بازاریابی مبتنی بر محتوا چیست و چه مزایایی دارد؟

بازاریابی مبتنی بر محتوا یا همان content marketing، اصطلاحی‌ست که این روزها خیلی به گوش‌مان می‌خورد.

قرار نیست در این مقاله راجع به موضوع معروف محتوا پادشاه است یا سرباز (یا حتی فردی با پای پیاده 🙂 ) صحبت کنیم، چون این موضوع موقعی مطرح می‌شود که می‌خواهیم نقش تولید محتوا را در سئو را بررسی کنیم. قرار است در ادامه به اهمیت محتوا در بازاریابی بپردازیم و شما را با سیر تا پیاز این موضوع آشنا کنیم.

شاید برای شروع بهتر است یک جمله در این مورد بگویم و در ادامه مقاله به طور مفصل در مورد آن صحبت کنم. بازاریابی محتوا را نباید با تبلیغات اشتباه گرفت. همین جمله را در گوشه ذهن‌تان نگه دارید و بیایید ببینیم این بازاریابی محتوا که اینقدر بازارش داغ شده دقیقا چیست.

مطالبی که در این مقاله به آن‌ها می‌پردازیم:

بازاریابی مبتنی بر محتوا یعنی چه؟

بازاریابی محتوا یا content marketing را یکی از ارزشمندترین روش‌های بازاریابی می‌دانیم و تعاریف متفاوتی برای آن وجود دارد. یکی از بهترین تعاریف را موسسه بازاریابی محتوا (contentmarketinginstitute) آورده است:

بازاریابی محتوا یک رویکرد استراتژیک بازاریابی است که تمرکز آن روی ایجاد و توزیع محتوایی ارزشمند برای جذب مخاطب هدف جدید و حفظ مخاطبان قبلی‌ست و هدف آن ترغیب آنان برای انجام اقدامات سودآور است.

اگر این تعریف ناملموس است، کمی موضوع را ساده‌تر بیان می‌کنم.

بازاریایی محتوا به بیان عامیانه‌تر یعنی شما برای مخاطب هدفتان محتوایی ارزشمند و باکیفیت تولید می‌کنید (محتوا بلاگ و شبکه‌های اجتماعی و …) که این محتوا می‌تواند مفید باشد و مهارتی را آموزش دهد، می‌تواند آموزنده باشد و اطلاعات مخاطب را بالا ببرد یا می‌تواند صرفا سرگرم کننده باشد، در هر صورت باید محتوایی باشد که روی رفتار آن‌ها تاثیر بگذارد. این کار می‌تواند عواملی مثل آگاهی از برند، وفاداری مشتریان و در نهایت فروش شما را افزایش دهد.

بازاریابی مبتنی بر محتوا

برای مثال شما برای یافتن پاسخ سوالات خود در زمینه دیجیتال مارکتینگ در گوگل سرچ می‌کنید و سایت آغازینو را در نتایج برتر گوگل مشاهده کرده و مطالب مفید آن را مطالعه می‌کنید (البته تعریف از خود نباشد). به این صورت شما با آغازینو آشنا شده، به یکی از مخاطبان پر و پا قرص آن تبدیل می‌شوید و بعد اگر نیاز به یادگیری دیجیتال مارکتینگ داشته باشید، دوره آنلاین دیجیتال مارکتینگ آغازینو حتما یکی از گزینه‌هایی‌ست که به آن فکر می‌کنید.

شاید فکر کنید بازاریابی محتوایی کار آسانی‌ست، اما از آنجا که مخاطب شما انسان است و قانع کردن او برای انجام خرید (که هدف نهایی هر نوع بازاریابی محسوب می‌شود) کاری دشوار است، به خصوص وقتی قرار است بدون تبلیغات این کار را انجام دهید. شاید بپرسید یعنی چه بدون تبلیغات؟ اصلا مگر تبلیغات بخشی از بازاریابی محتوایی نیستند؟ برای یافتن پاسخ این سوال اساسی پیشنهاد می‌کنم حتما مقاله تفاوت بازاریابی محتوا و تبلیغات را مطالعه کنید.

تاریخچه بازاریابی محتوا

قبل از اینکه تاریخچه بازاریابی محتوا را بررسی کنیم بهتر است بدانید که بازاریابی محتوا صرفا محدود به استفاده از محتوای دیجیتال و در فضای آنلاین نمی‌شود. الان که تاریخچه این نوع بازاریابی را بررسی کنیم بهتر متوجه منظورم می‌شوید.

