• ورود
  • هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

یک شغل پول ساز به نام کپی رایتینگ

ما همیشه در حال خرید و متقاعد شدن و یا در حال فروش و متقاعد کردن هستیم. این اصل «متقاعد کردن» در زندگی روزمره و تمام روابط اجتماعی ما انسانها حاکم است. حتما تا حالا برایتان پیش اومده که در خیابان یا رد شدن از یک محل و یا در حال وب گردی با یک پیام تبلیغاتی روبرو شوید و ناخودآگاه حداقل برای چند ثانیه هم که شده ذهنتان درگیر شود!!!
آیا این سوال برایتان پیش نیامده که چرا و چه چیزی باعث این وقفه و جلب توجه روی این پیام تبلیغاتی برای شما شده است ؟
این عمل معجزه کپی رایتینگ و کار دست کپی رایتر است که با ایجاد خلاقیت و مهارت ذهن مخاطب را درگیر پیام خودش می کند. هرچقدر هنر و مهارت کپی رایتر بیشتر باشد احتمال تاثیر گذاری و جلب اعتماد مخاطب افزایش می یابد.

دیوید مکنزی اگیلوی یکی از معروفترین مدیران تبلیغات دنیا و بنیانگذار آژانس تبلیغاتی «اگیلوی اند ماثر» است.
عده ای به دیوید اگیلوی لقب «پدر تبلیغات مدرن » را داده اند. کتاب های بسیار معروف «اعترافات یک تبلیغاتچی» و «رازهای تبلیغات» از تالیفات دیوید هستند.
این فرد کسی بود که در شروع کار هیچ چیز از تبلیغات نمی دانست، او به عنوان یک مهاجر ۳۹ساله که تازه از انگلستان به نیویورک آمده بود شاید خودش هم فکر نمی کرد روزی از بزرگ ترین تبلیغات کننده های دنیا بشود.

اگیلوی_1
او درباره خودش می گوید:

“آکسفورد را رها کردم، مدتی در پاریس سرآشپز بودم بعد فروشنده دورگرد شدم و مدتی بعد به خدمات اجتماعی روی آوردم. مدتی در کنار دکتر گالوپ به کارهای تبلیغاتی پرداختم؛ و پس از آن به نوشتن آگهی ها و شعارهای تبلیغاتی مشغول شدم”.

اما مدت زیادی طول نکشید که به دیوید اگیلوی لقب پدر تبلیغات داده شد.درسال ۱۹۶۲ مجله تایم لقب «جادوگر تبلیغات» را به او داد. شرکت تبلیغاتی mather & Ogilvy درسال ۱۹۴۸ تاسیس شد. نکته جالب درمورد آژانس تبلیغاتی اگیلوی ماثر این است که در ابتدا فقط دو پرسنل داشت، که البته این دو پرسنل همان موسسان شرکت بودند. اما الان آژانس تبلیغاتی اگیلوی حدود۱۸۰۰۰ کارمند در ۱۱۸ کشور جهان دارد و یکی از بزرگترین تبلیغات کننده های دنیا است (هشتمین آژانس بزرگ تبلیغاتی جهان)

بیشتر بخوانید : تبلیغات همسان (تبلیغات نیتیو) چیست؟

برخی از مشتریان اگیلوی اند ماثر عبارتند از : یاهو، زیمنس، نستله، آی بی ام، فورد، کوکاکولا و داو
اگیلوی می گوید: وقتی من تبلیغ می نویسم، نمی خواهم به من بگویید که آن را «خلاقانه» می دانید. من می خواهم آنقدر جالب باشد که محصول را بخرید.

کپی رایتینگ چیست؟ کپی رایتر کیست؟

کپی رایتینگ فرایند نوشتن تبلیغات برای جذب مخاطب و یک مهارت پولساز است که در دستان کپی رایتر معجزه می کند. کپی رایتینگ حرفه ای در حوزه کلمات است که با قدرت بکارگیری کلمات، خالقیت، نبوغ، رنگ ها، و حواس در تولید جملات متقاعد کننده تخصص دارد و مردم را به استفاده از محصول یا خدمات کسب و کار تشویق می کند. در کپی رایتینگ تعداد کلمات محدود هستند و با کلمات محدود باید در کوتاهترین زمان کاربر باید متقاعد به واکنش و اکشن مورد نظر ما بشود.

