بهترین ابزارهای لازم برای دیجیتال مارکتینگ

برای اینکه به اهمیت شناخت و یادگیری انواع ابزارهای لازم برای دیجیتال مارکتینگ پی ببریم، بهتر است نگاهی کنیم به یکی از ساده‌ترین تعاریف بازاریابی دیجیتال:”بازاریابی به وسیله ابزارهای دیجیتال”.

ابزارهای دیجیتال در اینجا با یک دید کلی‌ شامل سئو، ایمیل مارکتینگ، تبلیغات آنلاین، شبکه‌های اجتماعی و … می‌شود، اما می‌دانید که برای استفاده از هرکدام از این موارد، نیاز به ابزارهایی داریم تا بتوانیم آن‌ها را مدیریت کرده و بهترین نتیجه را بگیریم.

یاد گرفتن این ابزارها نیمی از مسیر موفقیت در دیجیتال مارکتینگ است، اما قرار نیست تا از تمام ابزارهای موجود استفاده کنیم. پس در این مقاله همراه من باشید تا بهترین و کاربردی‌ترین انواع ابزارهای دیجیتال مارکتینگ را به تفکیک کاربرد و قیمتی که دارند بررسی کنیم.

معرفی جامع بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ و انواع آن

ابزارهای مختلف بسیاری در حوزه دیجیتال مارکتینگ وجود دارند اما ما قصد داریم ۲۳ تا از پرکاربردترین ابزارها را در چهار دسته ابزارهای بهینه‌سازی سایت، ابزارهای مدیریت شبکه‌‌های اجتماعی، ابزارهای ایمیل مارکتینگ و ابزارهای تست سرعت معرفی کنیم.

بیشتر بخوانید: دیجیتال مارکتنیگ چیست

بهترین ابزارهای سئو (seo)

اگر نمی‌دانید منظور از سئو چیست، به صورت خلاصه و مفید باید بگویم سئو شامل مجموعه فرآیندهایی می‌شود که در نهایت منجر به افزایش ترافیک سایت می‌شوند. فعالیت‌هایی مثل تحقیق کلمات کلیدی، افزایش سرعت سایت، بهینه‌سازی تصاویر و … . بهترین ابزارهای لازم برای سئو که بهتر است به آن‌ها تسلط داشته باشید عبارت‌اند از :

 

۱) SEMrush

سایت SEMrush.com می­‌تواند به شما کمک کند تا تجزیه و تحلیل عمیق وب­‌سایت خود را بر اساس چندین پارامتر به­ دست آورید. این ابزار به بهبود وضعیت سئوی سایت که لازمه هر بازاریابی‌ست کمک می‌­کند.

برخی از امکاناتی که این ابزار در اختیار شما می­‌گذارد:

 • تخمین ترافیک سایت
 • تحلیل بک لینک­‌های سایت
 • تحقیق کلمات کلیدی و بررسی میزان سختی آن­‌ها
 • تجزیه و تحلیل سایت رقبا
 • آنالیز دامنه

آدرس: semrush.com

۲) ماز (MOZ)

این ابزار هم یکی از قدرتمندترین ابزارهای تحلیل سایت است که با استفاده از اکانت رایگان آن می‌توانید به امکاناتی مثل تحقیق کلیدواژه یا بررسی بک لینک‌ها دسترسی داشته باشید. برای استفاده از خدمات بیشتر هم باید هزینه پرداخت کنید.

برخی امکاناتی که این ابزار در اختیار شما می­‌گذارد:

 • تحقیق کلمات کلیدی
 • تحلیل بک لینک‌های سایت
 • شناسایی مشکلات سئو تکنیکال و ارائه راه حل
 • آنالیز دامنه

آدرس:  moz.com

۳) ahref

ahref هم یکی از بهترین ابزارهای تحلیل سایت و به خصوص تحلیل عملکرد رقباست که هر سئوکاری باید به آن مسلط باشد. اگر می‌خواهید برای تحلیل سایت خود و رقبا  بین این ابزار و دو ابزار قبلی یکی را انتخاب کنید، پیشنهاد من ahref است.

