آموزش ثبت سایت در سرچ کنسول و نحوه کار با آن

نحوه اتصال سایت به سرچ کنسول و معرفی اصلی‌ترین بخش‌های این ابزار، مواردی هستند که در این مقاله راجع به آن‌ها صحبت می‌کنیم. اگر بخواهید ببینید اقداماتی که برای سئو سایت خود انجام داده‌اید چقدر موثر بوده و اطلاعات دقیقی از میزان بازدید سایت، تعداد کلیک‌ها، دفعات دیده شدن صفحات و … بدست آورید، ابزار سرچ کنسول به کمک شما می‌آید.

این مقاله هشتمین مقاله از سری آموزش‌های رایگان دیجیتال مارکتینگ است. در مقالات اصول دیجیتال مارکتینگ، راه‌اندازی یک وب‌سایت با وردپرس، سئو و تولید محتوا سئو شده را آموزش دادیم و در این مقاله مهم‌ترین کار یعنی تحلیل سایت را آموزش می‌دهیم.

قبل از خواندن مطلب حتما ویدئو زیر را ببینید تا با مراحل اتصال سایت به سرچ کنسول به صورت عملی آشنا شوید.

آموزش ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول

خب اگر مقاله‌ای که در مورد امکانات وردپرس نوشته‌ام را مطالعه کنید، به شما آموزش دادم که اگر هنوز روی سئو سایت خود کار نکرده‌اید، از گوگل درخواست کنید تا به سایت شما سر نزند. حالا اگر سایت شما تکمیل شده و با تولید محتوا سئو شده آماده ورود به عرصه رقابت هستید، باید از گوگل درخواست کنید تا به سایت شما سر بزند و محتوای شما را بخواند. برای این کار باید به منوی تنظیمات رفته و با انتخاب گزینه “خواندن” و برداشتن تیک “نمایش به موتورهای جستجو”، این اجازه با به گوگل بدهید تا سایت شما را ببیند.

حالا که این مرحله را انجام دادید، وقت آن است که سایت خود را به سرچ کنسول متصل کنید. برای این کار باید مراحل زیر را انجام دهید:

 1. وارد قسمت پیشخوان وردپرس شوید.
 2. از منو سمت راست روی گزینه “سئو” کلیک کنید.
 3. گزینه “عمومی” را انتخاب کنید.
 4. در صفحه باز شده و در قسمت “کد تاییدیه گوگل”، روی “جستجو گوگل” کلیک کنید.
 5. اینجا اطلاعاتی به شما می‌دهد از راه‌های مختلف گرفتن تاییدیه گوگل که ما از روش html tag استفاده می‌کنیم.
 6. روی html tag کلیک کنید و کدی که به شما نمایش داده‌ می‌شود را کپی کنید.
 7. به قسمت “کد تاییده گوگل” در وردپرس بروید و این کد را در باکس مشخص شده paste کنید و روی “ذخیره تغیرات” کلیک کنید.

 

تمام مراحل بالا به صورت کامل در ویدئویی که در ابتدای مقاله قرار دادیم آموزش داده می‌شود، اگر نیاز به آموزش عملی دارید این ویدئو حتما به شما کمک می‌کند. بعد از انجام این مراحل باید بروید سراغ ابزار سرچ کنسول و اکانت خود را در آن بسازید. چطور؟ در ادامه به شما می‌گویم.

وارد search consol شده و بعد از کلیک روی گزینه start now و ساختن یک حساب کاربری، از منوی کشویی بالا سمت چپ (مطابق شکل ۱) روی گزینه add property کلیک کنید.

مرحله اول از اتصال سایت به سرچ کنسول

در اینجا با دو گزینه مواجه می‌شوید: domain و  url prefix که ما روی گزینه دوم یعنی url prefix کلیک می‌کنیم و آدرس کامل سایت را (شامل http یا https ابتدای آن) در این قسمت وارد می‌کنیم. حالا کافی‌ست روی دکمه continue کلیک کنید و تمام! سایت شما در سرچ کنسول ثبت شد.

مرحله دوم از اتصال سایت به سرچ کنسول

 

 

بعد از ثبت سایت در سرچ کنسول نوبت به تحلیل اطلاعات می‌رسد. البته واضح است که همین ابتدای کار هیچ داده‌ای برای تحلیل کردن وجود ندارد و از ای به بعد قرار است داده‌های سایت شما در این ابزار ثبت شود تا در روزهای آینده بتوانید آن‌ها را تحلیل کنید. در ادامه مطلب به تحلیل این آمار می‌پردازم.

نحوه کار با سرچ کنسول گوگل

در این قسمت می‌خواهم مهم‌ترین بخش‌های این ابزار را به شما معرفی کنم. این نکته را فراموش نکنید که آموزش کامل سرچ کنسول نیاز به ساعت‌ها آموزش دارد و در یک مقاله نمی‌گنجد و در این‌ قسمت صرفا بخش‌های ضروری که در ابتدای کار به آن نیاز دارید را آموزش می‌دهم.