به گفته neil patel، یکی از مشهورترین دیجیتال مارکترهای دنیا، در سال ۱۷۳۲ فردی به نام بنجامین فرانکلین، نظریه‌پرداز سیاسی و همه‌ چیزدانی که نویسنده و چاپخانه‌دار هم بود، اولین نسخه Poor Richard’s Almanack (مجموعه ای از نشریات دوره ای به نام ریچارد فقیر) را چاپ کرد.

آیا او این کار را برای بیان افکار و عقاید خود انجام داد؟ قطعا نه! او این کار را انجام داد تا تجارت جدید خودش را که کار چاپ بود تبلیغ کند! افرانکلین فکر کرد که بهترین راه برای این کار چاپ نشریه خودش است و دیگران را به طور بالقوه تشویق می کند که در آنجا نیز چاپ کنند.

نمونه‌هایی از بازاریابی محتوا که در فضای دیجیتال انجام نمی‌شود را در لیست زیر بررسی می‌کنیم:

  • کتابچه توضیحات یک محصول که ممکن است در یک نمایشگاه به شما داده شود.
  • CD آموزش آشپزی با استفاده از محصولات یک برند خاص.
  • بروشورهای موجود در بسته بندی‌های لوازم بهداشتی که سایر محصولات آن برند را معرفی می‌کنند.

 

اما در عصر کنونی با توجه به نقش غیر قایل انکار اینترنت در زندگی  افراد، محتوای دیجیتال در فضای آنلاین بسیار مور استقبال قرار گرفته است و در بخش انواع بازاریابی همین مقاله، این مورد را بیشتر بررسی می‌کنیم.

بازاریابی محتوایی چه مزایا ویژه‌ای دارد و چرا اینقدر مورد توجه قرار گرفته است؟

بازاریابی محتوایی استراتژی‌ای هست که بسیاری از برندهای مطرح دنیا مثل مایکروسافت هم از آن استفاده می‌کنند. به نظر شما مایکروسافت با آن همه سرمایه نمی‌تواند فقط از تبلیغات پرهزینه و پربازده استفاده کند؟ پس چرا content marketing را به عنوان یکی از روش‌های بازاریابی خود انتخاب کرده است؟ بیایید برای پاسخ دادن به این سوال مزایای این نوع از بازاریابی را بررسی کنیم.

جلب اعتماد مخاطبان و وفادار کردن ان‌ها، از مهم‌ترین مزایا بازاریابی مبتنی بر محتوا

احتمالا شما هم مثل من از خواندن پیام‌های تبلیغاتی یا محتوایی که قصد دارد از اول تا آخر محصولی را در چشم‌تان فرو کند خسته شده‌اید! همانطور که در ابتدای این مقاله هم گفتم، بازاریابی محتوا متمایز از تبلیغات است و همین امر باعث جلب اعتماد مخاطبان شما می‌شود. شما تنها محتوایی ارزشمند و مورد نیاز کاربر را در اختیار او می‌گذارید و قرار نیست خودتان را بکشید تا از شما خرید کنند.

از جنبه دیگر هم می‌توانیم جلب اعتماد از طریق بازاریابی مبتنی بر محتوا را بررسی کنیم. طبق آماری سایت hubspot، یکی از معتبرترین مجموعه‌های فعال دنیا در حوزه دیجیتال مارکتینگ، ۷۸% مردم ترجیح می‌دهند یک شرکت را از مقالاتش بشناسند تا از تبلیغاتش. همچنین ۴۷% از مردم حداقل ۳ تا ۵ قطعه محتوا را قبل از خرید خود بررسی می‌کنند. جالب است بدانید که ۸۲% کاربران بعد از مطالعه محتوایی که توسط کسب و کاری تولید شده، نسبت به آن محتوا دید بهتری پیدا می‌کنند.

با این اوصاف فکر نمی‌کنم حتی نیازی باشد دلایل دیگر را بررسی کنیم!

افزایش اگاهی از برند

شاید باور نکنید اما میلیاردها آدم روی کره زمین ومیلیون‌ها آدم در کشور شما وجود دارند که تا به حال حتی یک بار هم نام برند شما را نشنیده‌اند . از طریق بازاریابی مبتنی بر محتوا می‌توانید به راحتی ترافیک سایت خود را افزایش دهید، در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنندگان زیادی به دست آورید و به این ترتیب افراد از با برند خود آشنا کنید.

