بررسی کمپین دیجیتال مارکتینگ و مراحل طراحی آن

برای بررسی مفهوم کمپین دیجیتال مارکتینگ و مراحل طراحی آن، ابتدا خوب است که با معنای واژه “کمپین” آشنا شویم.

کمپین در لغت به عملیات نظامی گفته می‌شود که روی جامعه هدفی مشخص و در ناحیه‌ای محدود انجام شده و نتیجه و هدف آن هم از پیش مشخص شده باشد.

حالا منظور از کمپین دیجیتال مارکتینگ چیست و این کمپین چه ارتباطی با تعریفی که در بالا آوردیم دارد؟ مراحل طراحی یک کمپین به چند بخش تقسیم می‌شود؟ برای فهمیدن پاسخ این سوال‌ها تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

 

مطالبی که در این مقاله به آن‌ها می‌پردازیم:

 کمپین دیجیتال مارکتینگ چیست؟

در ابتدای این مقاله اشاره‌ای به معنای لغوی کمپین کردم و دیدیم که کمپین در لغت به معنای عملیاتی سیاسی یا نظامی‌ست که هدف و جامعه هدف آن از قبل مشخص شده و در ناحیه محدودی اجرا می‌شود. حالا شباهت این تعریف با کمپین دیجیتال مارکتینگ در چیست؟

کمپین‌ دیجیتال مارکتینگ به مجموعه فعالیت‌های تبلیغاتی یا ارتباطی که در مدت زمان مشخص با بودجه و جامعه هدف مشخص انجام می‌شود تا پیامی مشخص به مخاطب هدف ارسال کند، گفته می‌شود.

نکته‌ای که نباید فراموش کنیم این است که ما داریم در مورد کمپین “دیجیتال مارکتینگ” صحبت می‌کنیم، پس فعالیت‌هایی که برای رسیدن به هدف کمپین انجام می‌شود هم در همین شاخه قرار می‌گیرد؛ به عبارت دیگر ما با استفاده از ابزارهای مختلف بازاریابی دیجیتال و فعالیت‌ در شاخه‌های مختلف آن، سعی می‌کنیم تا به هدف‌مان از اجرای یک کمپین دست پیدا کنیم.

بیایید با یک مثال بیشتر با مفهوم این کمپین آشنا شویم. تیم آغازینو قبل از برگزاری دوره‌های خود دست به اجرای کمپین دیجیتال مارکتینگ می‌زند، به این صورت که در مدت زمانی محدود قبل از شروع هر دوره جدید، با ارسال ایمیل و پیامک، استوری‌های اینستاگرام، تبلیغات گوگل ادز و … مخاطبان هدفش را از شروع دوره جدید آگاه کرده و آنان را تشویق به شرکت در آن می‌کند.

اینکه دیجیتال مارکتینگ چیست، موضوعی طولانی‌ست و مجال صحبت کردن در مورد آن اینجا نیست و در مقاله‌ای مجزا به مفهوم آن و شاخه‌های مختلفی که دارد پرداخته‌ام. در ادامه نگاه مختصری به انواع روش‌های بازاریابی دیجیتال می‌کنیم و می‌روم سراغ موضوعی مهم و اشتباه‌برانگیز، یعنی تفاوت کمپین دیجیتال مارکتینگ و استراتژی دیجیتال مارکتینگ.

انواع روش‌­های بازاریابی دیجیتال که برای طراحی کمپین باید بشناسید

کمپین دیجیتال مارکتینگ

۱) بازاریابی محتوا:

در این نوع بازاریابی، اقداماتی چون تولید و انتشار محتوای مفید با هدف آموزش، جذب و یا حفظ کاربران هدف انجام می‌گیرد.منظور از کاربران هدف افرادی هستند که به خاطر محتوای شما از خدمات شما استفاده می‌کنند یا محصولات­‌تان را خریداری می‌کنند و  می‌توانید با تمرکز بر روی تولید محتوای عالی، کابران هدف خود را به مشتریان وفادار تبدیل کنید.