 • overview

این قسمت اطلاعات زیادی ار رفتار سایت شما را نشان می‌دهد که به صورت کلی شامل ۳ بخش زیر است:

performane: اگر روی قسمت report کلیک کنید و یا مستقیما گزینه performance را از منو سمت چپ انتخاب کنید اطلاعات زیر به شما نمایش داده می‌شود. البته به این نکته توجه کنید که شما می‌توانید بازه زمانی که می‌خواهید آمار سایت را در آن بدست آورید تغییر دهید. کافی‌ست گزینه Date که به صورت پیش‌فرض روی ۳ ماه گذشته هست را انتخاب کنید و بازه‌ای را که مد نظرتان است انتخاب کنید.

 1. total click: مجموع کلیک‌هایی که سایت شما در بازه زمانی مشخص شده دریافت کرده‌ است.
 2. total impressions: تعداد دفعاتی که سایت شما در گوگل نمایش داده شده است. یعنی چی؟ فرض کنید با کلمه کلیدی “کابینت” مقاله‌ای نوشته‌اید. کاربری می‌آید و همین کلمه یا کلمات مرتبط دیگری را سرچ می‌کند و اتفاقا مقاله شما هم در نتایج نشان داده می‌شود. در این صورت یک ایمپرشن یا نمایش برای شایت شما در سرچ کنسول ثبت می‌شود. دقت کنید که مهم نیست که مقاله سایت شما در صفحه اول گوگل ظاهر شود یا در صفحه آخر، در هر صورت ایمپرشن برای شما ثبت می‌شود.
 3. average ctr: میانگین درصد میزان کلیک به میزان دیده شدن، این عدد را مشخص می‌کند. در واقع چیزی که روی سئو سایت شما تاثیر مستقیم دارد همین ctr است و هر چه این عدد بیشتر شود، گوگل این سیگنال را دریافت می‌کند که شما محتوای مفیدی تولید کرده‌اید و جایگاه آن را ارتقا می‌دهد.
 4. average position: میانگین رتبه‌ای که سایت شما در گوگل دارد بستگی دارد این عدد را مشخص می‌کند.

 

coverage: میزان ایندکس‌هایی که در گوگل دارید را نمایش می‌دهد.

enhancements: خطاها و پیغام‌های مختلف را به شما نشان می‌دهد.

 • security and manual actions

 1. manual actions: خدا نکند که در این قسمت پیغامی ببینید! چون اگر سایت شما پنالتی شده باشد یا شما اسپم کار کرده باشین یا مشکلی در سایت به وجود آمده باشد، کارشناسان گوگل به صورت دستی در این قسمت برای شما پیغام می‌گذارند و مشکل را به شما گزارش می‌دهند.
 2. security issues: اگر سایت شما هک شده باشد یا مشکلی برای آن پیش بیاید، در این قسمت به شما اطلاع داده می‌شود.
 • url inspection

این قسمت می‌تواند در ابتدای کار فرشته نجات شما باشد. چرا؟ چون می‌توانید با وارد کردن URL مدنظر، آن را به سرعت ایندکس کت=نید و درواقع از موتورهای جستجو درخواست کنید تا سریع‌تر به سایت شما سر بزنند. وقتی مقاله‌ای را آپدیت می‌کنید (باید بدانید که آپدیت کردن مقالات قدیمی شما را عزیز دردانه گوگل می‌کند) می‌توانید در این قسمت از گوگل بخواهید زودتر به مقاله شما سر بزند و تغییرات را در آن اعمال کند.

 • links

لینک‌های داخل سایت یا بک لینک‌های سایت شما را نمایش می‌دهد و به صورت کلی شامل internal links و external links می‌شود، یعنی لینک‌سازی داخلی و لینک‌سازی خارجی یا همان بک لینک‌ها. قسمت لینک‌های خارجی خود شامل موارد زیر زیر می‌شود:

top link text: مشخص می‌کند که لینک‌هایی که از سایت‌های دیگر دریافت کرده‌اید، با چه کلماتی به شما لینک داده‌اند (anchor text بک لینک‌ها را مشخص می‌کند).

top link sites: سایت‌هایی که به شما لینک داده و تعداد این لینک‌ها را مشخص می‌کند.

top link page: صفحاتی از سایت شما را نشان می‌دهد که بیشترین بک لینک را دریافت کرده‌اند.

قسمت لینک‌های داخلی یا internal link هم یک گزینه دارد که نشان می‌دهد کدام صفحات سایت شما بیشترین لینک داخلی را دریافت کرده‌اند.

کلام پایانی

در این مقاله سعی کردم آموزش ابتدایی سرچ کنسول را به ساده‌ترین شکل ممکن به شما ارائه دهم. این ابزار یکی از مهم‌ترین و بهترین ابزارهای تحلیل سایت محسوب می‌شود و معمولا پس از مدت زمانی بین ۱ تا ۳ ماه که از فعالیت سایت شما بگذرد، می‌توانید شروع کنید به تحلیل داده‌ها و آمار و ارقام. در پایان اگر هر سوالی در این زمینه دارید می‌توانید در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید تا کارشناسان ما به آن پاسخ دهند.

سپتامبر 6, 2020

0 پاسخ به "آموزش ثبت سایت در سرچ کنسول و نحوه کار با آن"

  ارسال یک پیام

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  به شما وفا داریم ، طراحی شده با مقدار زیادی 💜 توسط آنلاینر.