افزایش نرخ تبدیل در قیف بازاریابی

نرخ تبدیل یعنی نسبت افرادی که وارد سایت شما شده‌اند (یا جزو دنبال کنندگان شبکه اجتماعی‌تان هستند) به افرادی که اقدام مد نظر شما را انجام می‌دهند. برای مثال اگر در ۳ ماه گذشته سایت شما ۱۰۰۰ ورودی داشته و ۵۰۰ نفر از آن‌ها محصول مدنظر شما را خریداری کرده‌اند، نرخ تبدیل این سایت ۵۰% بوده است (که البته این عدد کمی رویاییست). البته منظور از اقدام مد نظر حتما خرید نیست، بلکه می‌تواند عضویت در خبرنامه، پر کردن فرم مشاوره یا هر اقدام دیگری باشد که شما برای کارتان در نظر دارید.

بد نیست بدانید نرخ تبدیل سایت‌هایی که بازاریابی مبتنی بر محتوا را در دستور کار خود قرار می‌دهند، دو برابر سایت‌های است که به آن اهمیت نمی‌دهند. هرچه محتوای شما ارزشمندتر باشد، احتمال اینکه کاربر به انتهای قیف بازاریابی برسد بیشتر است. برای درک بهتر این موضوع پیشنهاد می‌کنم مقاله‌ای که در مورد قیف فروش در بازاریابی محتوا نوشته‌ام را حتما مطالعه کنید.

تعامل بیشتر با مخاطبان

این مزیت بازاریابی مبتنی بر محتوا شاید بیشتر در شبکه‌های اجتماعی به چشم بخورد، جایی که خاصیت آن ارتباطی صمیمی‌تر و تعامل بیشتر با مخاطبان و مشتریان کسب و کارتان است. شما نمی‌توانید از طریق کامنت‌های زیر پست یک وبلاگ با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید، اما اینستاگرام یا توییتر دقیقا جایی‌ست که برای تعامل به دنبال آن می‌گردید.

انواع بازاریابی محتوا

انواع مختلفی از بازاریابی محتوا وجود دارد که شما می‌توانید طبق استراتژی خود، از آن‌ها استفاده کنید. در ادامه بهترین روش‌های بازاریابی محتوایی را با هم بررسی می‌کنیم و اگر مایل هستید تا بیشتر در مورد آن بدانید، می‌توانید مقاله‌ای که در این زمینه نوشته‌ام را مطالعه کنید تا مفصل‌تر با انواع بازاریابی محتوایی آشنا شوید.

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

 

اگر بدانید که در حال حاضر بیش از ۳٫۶ میلیارد کاربر در شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کنند، متوجه می‌شوید که چرا بسیاری از مشاغل روی بازاریابی شبکه‌های اجتماعی سرمایه‌گذاری می‌کنند. شما می‌توانید از پلتفرم‌های مختلفی که در حال حاضر وجود دارد (مثل اینستاگرام، پینترست، لینکدین، توییتر و …) برای تولید و اشتراک‌گذاری محتوا خود استفاده کنید.

احتمالا همین الان مثال‌های زیادی از بازاریابی شبکه‌های اجتماعی به ذهنتان رسیده است. همین آغازینو خودمان هم بازاریابی شبکه‌های اجتماعی را در خط مقدم فعالیت‌های بازاریابی خود قرار داده است. افرادی که پیج اینستاگرام ما را دنبال می‌کنند نکاتی در مورد اینکه دیجیتال مارکیتنگ چیست و ترفندهای موفقیت در آن، تکنیک‌های افزایش فروش و مشتری‌مداری و گهگاهی هم مطالب انگیزشی یاد می‌گیرند.

بازاریابی شبکه های اجتماعی به عنوان یکی از انواع بازاریابی محتوا

 

همانطور که در مزایا بازاریابی محتوایی به این موضوع اشاره کردم، این حضور و فعالیت ما در اینستاگرام به عنوان یکی از رسانه‌های اجتماعی موجود می‌تواند هم افراد جدیدی را از حضور ما مطلع کرده و آن‌ها را جذب کند و هم به افراد جذب شده این موضوع را بفهماند که دیجیتال مارکتینگ چقدر می‌تواند در کسب  کار آن‌ها تحول ایجاد کند و از اینجا به بعد، این خود افراد هستند که تشویق می‌شوند تا برای ایجاد چنین تحولی در دوره‌های ما شرکت کنند.

