیدند و یک برنامه‌ریزی صحیح پشت این کار خوابیده است.

مامان پز: مامان پز یک استارت آپ خوش‌مزه است که اولین بار توسط خانم لطیفی مطرح شد. این استارت آپ که هم‌اکنون جزو مشاغل اینترنتی موفق محسوب می‌شود، با گرفتن سفارش آنلاین از مشتری و رساندن غذای خانگی به دست آن‌ها توانسته به درآمد قابل قبولی برسد.

کلام پایانی

در این مقاله سعی کردیم تا شما را با پردرآمدترین مشاغل ایران و جهان آشنا کنیم. شما هم می‌توانید با یادگیری اصول دیجیتال مارکتینگ، یا در همین حوزه که خود جزو پردرآمدترین مشاغل ایران هست مشغول به کار شوید و یا کسب و کار سنتی خودتان را مثل بسیاری از کسب و کارهای موفق دیگر در فضای اینترنت گسترش دهید.

برای یادگیری اصولی دیجیتال مارکتینگ تحت نظر بهترین اساتید این حوزه، کسانی که خودشان مدیران کسب و کارهای مطرح ایران هستند، روی دکمه‌ی زیر کلیک کنید تا با دوره‌ی جامع دیجیتال مارکتینگ آغازینو آشنا شوید و در صورت تمایل در این دوره‌ی کاربردی شرکت کنید.

دوره جامع دیجیتال مارکتنیگ آغازینو

آگوست 1, 2020

0 پاسخ به "12 مورد از مشاغل خاص و پردرآمد در ایران و دنیا که با آن‌ها پول پارو می‌کنند"

    ارسال یک پیام

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    به شما وفا داریم ، طراحی شده با مقدار زیادی 💜 توسط آنلاینر.