برخی امکاناتی که این ابزار در اختیار شما می­‌گذارد:

 • مشاهده بک لینک‌های سایت خود و رقبا
 • جستجوی کلمات کلیدی
 • بررسی رتبه سایت‌ها

آدرس: ahrefs.com

۴) Google Search Console

Google Search Console ، که قبلاً به عنوان Google Webmaster Central و Google Webmaster Tools شناخته می­‌شد، به شما آمار دقیق و جامعی از وب‌سایتی که به آن متصل کردید می‌دهد. اگر بخواهم در مورد اهمیت این ابزار دیجیتال مارکتینگ صحبت کنم باید بگویم که تحلیل آمار سرچ کنسول برای یک مدیر سایت از نان شب هم واجب‌تر است.

برخی از امکاناتی که این ابزار در اختیار شما می­‌گذارد:

 • نمایش میزان نمایش صفحات مختلف سایت
 • نمایش ترافیک ورودی سایت در بازه‌های زمانی مختلف
 • نمایش خطاهای موجود در سایت
 • نمایش میزان لینک‌های داخلی در سایت
 • نمایش میزان بک‌لینک‌هایی که سایت دریافت کرده است
 • نمایش نوع دستگاه کاربران (کاربران با موبایل وارد سایتش شده‌اند یا دسکتاپ)

آدرس: google search console

بیشتر بخوانید: آموزش ثبت سایت در سرچ کنسول

۵) Google Mobile-Friendly Test

هر روزه تعداد بیشتری از افراد از طریق دستگاه‌­های تلفن همراه خود به وب دسترسی پیدا می‌کنند، بنابراین طراحی وب­‌سایت شما به منظور بهینه‌سازی آن برای موبایل، برای یک تجربه کاربری عالی در انواع مختلف دستگاه­‌های تلفن همراه مهم است.

این ابزار می‌­تواند نحوه استفاده بازدید­کننده از صفحات وب شما را در دستگاه تلفن همراه به شما نشان دهد. شما URL سایت‌ خود را وارد می­‌کنید و امتیازی که صفحه سایت شما می‌گیرد را دریافت می‌کنید.

آدرس: search.google.com/test/mobile-friendly

۶) افزونه Yoast

اگر از یک سئوکار بپرسید که بهترین افزونه‌ای که می‌توانید برای سئو سایت معرفی کنید چیست، بی‌شک افزونه yoast را به شما معرفی می‌کند. یکی از مهم‌ترین مزایا استفاده از yoast  این است که می‌توانید با استفاده از آن انجام بسیاری از کارها را که برای بهینه‌سازی یک سایت لازم است به ساده‌ترین شکل ممکن انجام دهید.

با نصب این افزونه شما انگار یک دستیار دارید که کارهایی که برای بهینه‌سازی سایت مهم هستند را به شما یادآوری می‌کند و اگر کارهایی که می‌گوید را انجام دهید چراغ سبز می‌گیرید و اگر فراموش کنید آن‌ها را انجام دهید چراغ قرمز می‌گیرید و به این صورت نکات مهم را به شما یادآوری می‌کند.

برخی از امکاناتی که این ابزار در اختیار شما می­‌گذارد:

 • امکان انجام دادن برخی اقدامات ضروری برای سئو به ساده‌ترین شکل ممکن (مثل ریدایرکت‌ها یا حذف صفحات)
 • یادآوری نکات ضروری سئو با نشان دادن چراغ‌های سبز، قرمز و نارنجی