بیشتر بخوانید: بازاریابی مبتنی بر محتوا چیست؟

۲) تبلیغات

تبلیغات در حوزه دیجیتال مارکتینگ محدود می‌شود به تبلیغات در دنیای وب. شما با استفاده از انواع روش‌های تبلیغاتی می‌توانید در فضای نامحدود اینترنت خودنمایی کنید و جلوی چشم مخاطبان هدفتان قرار بگیرید.

۳) موبایل مارکتینگ

به مجموعه فعالیت‌هایی که از طریق تلفن‌های همراه به منظور بازاریابی انجام می‌گیرد گفته می‌شود، مثل بازاریابی پیامکی، بازاریابی ازطریق اپلیکیشن‌های موبایلی، پوش نوتیفیکیشن‌ها و … .

۴) سئو (seo)

منظور از سئو بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجوست و به مجموعه اقداماتی گفته می‌شود که ورودی ارگانیک سایت را افزایش می‌دهد. البته سئو از مواردی‌ست که در درازمدت می‌تواند برای یک کمپین دیجیتال مارکتینگ مفید باشد، چرا که نتیجه گرفتن از آن گاهی اوقات به بیش از ۲ ماه زمان نیاز دارد و از آنجا که یک کمپین در مدت زمان محدودی اجرا می‌شود، این گزینه نیاز به زمان بیشتری برای موثر واقع شدن نیار دارد.

۵) بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

به مجموعه فعالیت‌های بازاریابی که در بستر شبکه‌های اجتماعی انجام می‌شوند گفته می‌شود. برای مثال فعالیت در اینستاگرام با هدف آگاهی مخاطبان هدف از برند شما، جلب اعتماد آن‌ها و در نهایت تشویق‌شان به خرید محصول یا خدمات شما انجام می‌شود.

۶) بازاریابی از طریق ایمیل

به بازاریابی‌ای که برای تبلیغ محصول یا خدمات، حفظ یا جذب مشتری، ارتباط با کاربران هدف و … از ایمیل استفاده می‌کند، بازاریابی از طریق ایمیل یا ایمیل‌مارکتینگ گفته می‌شود.

بیشتر بخوانید: بهترین دوره دیجیتال مارکتینگ

مراحل طراحی کمپین دیجیتال مارکتینگ در ۷ گام اساسی

‌اکنون که کمی درباره انواع مختلف تاکتیک‌های دیجیتال ‌مارکتینگ اطلاعات دارید وقت آن است که اصول و مراحل اجرای یک کمپین بازاریابی دیجیتال را بیاموزید.

از افراد گرفته تا ابزارهای مرتبط و مناسب، موارد کوچک و بزرگ بسیاری وجود دارد که می‌تواند به موفقیت استراتژی بازاریابی دیجیتال شما کمک کند یا مانع آن شود. در ادامه به اقدامات اساسی‌ای که شما برای اطمینان از عملکرد مناسب کمپین خود به آن­‌ها نیاز دارید می­‌پردازیم.

بازاریابی محتوایی اهداف خود را به طور دقیق مشخص کنید

 

هدف از اجرای یک کمپین، اولین فاکتوری هست که باید برای تیم دیجیتال مارکتینگ مشخص شود. کمپین‌های دیجیتال مارکتینگ می‌توانند اهداف متفاوتی داشته باشند که در لیست زیر می‌توانید بعضی از مهم‌ترین آن‌ها را ببینید:

 • افزایش آگاهی از برند
 • افزایش فروش
 • کاهش هزینه‌های خرید مشتری
 • افزایش تعامل کاربران
 • معرفی محصول یا خدمات جدید

البته این‌ها تمام اهداف یک سازمان تجاری نیستند، ولی می‌توانند یک دید کلی از اهدافی که می‌توانید تعیین کنید به شما می‌دهند.