اینفوگرافیک

 

اینفوگرافیک‌ها محتوایی گرافیکی هستند که اطلاعات و داده‌ها را به شکلی قابل فهم نمایش می‌دهند. این نوع از محتوا در واقع با ترکیبی از عبارات ساده، عبارات کوتاه و تصاویر واضح، راهی عالی برای برقراری ارتباط موثر محتوای شما هستند.

 وبلاگ

 

بلاگ‌ها یکی از قدرتمندترین محتواهایی هستند که می‌توانید روی آن‌ها مانور دهید. در مطالب بلاگ سایت خود هم می‌توانید روی موضوعات عمومی (و مرتبط با نوع کسب و کار خود) که بازدید زیادی دارند کار کنید تا خود را به دایره بزرگی از افراد بشناسانید و هم روی مطالب تخصصی حوزه کسب و کارتان کار کنید تا افراد بتوانند شما را به عنوان متخصصی در زمینه کاری‌تان بشناسند.

دیگر مثال این نوع از بازاریابی محتوا هم واضح است، همین الان شما در حال خواندن یکی از مقالات بلاگ آغازینو هستید.

وبلاگ یکی از انواع بازاریابی مبتنی بر محتوا

 

پادکست

در یک نظرسنجی در سال ۲۰۲۰ مشخص شد که ۳۷٪ از بزرگسالان ایالات متحده در آگوست ۲۰۲۰ به پادکست گوش داده اند. شاید بگویید که این آمار مربوط به آمریکاست، اما اگر نگاهی به اطراف خود بیندازید می‌بینید که گوش دادن به پادکست در کشور ما هم دارد مورد استقبال قرار می‌گیر.  بسیاری از افراد وجود دارند که حوصله خواندن متن‌هایی طولانی ندارند و ترجیح می‌دهند اطلاعات مورد نیازشان را در قالب یک فایل صوتی دریافت کنند.

در حال حاضر بسیاری از سایت‌های خارجی و تعدادی از سایت‌های ایرانی وجود دارند که از این نوع بازاریابی مبتنی بر محتوا استفاده می‌کنند. البته استفاده از پادکست‌ها محدود به سایت‌ها نمی‌شود و در یکی دیگر از کانال‌های بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، یعنی تلگرام نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بازاریابی ویدئویی

 

بیایید باز هم نگاهی بیاندازیم به آمار hubspot، خدای دیجیتال مارکتینگ جهان. طبق آمار این مجموعه،  بیش از ۵۰% از مصرف کنندگان محصولات یا خدمات، مایل هستند ویدئوهایی از برندی که با آن تعامل دارند ببینند. علاوه بر این، بازاریابی ویدئویی می‌تواند باعث افزایش تبدیل‌ها، بهبود بازگشت سرمایه و کمک به ایجاد ارتباط با مخاطبان‌تان شود.

شما می‌توانید محتوا ویدئویی خود را در شبکه‌های اجتماعی مختلف مثل یوتیوب، آپارات و اینستاگرام یا صفحات فرود وب‌سایت خود به اشتراک بگذارید. مهم نیست که در چه حوزه‌ای فعالیت می‌کنید، مهم این است که ببینید مخاطب شما به چه نوع ویدئویی نیاز دارد، ویدئو آموزشی، انگیزشی، سرگرم کننده، معرفی محصول، معرفی برند و … . ویدئویی که بالای صفحه، در کادر سمت چپ این مقاله قرار دارد، نمونه‌ای از این نوع است.

 

تبلیغات پولی

 

تبلیغات پولی به شما کمک می‌کند تا مخاطبان گسترده‌ای داشته باشید و به شما این امکان را می‌دهد تا خود را در همه مکان‌هایی که می‌خواهید دیده شوید قرار دهید. شما می‌توانید تبلیغات آنلاین خود را در شبکه‌های اجتماعی، صفحات فرود، بنرهای تبلیغاتی و … انجام دهید و با این کار به بخشی از اهداف بازاریابی محتوا را که به صورت رایگان نمی‌توانستید به آن دست پیدا کنید را به دست آورید. برای مثال اگر شما با سئو نمی‌توانید نتیجه خوبی روی یکی از عبارات کلیدی مدنظرتان بگیرید، می‌توانید با استفاده از تبلیغات گوگل، یعنی همان گوگل ادز، در جایگاهی که دوست دارید قرار بگیرید.