آدرس: tyoast.com

بهترین ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی

تحقیق کلمات کلیدی سرچ شده در گوگل یکی از مهم‌ترین گام‌های سئو هست. اینکه بدانیم افراد مختلف، یک موضوع را با چه کلماتی سرچ می‌کنند و کدام کلمات میزان سرچ بالاتری دارند، مهم‌ترین فاکتورهایی هستند که در تحقیق کلمات کلیدی باید به آن‌ها دقت کنیم. برای این کار ابزارهای زیادی وجود دارد. البته بد نیست بدانید که این ابزارها آمار دقیقی ارائه نمی‌کنند و صرفا به شما در این راه کمی کمک می‌کنند. بیایید بهترین ابزارهای موجود برای این کار را با هم بررسی کنیم:

۷) Google Keyword Planner

استفاده از این ابزار،  یکی از بهترین ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی است که اکثر سئوکاران از آن استفاده می‌­کنند. این ابزار ایده‌هایی مناسب برای کلمات کلیدی و برآورد ترافیک را برای شما فراهم می­‌کند که به تازگی Google قبل از استفاده از آن، از شما می‌­خواهد در یک حساب Google AdWords ثبت نام کنید.

برخی از امکاناتی که این ابزار در اختیار شما می­‌گذارد:

 • امکان آنالیز کلمات کلیدی سایت رقیب
 • ارائه اطلاعاتی درباره میزان جست‌وجوی کلمات در بازه‌های زمانی معین
 • امکان قرار دادن فیلترهای مختلف روی کلمات برای دسته بندی آن‌ها
 • بررسی میزان هزینه برای رتبه گرفتن روی یک کلمه با استفاده از تبلیغات گوگل

آدرس: ads.google.com/home/tools/keyword-planner

۸) KeywordTool.io

این وب‌­سایت به شما امکان می­‌دهد کلمات کلیدی را در Google ،Bing ،YouTube و App Store جستجو کنید. در نسخه رایگان آن می­‌توانید با وارد کردن کلمه کلیدی مورد نظر، کلمات مشابه آن را دریافت کنید. در نسخه پولی این ابزار هم می‌توانید آماری مثل میزان سرچ شدن کلمات کلیدی و سختی آن‌ها را بررسی کنید.

برخی از امکاناتی که این ابزار در اختیار شما می­‌گذارد:

  •  پشتیبانی آن از زبان فارسی
  • نمایش دادن سوالات رایج کاربران
  • امکان فیلترهای دسته‌­بندی ویدئو، تصاویر و اخبار برای جست و جوی دقیق‌تر کلمات

آدرس: keywordtool.io

ابزارهای تحلیل وب‌سایت

منظور از ابزارهای تحلیل وب‌سایت، ابزارهایی مثل ahref یا moz نیستند، بلکه ابزارهایی هستند که بیشتر وضعیت کاربران و نحوه رفتار آن‌ها با وب‌سایت را مشخص می‌کنند. این ابزارها کمک می‌کنند بفهمیم به هدف‌هایی که مشخص کرده بودیم رسیده‌ایم یا نه.

در ادامه کاربردی‌ترین ابزارهایی که در این زمینه وجود دارد را معرفی می‌کنم.

۹) Google Analytics

Google Analytics قطعا ابزاری‌ست که بسیاری از اعضای یک تیم دیجیتال مارکتینگ باید به آن مسلط باشند. این ابزار اطلاعاتی می­‌دهد تا بتوانید ترافیک وب­‌سایت خود را ردیابی و تجزیه و تحلیل کنید. این داده‌ها به شما کمک می­‌کند مشتریان خود را بهتر درک کنید، ux (تجربه کاربری) بهتری ایجاد کنید، محتوای بهتری تولید کنید و نتایج قدرتمندی را از رسانه­‌های دیجیتالی کسب کنید. در واقع گوگل انالیتیکس هم از آن ابزارهایی‌ست که هرچه روی یادگیری آن زمان بگذارید پشیمان نمی‌شوید.