کپی رایتر فروشنده ای است که پشت دستگاه تایپ نشسته است و محتوا می فروشد. او با قدرت جادویی خود به کلمات بال پرواز می دهد تا در ذهن مخاطب بنشیند.کپی رایتینگ چیست؟

تفاوت محتوا نویس وکپی رایتر در چیست؟

  • محتوا نویسی (content writing) در راستای بازاریابی محتوایی استفاده می‌شود و روی آگاهی بیشتر از محصول و یا خدمات کار می کند، ویژگی محصول را می گوید.
  • محتوا نویس روی محصول یا خدمات مسلط است و با دادن اطلاعات و آگاهی کافی به مخاطب او را کاملا آگاه می کند و در سایت بیشتر نگه می دارد.
  • محتوا نویسی یک حرفه نوظهور است و تنها چند سالی است که به طور جدی وارد عرصه بازاریابی شده است و برای شرکت ها و وب سایت ها فعالیت می کند.
    محتوا نویسی اهداف طولانی مدت دارد، از جنس آگاهی است و به کاربر اطلاعات می دهد، اعتمادش را جلب می کند و به محصول علاقه مندش می کند.
  • کپی رایتینگ بسیار قدیمی تر از محتوا نویسی است و با ظهور علم تجارت، بازاریابی و تبلیغات سنتی (سردر مغازه ها و بیلبوردها) به وجود آمده است.
  • کپی رایتر با کلمات کوتاه و استفاده از برند تجاری محصول، باید پیام را به مخاطب القاء کند و تاثیرگذار باشد. متن باید کوتاه و به منظور معرفی برند کالا یا خدمات باشد.
  • کپی رایتینگ روی فروش تمرکز دارد، اهداف کوتاه مدت دارد و با عناوین و تیترهای جذاب مخاطب جدید می آورد؛ تمرکزش روی جذب و فروش محصول یا خدمات است.

در جدول زیر تفاوت های محتوا نویس و کپی رایتر به صورت مجزا آمده است:

تخصص محتوا نویس  تخصص کپی رایتینگ
آگاهی  برندینگ و فروش
حفظ کاربر و مشتری  جذب مخاطب
افزایش اعتماد و علاقه نسبت به محصولات یا خدمات  اهداف کوتاه مدت
محتوا نویس بدون اسم بردن از برند مقاله و محتوا تولید می کند  عنوان ها و دکمه های جذاب
دنبال تعادل و درگیر نگه داشتن کاربر است  تلاش برای جا افتادن برند در ذهن مخاطب
نمونه کاربردهای محتوا نویسی  نمونه کاربردهای کپی رایتینگ
مقاله  عنوان نویسی در سئو
دفترچه راهنما  کپشن نویسی
سئو تبلیغات آنلاین و آفلاین
پست شبکه های اجتماعی کمپین های ایمیلی
پادکست ها  متن ویدئوهای تبلیغاتی
ویدئو  کاتالوگ های آنلاین
بروشور و …  نامه نگاری ها با هدف فروش

مهارت هایی که یک کپی رایتر باید داشته باشد برای کپی رایتر شدن حتما لازم نیست تحصیلات دانشگاهی داشته باشیم یا دوره آموزشی خاصی برویم و هزینه های گزاف پرداخت کنیم، بسیاری از کپی رایترهای حرفه ای بدون پرداخت هیچ هزینه و یا گذراندن دوره خاصی توانسته اند یک کپی رایتر حرفه ای و موفق با درآمدی بالا بشوند.

فقط کافی است یک کامپیوتر و دسترسی به اینترنت داشته باشید. سطح مطالعات خود را گسترش دهید، جسور باشید و مهارت های نوشتاری بیشتری بیاموزید. باید بتوانید خوب بنویسید، برای اینکار لازم است به تمام دستور زبان، علائم نگارشی و حتی صفت ها و ضمیرها تسلط داشته باشید و دایره واژگانی زیادی در ذهن خود داشته باشید.