نکته دیگر که باید مد نظر داشته باشید این است که اهدافی که تعیین می‌کنید باید ۵ ویژگی زیر را داشته باشند:

۱) مشخص (Specific) باشد

یعنی دقیقا بدانید که چه چیزی می‌خواهید و قرار است چطور و در چه بستری به آن دست پیدا کنید. مثال‌های زیر یک نمونه هدف مشخص و نامشخص را به شما نشان می‌دهد:

رسیدن به ۱۰۰۰۰ بازدید به کمک تولید محتوای منظم (۳ محتوا در هفته)

افزایش بازدید سایت

۲) قابل اندازه‌گیری (Measurable) باشد

یعنی از کلی گویی پرهیز شود و هدفمان با اعداد و ارقام قابل اندازه‌گیری شود.

افزایش بازدید ۳۰ درصدی سایت

افزایش بازدید سایت

۳) دست یافتنی (Attainable) باشد

یعنی خیلی آرمان‌گرایانه هدف‌گذاری نکنیم. این مورد به این معنی نیست که نمی‌توانید به اهداف بزرگ دست پیدا کنید، در اینجا داریم در مورد اهداف واقعا تخیلی صحبت می‌کنیم. باید ببینیم که اگر هدف بزرگی داریم، منابع و امکانات رسیدن به آن را هم داریم یا نه.

رسیدن به روزانه ۱ میلیون بازدید برای سایت فروش لوله بخاری!

رسیدن به ۱ میلیون بازدید ماهانه برای سایت فروش بلیط هواپیما با داشتن منابع کافی مالی و انسانی.

۴) مرتبط (Relevant) باشد

یعنی همسو با هدف اصلی و اهداف دیگرمان باشد.

افزایش بازدید سایت که می‌تواند منجر به افزایش آگاهی از برند، افزایش تعامل و در نهایت افزایش فروش شود.

افزایش تعداد پست‌های اینستاگرام وقتی هیچ یک از مخاطبان هدف ما در اینستاگرام حضور ندارند.

۵) زمان‌دار (Time_based) باشد

یعنی زمان رسیدن به هدف‌مان را به خدا واگذار نکنیم! جمله معروفی در این زمینه وجود دارد که می‌گوید یک کار به اندازه زمانی که برای انجام آن دارید کش پیدا می‌کند! پس این از تعیین زمان برای رسیدن به هدف غافل نشوید.

افزایش ۲۰ درصدی بازدید سایت تا ۴ ماه آینده

افزایش ۲۰ درصدی بازدید سایت تا هر وقت خدا بخواهد!

مراحل کمپین دیجیتال مارکتینگ

به این ۵ مورد اطصلاحا مدل هدف‌گذاری SMART گفته می‌شود، مدلی که به کمک آن به راحتی می‌توانید از سردرگمی خارج شده و درست و اصولی هدف‌تان را مشخص کنید.

در اینجا نمونه‌­ای از تعین هدف به شکل اصولی آورده شده است:

در سه ماهه سوم سال ۱۳۹۹ نرخ تبدیل کاربر به مشتری در وب‌سایت را ۲۰ درصد افزایش دهید و دو پیشنهاد تبلیغاتی ایجاد کنید: گزارش بازاریابی رایگان و یک کتاب بازاریابی. از آنها به ترتیب تا آبان و آذر استفاده کنید.