برخی از امکاناتی که این ابزار در اختیار شما می­‌گذارد:

 • نمایش دقیق ترافیک ورودی سایت
 • نمایش تعداد کاربران آنلاین در سایت
 • امکان تعریف کردن اهداف مدنظر (goal) در آن و رسد آن‌ها (مثلا هدفی که تعریف می‌کنید این است که تعداد کاربرانی که روی یک دکمه مشخص در سایت کلیک می‌کنند را ثبت کند)
 • نمایش تعداد بازدیدکنندگان از سایت در بازه‌های زمانی مختلف به تفکیک بازدیدکنندگان جدید و قدیم
 • نشان دادن جنسیت، سن، علایق و … مجموع کاربران

آدرس: analytics.google.com

۱۰) SumoMe

 SumoMe به شما امکان می­‌دهد رفتار کاربران را هنگام حضور در سایت ردیابی کرده و ساختار سایت خود را متناسب با آن تنظیم کنید. با استفاده از Heat Maps آن­‌ها ببینید که افراد در کجای صفحه کلیک می­‌کنند و با گزینه Content Analytics مکان توقف آن­‌ها برای مطالعه در سایت‌تان را مشاهده کنید.

آدرس: sumo.com

بهترین ابزارهای مدیریت و کنترل شبکه‌های اجتماعی

 

سوشیال مدیا مارکتینگ یا بازاریابی شبکه­‌های اجتماعی، استفاده از رسانه­‌های اجتماعی برای برقراری ارتباط با مخاطبان برای افزایش فروش و افزایش بازدید وب‌­سایت است. این شاخه از دیجیتال مارکتینگ شامل انتشار محتوای عالی در شبکه­‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، تلگرام، توییتر، فیس بوک، یوتیوب، لینکدین و … می­‌باشد.

همچنین طیف وسیعی از ابزارهای مدیریت شبکه­‌های اجتماعی وجود دارد که به کسب و کارها کمک می­‌کند تا از سیستم عامل­‌های رسانه‌های اجتماعی ذکر شده در بالا بهره ببرند.

۱۱) نوین هاب

نوین هاب پلتفورمی مناسب و جامع برای مدیریت و تحلیل شبکه‌های اجتماعی همچون تلگرام، اینستاگرام، فیسبوک، توییتر، آپارات، لینکدین و…می باشد. استفاده از این ابزار بسیار آسان است به خصوص آنکه زبان آن فارسی بوده و توسط متخصصان داخلی طراحی شده است و شایستگی آن را دارد که در لیست بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ قرار بگیرد.

امکاناتی که این ابزار در اختیار شما قرار می‌دهد:

 • انتشار پست‌ها در زمان مشخص شده
 • امکان ویرایش پست‌های منتشر شده
 • امکان تحلیل شبکه‌های اجتماعی

آدرس: novinhub.com

۱۲) MeetEdgar

MeetEdgar یکی از بهترین ابزارهای بازاریابی دیجیتال برای تولید محتوای همیشه‌­سبز (محتوایی که در مدت زمان طولانی معنا و مفهوم و کاربرد خود را حفظ می‌کند) است. شما با استفاده از آن می‌­توانید توییت‌­ها، به روزرسانی­‌های Linkedin و پست‌­های فیس بوک را به “کتاب­خانه” خود اضافه کنید، و آن­‌ها را به هر تعداد دسته که می­‌خواهید تقسیم کنید، سپس تقویمی تنظیم کنید تا هر دسته را در هر یک حساب­‌های مشخص در شبکه­‌های اجتماعی و در زمان مشخص ارسال کند.

آدرس: meetedgar.com

۱۳) Hootsuite

استفاده از ابزار Hootsuite راهی آسان برای برنامه­‌ریزی پست‌­ها و بررسی همه حساب­‌های شبکه­‌های اجتماعی شما در یک مکان است. با کمک آن می‌توانید روند پیام­‌های برنامه­‌ریزی شده، منشن‌ها، پست­‌ها و موارد دیگر را مدیریت کنید.