بیشتر بخوانید: سئو بهتر است یا گوگل ادز؟

چند نمونه بازاریابی محتوا موفق (در ایران و جهان)

خب این همه از بازاریابی محتوا گفتم، وقت آن است که با دو نمونه بسیار موفق آن هم آشنا شوید.

وبلاگ هاب اسپات (hubspot)

وبلاگ هاب اسپات، نمونه بازاریابی مبتنی بر محتوا

همه افرادی که در بازاریابی دیجیتال دستی دارند، حداقل یک بار از وبلاگ سایت hubspot بازدید کرده‌اند. هاب اسپات در حال حاضر به یکی از معتبرترین منابع دیجیتال مارکتینگ تبدیل شده است (یکی از منابعی که در نوشتن این مقاله از آن کمک گرفته‌‌ام، همین سایت است) و ممکن نیست در مورد موضوعی مرتبط بازاریابی دیجیتال سرچ کنید (قطعا به زبان انگلیسی) و مقالات این سایت در صفحه نتایج نشان داده نشود.

این شرکت بزرگ که ارائه‌دهنده قوی‌ترین ابزارهای بازاریابی و فروش است، توانسته از طریق بازاریابی محتوا (از نوع پست وبلاگ) هم افراد زیادی را با برند خود آشنا کند و هم با ارائه مطالب تخصصی و جامع، اعتماد کاربران را جلب کرده و آن‌ها را به خریدار ابزارهای خود تبدیل کند.

وبلاگ semrush

وبلاگ سمراش، یک نمونه بازاریابی محتوایی

سمراش هم از آن دسته سایت‌هایی‌ست که اگر در مورد سئو و بهینه‌سازی سایت در حال جستجو باشید،‌ به احتمال خیلی زیاد به یکی از مقالات آن برخورد می٬کنید. این مجموعه هم ارائه دهنده بهترین ابزارهای لازم برای تحلیل سایت و بهینه‌سازی آن است که توانسته با ایجاد یک وبلاگ قوی، افراد زیادی را مشتاق به خرید از این ابزارها بکند. بسیاری از متخصصان سئو در ایران هم از ابزار semrush استفاده می‌کنند.

دیجی کالا مگ

دیجی کالا مگ

شاید فکر کنید برندی مثل دیجی کالا دیگر نیازی به بازاریابی ندارد و آنقدر شناخته شده هست که دیگر نیازی به بازاریابی ندارد. اما اینطور نیست و دیجی کال هنوز هم سعی می‌کند پا‌به‌پای رقیبان فعالیت‌های بازاریابی خود را انجام دهد. نمونه این کار، انوع محتوای بلاگ، ویدئو، پادکست و … است که با موضوعات مختلف، از تکنولوژی گرفته تا نقد و بررسی بازی‌ها، در سایت دیجی مگ منتشر می‌شود.

کلام پایانی

در این مقاله سعی کردم بازاریابی مبتنی بر محتوا را به شکلی جامع و با استفاده از معتبرترین مقالات موجود با شما بررسی کنم. احتمالا شما هم با خواندن این مقاله متوجه اهمیت استفاده از این نوع بازاریابی شده‌اید و اگر تا کنون اقدامی برای آن نکرده بودید، از همین امروز دست به کار شوید.

شاید خود شما برای اولین بار است که نام برند آغازینو به چشمتان می‌خورد و اگر دقت کنید من از طریق این مقاله بلاگ توانستم با شما ارتباط برقرار کنم. و همانطور که گفتم یکی از مزایا بازاریابی محتوا آگاهی از برند است.  پس می‌بینید که به راحتی با داشتن یک استراتژی خوب می‌توانید از این روش بازاریابی استفاده کنید. در پایان اگر هر سوال یا نظری در این زمینه داشتید، آن را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

منابع:https://contentmarketinginstitute.com/what-is-content-marketing/

https://blog.hubspot.com/marketing/content-marketing

دسامبر 7, 2020

0 پاسخ به "بازاریابی مبتنی بر محتوا چیست و چه مزایایی دارد؟"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به شما وفا داریم ، طراحی شده با مقدار زیادی 💜 توسط آنلاینر.

یه مشاوره رایگان از ما هدیه بگیرید !

0915 219 00 93

051 - 3843 1485

زمان خیلی کمه ... عجله کن !

تبریک ... شما برنده مشاوره تخصصی کاملا رایگان تا قبل از شروع دوره 11 آغازینو شدید .

(با پرکردن فرم مشاوره میتونی در جلسه اول هم بصورت رایگان حضور داشته باشی)