بیشتر بخوانید : بازاریابی مبتنی بر محتوا چیست و چه مزایایی دارد؟

لازم نیست به طور ذاتی نویسنده باشید ولی در عوض یاد بگیرید که خوب بنویسید و وقت کافی بگذارید. بدانید عبارت های جذاب کدام است، هر چه قدر جذاب تر و هیجانی تر بنویسید کاربر منفعل بیشتری را به کاربر فعال تبدیل می کنید. روی شناخت و پرسونای مخاطب وقت کافی بگذارید ببینید مخاطب شما کجا زندگی می کند به چه چیزهایی علاقه دارد و اهمیت می دهد، چه رفتاری دارد حتی رنگ مورد علاقه، غذای مورد علاقه و…

از کپی رایتینگ نترس
اگر لازم شد با مخاطب خود وقت بگذارنید، هرچه بیشتر و بیشتر از مخاطب خود شناخت داشته باشید موفق تر خواهید بود. یکی از مهمترین مهارت های کپی رایتر کنجکاوی است. ماجراجو و کنجکاو باشید، شما باید با کلمات کلنجار بروید، تحقیق کنید، جستجو کنید و سوالات مختلف از جمله: چی؟ چه زمان؟ کجا؟ چرا؟ چطور و…. از خود بپرسید و به دنبال جواب سوالات خود باشید.
شما به عنوان یک نویسنده باید منابع اطلاعاتی زیادی را در اختیار داشته باشید، وقتی موضوعی انتخاب می کنید باید بدانید کجا و به سراغ کدام منبع برای یافتن جواب مناسب بروید. باهوش ترین و جامع ترین منبع برای شروع کار، استفاده از گوگل است که شما باید به درستی جستجو کنید و سایت های معتبر و قابل اعتماد را شناسایی کنید و بعد از جستجو یکبار دیگر هم جستجوی خود را بازبینی کنید تا امکان خطا ازبین برود. علاوه بر سایت های معتبر می توانید به سراغ مجلات و نشریات هم بروید.
مهارت خلق کردن داشته باشید با نشان دادن نقاط ضعف سایر محصولات نقاط قوت خود را برجسته تر نشان دهید. همیشه حرف تازه ای برای گفتن داشته باشید و قدرت نوآوری خود را تقویت کنید.

آشنایی با چند تکنیک جذاب کپی رایتینگ

تکنیک FAB

benefits + advanteg + Features بیان ویژگی + بیان علت برتری + بیان منافعی که برای مشتری ایجاد می کند
مثال برای گوشی آیفون:
دوربین – رم = F
امکانات تر تر تر مثل سرعت بالاتر وزن سبکتر امنیت بالاتر و.. = A
کلاس داشتن – بهترین برند گوشی دنیا = B

اپل مارک عظیمی است که به دلیل سبک، شخصیت نوآورانه، فناوری، کیفیت و سادگی محصولات توانست خود را در ذهن مصرف‌کنندگان جای دهد. آنها دراین کار بهترین هستند.

تبلیغات گوشی آیفون

تکنیکBefor+after+bridge : BAB

بیان مشکالت فعلی بازار(جهنم)
+ نشان دادن شرایط خوب بعد از حل مشکل (بهشت)
+ کال تو اکشن برای مشاهده راه حل (پل رسیدن از جهنم به بهشت)

آگهی روبرو تبلیغی ازرفع چین و چروک در چند دقیقه می باشد!
تبلیغات ریزش مو، چاقی / لاغری و
بازسازی منازل و …. نمونه هایی از تکنیک BAB است.

تکنیک BAB_1

تکنیک مقایسه ادارکی یا اثر لنگر

هنگامی که از یک شرایط بطور ناگهانی وارد شرایط دیگر بشویم اثر لنگر اتفاق می افتد. به طور مثال وقتی در یک جشنواره قیمت یک محصول ۷۰ درصد آف میخورد و یا امتیازات خاصی که برای یک محصول قرار می دهند. یا تخفیفات جمعه سیاه همگی از تکنیک اثر لنگراستفاده کرده اند

تکنیک لنگر_1

تکنیک طرح واره

شباهت دادن محصولی که ناآشنا هست به محصولی که آشناست و در ذهن مخاطب شناخته شده است.
مثل شباهت دادن بایا به دیجی کالا
هی جو به جوجو
در اینجا کپی رایتر با استفاده از شبیه کردن نام برند خود به نامی که در ذهن مخاطب آشناست راه صد ساله را یک شبه طی می کند و به هدف خود می رسد بدون اینکه بخواهد هزینه بالایی برای تبلیغات بدهد!