آدرس: hootsuite.com

بهترین ابزارهای ایمیل مارکتینگ

 

ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی از طریق ایمیل فرآیند ارسال پیام‌­های تجاری از طریق ایمیل به مصرف‌کنندگان هدفمند است. از بازاریابی ایمیلی می‌­توان برای افزایش فروش، بهبود وفاداری مشتری به برند و ارائه اطلاعات مهم استفاده کرد.

بازاریابی از طریق ایمیل یک راه مقرون به صرفه است که به مشاغل این امکان را می­‌دهد تا در مکانی که اکثر مردم هر روز از آن بازدید می­‌کنند ( صندوق ورودی خود ) به مشتریان دسترسی پیدا کنند. چند­تا از بهترین ابزارهای مدیریت آن را در ادامه معرفی می‌­کنیم.

بیشتر بخوانید: بهترین سرویس‌های ایمیل مارکتینگ

‍۱۴) MailChimp

با استفاده از MailChimp می‌توانید ایمیل‌های خود را مدیریت کنید، کمپین‌های مختلف ایجاد کنید‌،  با برنامه‌ریزی مشخص خبرنامه‌های خود را به مشتریان ارسال کنید و رفتار کاربران خود را بسنجید.

آدرس: mailchimp.com

۱۵) HubSpot Sales

HubSpot Sales (که قبلاً با نام Sidekick شناخته می‌­شد) به شما امکان می­‌دهد ببینید چه کسی و در چه زمانی ایمیل­‌های شما را باز می‌­کند. همچنین تاریخچه حرفه­‌ای مخاطب، اطلاعات شرکت و جدیدترین توییت‌­ها را به دست می‌­آورد و حتی به شما امکان می‌­دهد برای ارسال ایمیل در زمان دیگری برنامه­‌ریزی کنید.

آدرس: hubspot-sales

۱۶) MailGenius

MailGenius ابزاری رایگان است که ایمیل­‌های شما را بازرسی می­‌کند و عوامل محرک احتمالی را پیدا می‌­کند که ممکن است پیام شما را به پوشه هرزنامه ارسال کند. برای اطمینان از این که ایمیل شما واقعا به صندوق ورودی گیرنده شما می­‌رسد، می­‌توانید تست تحویل را انجام دهید.

این ابزار تمام کارهایی را که می‌­توانید برای جلوگیری از واردشدن در پوشه هرزنامه انجام دهید، همراه با مشاوره و توضیحات عملی در مورد چگونگی رفع مشکلات احتمالی ارائه می‌­دهد.

آدرس: www.mailgenius.com

۱۷) Litmus

Litmus ابزاری چند­بعدی‌ست که از طریق آن می­‌توانید ایمیل را آزمایش و ردیابی کنید. می‌­توانید ایمیل­‌های خود را درسرویس­‌های وب و همچنین سیستم عامل‌­های تلفن همراه مانند Android ، Apple و Windows آزمایش کنید.

آدرس: www.litmus.com

۱۸) MailerLite

میلرلایت یکی از ابزارهای پرکاربرد برای اجرای استراتژی‌های ایمیل مارکتینگ شما‌ست. با کمک آن می‌توانید تعداد بسیاری ایمیل با برنامه زمانی مشخص به صورت خودکار و با چیدمان دلخواه‌تان ارسال کنید.

آدرس: www.mailerlite.com

بهترین ابزارهای تست سرعت سایت

یکی از عوامل موثر در جذب کاربر به سایت مرتبط کسب و کارتان سرعت بالای سایت است. زیرا عموما کاربران در انتظار بالا آمدن سایت‌­های کند نمی‌­مانند و بعد از چند ثانیه‌­ای از سایت خارج می‌­شوند. همچنین این سرعت کم تاثیر منفی در سئوی سایت و رتبه آن در گوگل دارد.

در نتیجه لازم است با کمک ابزارهایی که در ادامه به معرفی آن‌­ها می‌­پردازیم سرعت سایت خود را افزایش دهید.