بهینه سازی موتور های جستجوseo مخاطبان هدف خود را بشناسید

 

تصور کنید شما کمپینی در اینستاگرام اجرا می‌کنید با هدف جذب دانش‌آموزان و دقیقا پست‌های شما ساعت ۹ صبح منتشر می‌شوند، یعنی زمانی که دانش‌آموزان در مدرسه هستند و در اینستا فعالتی ندارند! به این ترتیب احتمال دیده شدن پست‌های شما توسط مخاطبان هدف‌تان پایین می‌آید. پس می‌بینید که شناخت مخاطبان هدف(target audience) یا به عبارتی شناسایی پرسونای مخاطب از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. سوالات زیر، برای شناخت مخاطب هدف به شما کمک می‌کند:

 • مخاطبان ما در چه محدوده سنی قرار دارند؟
 • مخاطبان در کدام شبکه اجتماعی بیشتر فعالیت می‌کنند؟
 • چند درصد آن‌ها را آقایان و چند درصد آن‌ها را بانوان تشکیل می‌دهند؟
 • علایق آن‌ها می‌تواند بیشتر در مورد چه موضوعاتی باشد؟ اوقات فراغت خود را چگونه پر می‌کنند؟ با گشتن در اینترنت یا مطالعه کتاب یا …
 • موقعیت جغرافیایی آن‌ها چگونه است؟
 • مخاطبان ما برای خرید محصول یا خدماتی که داریم حاضرند چقدر هزینه کنند؟

چطور باید به پاسخ این سوال‌ها برسیم؟ در مقاله‌ای که درباره تعیین پرسونا مخاطب نوشته شده است به طور کامل در این مورد صحبت شده است.

بازاریابی شبکه های اجتماعیتعیین بودجه لازم برای یک کمپین دیجیتال مارکتینگ

 

می‌دانید که تقریبا برای انجام هر کاری به پول نیاز دارید، کمپین‌های بازاریابی هم از این قاعده مستثنی نیستند. با مشخص شدن بودجه کمپین، در مرحله بعد راحت‌تر می‌توانید نوع تبیلغات و ابزارهای بازاریابی مناسب را انتخاب کنید. چطوری؟ برای مثال شما مشخص می‌کنید۱ میلیون تومان بودجه برای این کمپین در نظر گرفته شود و مشخص است که با این بودجه نمی‌توانید زیاد روی تبلیغات اینفلوئنسرهای معروف اینستاگرام حساب باز کنید و بهتر است بروید سراغ افرادی که هزینه تبلیغات آن‌ها پایین است. یا مشخص می‌شود که چقدر از این مبلغ قرار است برای تبلیغات گوگول (گوگل ادوردز) و چقدر از آن برای تبلیغات اینستاگرام صرف شود.

تجزیه و تحلیل داده ها ارزیابی رسانه­‌های موجود در بازاریابی دیجیتال

 

رسانه­‌های دیجیتالی که از قبل استفاده می­‌کردید، از جمله وب­‌سایت، وبلاگ، حساب شبکه‌­های اجتماعی، یا تبلغیات دیگری مثل تبلیغات دهان به دهان (نوعی بازاریابی که در آن مشتری شما تجربه رضایت­‌بخشش در استفاده از محصول یا خدمات شما را به دیگر مشتریان منتقل می­‌کند)، تبلیغات بومی، گوگل‌­ادوردز (تبلیغات در گوگل) و غیره را تجزیه و تحلیل کنید. مراحل کمپین دیجیتال مارکتینگ

از خود بپرسید این ابزار و روش‌های تبلیغاتی در گذشته چقدر موثر بوده‌اند و چگونه می‌­توان از آن­‌ها در آینده استفاده کرد؟ اشکالی ندارد اگر کمپین آینده شما شامل تمام این عناصر نباشد، اما مطمئناً باید از مواردی که در کمپین‌های قبل بیشترین تاثیر را داشتند استفاده شود.

به عنوان مثال، اگر یک صفحه فرود یا landing page (هر صفحه‌­ای که کاربر از طریق آن وارد وب­‌سایت شما می­‌شود) که اخیراً ایجاد کرده­‌اید در ایجاد مشتری موثر بوده است، دوباره از آن استفاده کنید، اما تا حد امکان آن را بهبود بخشید. این مورد درباره سایر کانال­‌های بازاریابی نیز صدق می‌­کند.