تبلیغ مالشعیر جوجو_1

تکنیک اصل کمیابی

هر چیزی وقتی که کمتر باشد ارزش بیشتری پیدا می کند. ما می توانیم با به وجود آوردن احساس از دست دادن در مخاطب او را تحریک به خرید کنیم.
به طور مثال درفروش بلیط های هواپیما :
فقط دو صندلی باقی مانده !!
یا در فروش ماسک و دستکش در زمان کرونا
و یا اعلام پایان دوره ثبت نام :
فقط دو روز مانده !!
و هرتبلیغی که کاربر را دچار ترس و استرس کمیابی کند، شامل این تکنیک می شود.

نمونه اصل کمیابی_1

تکنیک اصل تیتر نویسی

دیوید اگیلوی می گوید: تعداد افرادی که عنوان را می خوانند ۵ برابر کسانی هست که کل متن را می خوانند و از هر ۱۰ نفر تنها ۲ نفر کل متن را می خوانند.
عنوان یک تبلیغ باید واضح و شفاف باشد، خالقانه نوشته شود و احساس سودمندی به مخاطب بدهد.

فرمول یک تیتر آنلاین جذاب = کلمه کلیدی + استفاده از الگوها، اعداد، صفات جذاب و صفات عالی

یک پیشنهاد ویژه برای تعداد کلمات و کارکترهای یک تیتر جذاب

در رسانه های چاپی ۹ تا ۱ کلمه
در رسانه های آنلاین  ۷ تا ۱۱ کلمه – ۵۰ تا۶۰ کاراکتر

تبلیغات تپ سی_1

چند نمونه از تبلیغات جذاب کپی رایتینگ

تبلیغات مکدونالد

تبلیغ میلک شیک

نکاتی که لازم است در مورد کپی رایتینگ بدانید:

کپی رایتینگ نوشتن تنها نیست، بلکه یک مهارت هوشمندانه است که باید آن را در دل خیابان و با دیدن تبلیغات مختلف یاد بگیرید.
– ۲۰ ٪نوشتن + ۸۰٪ تحقیق کردن و یادگیری کلمات و ترکیب های جدید است.
– محتوای عالی بنویسید و از نوشتن عناوین آزار دهنده نترسید.
– از قالب اعداد و لیست برای نوشتن عناوین استفاده کنید.
– از کلماتی با بار منفی استفاده کنید:
بطور مثال، ۷ روش که نمی توانید تمرین ورزشی خود را متوقف کنید.
– استفاده از افعال منفی و اسم تاثیر بیشتری در جذب مخاطب و گرفتن
– کلیک بیشتر روی دکمه کال تو اکشن برای ما دارد.
به عنوان مثال ۷ روشی که باور نمی کنید !!
– حس تردید را در مخاطب به وجود بیاورید.
مثال: باور نکردنی ترین راه برای لاغری در ۳۰ روز بدون بازگشت و ۱۰۰ ٪تضمینی!!
– به مخاطب اهمیت بدهید و برای نوشتن محتوا خود را جای مخاطب قرار دهید.

سخن اگیلوی

سخن آخر
فیلیپ کاتلر از بزرگان بازاریابی می گوید: من عاشق توت فرنگی و خامه هستم اما ماهی ها عاشق کرم هستند؛ بنابراین هر وقت ماهیگیری می روم سرقلابم کرم می گذارم، نه توت فرنگی یا خامه !!
و در آخر جمله ای دیگر از دیوید اگیلوی پدر تبلیغات نوین او می گوید:

مشتری، مصرف کننده نیست، او همسر تو است!!

اگرتصور می کنید با یک شعار و چند صفت او را ترغیب به خرید هر چیزی می کنید به هوش او توهین می کنید؛ او تمام اطلاعاتی که می توانید به او بدهید را می خواهد!!

ژانویه 6, 2021

0 پاسخ به "یک شغل پول ساز به نام کپی رایتینگ"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به شما وفا داریم ، طراحی شده با مقدار زیادی 💜 توسط آنلاینر.

زمان خیلی کمه ... عجله کن !

تبریک ... شما برنده مشاوره تخصصی کاملا رایگان تا قبل از شروع دوره 11 آغازینو شدید .

(با پرکردن فرم مشاوره میتونی در جلسه اول هم بصورت رایگان حضور داشته باشی)