۱۹) Gtmetrix

GTmetrix یکی از بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ است که به شما این امکان را می­‌دهد تا اطلاعات دقیقی در مورد سرعت صفحه، زمان‌بندی، امتیاز عملکرد و موارد دیگر را بدست آورید. همچنین این ابزار در مورد چگونگی رفع مواردی که باعث کاهش سرعت سایت شما شده‌اند، راهنماییتان می‌کند.

آدرس: gtmetrix.com

۲۰) Google PageSpeed Insights

سال­‌هاست Google PageSpeed ​​Insights ابزاری برای آزمایش و درجه بندی وب­‌سایت‌ها بوده است. آن یک ابزار ساده ایجاد شده توسط Google است که وب­‌سایت ها را محک زده و آن­‌ها را در مقیاس ۱ تا ۱۰۰ برای تلفن همراه و دسک تاپ درجه­‌بندی می­‌کند. هرچه این عدد بیشتر باشد سرعت وب­‌سایت بیشتر است.

آدرس: developers.google.com/speed/pagespeed/insights

۲۱) Pingdom Speed Test

Pingdom یکی دیگر از ابزارهای شناخته شده تست سرعت وب­‌سایت است که برای استفاده از آن نیازی به ورود نیست و گزارشات با جزئیات کم‌تری نسبت به آنچه از Google PageSpeed ​​Insights دریافت می‌کنید، ارائه می‌­شود. در این ابزار عملکرد سایت از ۰ تا ۱۰۰ دسته‌بندی می‌شود.

آدرس: tools.pingdom.com

WebPageTest.org (22

WebPageTest.org ابزاری برای تست عملکرد وب­‌سایت است که به شما این امکان را می‌­دهد تا وب‌سایت خود را در طیف وسیعی از دستگاه­‌ها محک بزنید.

همچنین می­‌توانید آزمایشات خود را از طریق یک شبکه تلفن همراه با سرعت بسیار کم  یا یک شبکه سریع ۴G شبیه­‌سازی کنید. نتیجه از F به A درجه­‌بندی می­‌شود و شامل اطلاعات مربوط به فشرده‌­سازیTTFB ، caching، نمودار واترفول برای سرعت بارگذاری منابع و موارد دیگر است.

آدرس: webpagetest.org

کلام پایانی

در این مقاله سعی کردیم لیستی از بهترین ابزارهای لازم برای بازاریابی دیجیتال را در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانید یک آشنایی کلی با آن‌ها پیدا کرده و با توجه به نیازتان بهترین ابزار را انتخاب کنید. دقیقا کاری که ما  در دوره جامع دیجیتال مارکتینگ آغازینو انجام می‌دهیم و بهترین و کاربردی‌ترین سایت‌ها و ابزارها را به دانشجویان آموزش می‌دهیم.

نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که این ابزارها هرروز در حال گسترش هستند و بر تعداد آن‌ها افزوده می‌شود و نکته مهم این است که ببینید با توجه به بودجه‌ای که دارید و امکاناتی که برایتان مهم است، کدام مورد برایتان بهتر است. این لیست در روزها و هفته‌های آینده هم بروزرسانی می‌شود تا همواره شما را با ‌بروزترین ابزارهای موجود آشنا کنیم.

اگر شما تجربه کار کردن با هر کدام از این موارد را دارید خوشحال می‌شویم تا تجربه خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

نوامبر 29, 2020

0 پاسخ به "بهترین ابزارهای لازم برای دیجیتال مارکتینگ"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به شما وفا داریم ، طراحی شده با مقدار زیادی 💜 توسط آنلاینر.

یه مشاوره رایگان از ما هدیه بگیرید !

0915 219 00 93

051 - 3843 1485

زمان خیلی کمه ... عجله کن !

تبریک ... شما برنده مشاوره تخصصی کاملا رایگان تا قبل از شروع دوره 11 آغازینو شدید .

(با پرکردن فرم مشاوره میتونی در جلسه اول هم بصورت رایگان حضور داشته باشی)