بازاریابی مبتنی بر محصول وux هویت بصری را فراموش نکنید

 

هویت بصری برند شما باید در کمپین‌هایی که اجرا می‌کنید هم به چشم بخورد. هویت بصری به زبان ساده یعنی تمام رنگ‌ها، المان‌ها، فونت‌ها و هر آنچه که تصویر خاصی از برند شما در ذهن مخاطب هک می‌کند. برای درک این موضوع بیایید کمپین بلک فرایدی ایران سرور را که در آذر ماه ۱۳۹۹ اجرا دشه است بررسی کنیم.

کمپین دیجیتال مارکتینگ ایران سرور

اگر در دنیای طراحی سایت فعالیت داشته باشید، حتما به سایت ایران سرور هم برخورد می‌کنید و متوجه می‌شوید که رنگ سازمانی این سازمان آبی‌ست. با دیدن رنگ این بنر هم دقیقا همان تصویر لوگو ایران سرور و به صورت کلی خدمات بی‌نظیر این شرکت در ذهن‌تان تداعی می‌شود. پس می‌بینید که هویت بصری برند در کمپین‌های تبلیغاتی باید مورد توجه قرار بگیرد. البته همانطور که گفتم به جز رنگ، فاکتورهای دیگری مثل فونت، المان‌ها و … هم حائز اهمیت هستند.

مهارت های نرم دیجیتال مارکتینگمسیر رسیدن به هدف را هموار کنید

 

تصور کنید قرار است برای فروش محصولی خاص، فروش ویژه داشته باشید. برای این کار مدام در اینستاگرام تبلیغات انجام می‌دهید و این موضوع را اطلاع‌رسانی می‌کنید، اما مشخص نکرده‌اید که اگر کسی قصد خرید داشته باشد باید به چه آدرسی مراجعه کند. اینجاست که کاربر با خود درگیر می‌شود که به دایرکت مراجعه کند، به سایت شما مراجعه کند و اگر کرد وارد کدام صفحه شود؟

اینجاست که باید با call to action یاهمان فراخوان به عمل و landing page یا صفحات فرود آشنا شوید.

call to action

فراخوان به عمل به زبان ساده یعنی از کاربر درخواست کنید تا عملی را انجام دهد. این عمل می‌تواند کلیک کردن روی یک دکمه باشد، باز کردن لینک داخل استوری باشد، پر کردن یک فرم یا هر چیز دیگری باشد.

البته برای تشویق کاربر به انجام کاری که درخواست کرده‌اید بهتر است کمی هوشمندانه عمل کنید؛ مثلا اگر در اینستاگرام از کاربران خواسته‌اید که پستی را استوری کرده و پیج شما را روی آن تگ کنند، باید یک گزینه تشویقی برای این کار قرار دهید؛ برای مثال می‌توانید بگویید با انجام این کار می‌توانید از تخفیف یا هدیه‌ای خاص بهره‌مند شوند.

landing page

لندینگ پیج یا صفحه فرود، همان صفحه‌ای هست که شما مختص یک کمپین طراحی می‌کنید. همانطور که کمی بالاتر گفتم، برای مثال قرار است کمپینی طراحی کنید تا فروش محصول خاصی را افزایش دهید و برای این کار از تبلیغات اینستاگرام هم استفاد می‌کنید. حالا به صفحه‌ای نیاز دارید که اطلاعات بیشتری در مورد محصول و لینکی برای انجام خرید، در آن وجود داشته باشد. در نهایت می‌توانید لینک آدرس این صفحه را در استوری‌های اینستاگرام هم قرار دهید تا کاربران برای خرید محصول به ان صفحه مراجعه کنند.

صفحات فرود باید طراحی جذابی داشته باشند و با دارا بودن گزینه‌هایی مثل تخفیف ویژه، دریافت هدیه و …، کاربران را تشویق به خرید کنند. از قرار دادن CTA در این صفحات هم غافل نشوید.

در مورد کمپین‌هایی که تنها در اینستاگرام انجام می‌شوند باید به یک نکته مهم دقت کنید. اگر هدف شما از اجرای کمپین جذب فالوئر جدید است، باید قبل از اجرا، حداقل ۲۰ پست مفید و کاربردی داشته باشید تا افراد با دیدن یک نمای کلی از آخرین پست‌های شما، تشویق به دنبال کردن آن پیج شوند.

تحلیل داده‌ها و بررسی میزان موفقیت کمپین جهت بهینه‌سازی آن

 

یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی که بسیاری از اوقات فراموش می‌شود این مرحله است. با اندازه‌گیری داده‌هایی که در اجرای یک کمپین در اختیار شما قرار گرفته است، می‌توانید بسیاری از نقاط ضعف و قوت سازمان را بررسی کرده و از آن‌ها در جهت بهبود کارتان استفاده کنید. با توجه به اینکه برای اجرای کمپین از کدام یک از ابزارهای بازاریابی (که در بالا ذکر کردم) استفاده کرده‌اید، می‌توانید اطلاعات زیر را که معیارهایی قابل اندازه‌گیری هستند بدست آورید:

معیارهای سئو:

 • نرخ کلیک
 • میزان ترافیک ورودی
 • نرخ تبدیل
 • زمان سپری شدن روی صفحه
 • بررسی رفتار کاربر در یک صفحه مشخص (که در اینجا می‌تواند همان لندینگ پیج باشد)

معیارهای شبکه‌های اجتماعی

 • نرخ تبدیل
 • نرخ کلیک
 • میزان افزایش فالوئر
 • میزان دیده شدن استوری (اینستاگرام) و تایم ماندن روی آن‌ها
 • میزان درگیر شدن کاربران (engagement)

معیارهای تبلیغات:

 • تعداد کلیک
 • نرخ تبدیل

معیارهای ایمیل مارکتینگ:

 • نرخ کلیک
 • نرخ تبدیل
 • میزان افرادی که ایمیل را باز کرده‌اند

کلام پایانی

در طراحی فرایندهای لازم برای تحقق استراتژی بازاریابی دیجیتال اقدامات بسیاری انجام می­‌گیرد.  اما یک برنامه منظم و کاملاً فکر شده، کار‌تان را بسیار راحت­‌تر خواهد کرد. همانطور که در این مقاله اشاره کردیم، اجرای کمپین‌های دیجیتال مارکتینگ در راستای تحقق اهداف و استراتژی‌های بازاریابی اجرا می‌شود. در این مقاله سعی کردیم چشم‌­اندازی از این روند را به شما ارائه دهیم.

کمپین دیجیتال مارکتینگ گوشه‌ای از آموزش‌هایی هست که شما در دوره جامع دیجیتال مارکتینگ آغازینو می‌آموزید. اگر به یادگیری دیجیتال مارکتینگ علاقمند هستید و می‌خواهید کسب و کار سنتی خود را وارد فضای آنلاین کنید و وارد رقابت در این عرصه گسترده شوید، پیشنهاد می‌کنم سری به صفحه دوره جامع دیجیتال مارکتینگ بزنید.

در پایان اگر سوالی در مورد کمپین‌های دیجیتال مارکتینگ دارید می‌توانید آن را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

نوامبر 29, 2020

0 پاسخ به "بررسی کمپین دیجیتال مارکتینگ و مراحل طراحی آن"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به شما وفا داریم ، طراحی شده با مقدار زیادی 💜 توسط آنلاینر.

یه مشاوره رایگان از ما هدیه بگیرید !

0915 219 00 93

051 - 3843 1485

زمان خیلی کمه ... عجله کن !

تبریک ... شما برنده مشاوره تخصصی کاملا رایگان تا قبل از شروع دوره 11 آغازینو شدید .

(با پرکردن فرم مشاوره میتونی در جلسه اول هم بصورت رایگان حضور داشته باشی)