آنالیز و تحلیل در دیجیتال مارکتینگ

آنالیز و تحلیل در دیجیتال مارکتینگ یکی از بزرگ‌ترین چالش‌هایی است که امروزه سازمان‌ها با آن روبرو هستند. همه سازمان‌ها و کسب و کارها پس از صرف هزینه و زمان و انرژی زیادی بر روی کمپین‌های بازاریابی خود به دنبال اندازه گیری اثربخشی فعالیت‌های خود بر پیشرفت کسب و کارشان هستند.

همه بازاریابان می‌خواهند بدانند کدام یک از فعالیت‌های بازاریابی‌شان مشتری بیشتری را جذب کرده، آگاهی عموم از برندشان را افزایش داده و باعث کسب سود کسب و کارشان شده است و یا اینکه می‌خواهند بدانند کدام یک از فعالیت‌های‌شان اثر مخرب داشته و یا دقیقا هر یک از تلاش‌های بازاریابی آن‌ها به چه اندازه و در چه زمانی و به چه صورت برای آن‌ها سود یا زیان کسب کرده است.

آنالیز در بازاریابی دیجیتال

یکی از تفاوت‌های بازاریابی دیجیتال با بازاریابی سنتی و در واقع یکی از برتری‌های آن نسبت به بازاریابی سنتی قابل تجزیه و تحلیل بودن فعالیت‌های بازاریابی می‌باشد.
صرف نظر از اینکه کسب و کار شما چیست، یادگیری نحوه درک و استفاده از آنالیز و تحلیل بازاریابی دیجیتال فوق العاده مهم است. داده های حاصل از این تجزیه و تحلیل نه تنها به شما می‌گوید که آیا بازاریابی شما موثر است یا خیر، بلکه دقیقاً به شما می‌گوید که چگونه و از چه طریقی می‌توانید پیشرفت کنید.

من در این مقاله قصد دارم شما را با آنالیز و تحلیل در دیجیتال مارکتینگ، معیارهای آن و چندتا از مهم‌ترین ابزارهای تجزیه و تحلیل وبسایت‌ها آشنا کنم.

آنالیز و تحلیل در دیجیتال مارکتینگ چیست؟

آنالیز و تحلیل بازاریابی دیجیتال، ترجمه رفتار مشتری به داده‌های عملی تجاری است. بازاریاب‌های امروزی می‌توانند از ابزارهای آنالیز و تحلیل دیجیتال برای بررسی بسیاری از کانال‌های آنلاین خریدارانشان که ممکن است با آن‌ها تعامل داشته باشند، استفاده کنند و فرصت‌های جدید درآمدزایی را از طریق کمپین‌های موجود شناسایی کنند.

آنالیز و تحلیل دیجیتال مارکتینگ با ارائه داده‌ها و اطلاعات آماری، این امکان را به بازاریابان می‌دهد که برای مشاغل، استراتژی‌ای سودآور ایجاد کنند.

قبل از اینکه به چگونگی به کارگیری آنالیز و تجزیه و تحلیل در دیجیتال مارکتینگ برای مشاغل بپردازم، معیارهای آنالیز و تحلیل در بازاریابی دیجیتال را بررسی خواهم کرد و به توضیح هر یک خواهم پرداخت.

تحیل و آنالیز در دیجیتال مارکتینگ

مزایای آنالیز و تحلیل در دیجیتال مارکتینگ

تجزیه و تحلیل در بازاریابی دیجیتال مزایای بسیاری برای کسب و کار شما دارد. که به طور خلاصه عبارتند از:

 • با کمک آن می‌توانید بفهمید مشتری‌های محتمل شما چه کسانی هستند تا بتوانید بهتر و دقیق‌تر آن‌ها را مورد هدف قرار دهید
 • می‌توانید مشتریان خود برای همیشه حفظ کنید که باعث افزایش مادام العمر تعداد مشتریان‌تان می‌شود
 • می‌توانید فعالانه با مشتریان ارتباط برقرار کنید
 • کمک می‌کند پیام درست را در زمان مناسب ارائه دهید

بیشتر بخوانید: چرا دیجیتال مارکتینگ اهمیت دارد؟

مزایای تحلیل آنالیز در دیجیتال مارکتینگ

چرا به آنالیز و تحلیل در بازاریابی دیجیتال نیاز دارید؟

اینترنت فضای بسیار شلوغی است و اگر روی فعالیت‌های بازاریابی خود در آن تمرکز نکنید، سرمایه خود را برای اموری که موثر واقع نمی‌شوند، هدر خواهید داد.
تجزیه و تحلیل در بازاریابی دیجیتال تلاش شما را برای صرفه جویی در وقت و هزینه متمرکز می‌کند. و می‌توانید با کمک آن برای به حداکثر رساندن نرخ بازگشت سرمایه(ROI)، همه فعالیت‌های خود را بهینه کنید.

چرا در دیجیتال مارکتینگ به تحلیل نیاز دارید

معیارهای آنالیز و تحلیل در دیجیتال مارکتینگ

معیارهای آنالیز و تحلیل در بازاریابی دیجیتال، مقیاس‌ها و واحدهای آماری است که بازاریاب‌ها از آن‌ها برای تعیین و سنجش موفقیت تلاش‌های مختلف بازاریابی خود به واسطه ارتباط آن‌ها با اهداف کلی کمپین و استانداردهای تجاری، استفاده می کنند.
در ادامه یک لیست جامع از تمام معیارهای آنالیز و تجزیه و تحلیل در دیجیتال مارکتینگ به شما ارائه خواهم داد.

معیارهای آنالیز و تحلیل وبسایت

معیارهای تحلیل و آنالیز وبسایت

لیست زیر معیارهای تجزیه و تحلیل وبسایت‌ها و فعالیت‌های وب است.

 • بازدید کننده

بازدیدکننده (Visitor) شخصی است که از سایت شما بازدید می‌کند. بازدیدکنندگان توسط کوکی قرار داده شده در مرورگر خود توسط کد رهگیری نصب شده در سایت شما ردیابی می‌شوند.

 • بازدید از صفحه

بازدید از صفحه( page view) معیاری است که نشان می‌دهد چند بار هر صفحه از سایت شما توسط مرورگر بارگیری شده است.

 • Session

Session فعالیت‌هایی را نشان می‌دهد که توسط یک بازدید کننده در وب سایت شما انجام می‌شود، از جمله بازدید از صفحه و کلیک بر فراخوان به عمل‌ها(CTA)

 • ترافیک

ترافیک سایت تعداد کل بازدیدهای سایت یا صفحه در یک بازه زمانی مشخص است.

 • ترافیک توسط کانال(Traffic by Channel)

ترافیک توسط کانال تعداد کل بازدیدهای سایت را نشان می‌دهد که بازدیدکنندگان آن از طریق کانال‌های ارجاعی مانند رسانه‌های اجتماعی، ایمیل، صفحات فرود و … وارد صفحه‌ای از وبسایت شده‌اند.

 • ترافیک توسط دستگاه(Traffic by Device)

ترافیک بر اساس دستگاه تعداد کل بازدیدهای سایت یا صفحه‌ای از سایت به ازای هر نوع دستگاه (تلفن هوشمند، تبلت، دسکتاپ) را نشان می‌دهد.

 • زمان حضور در صفحه

زمان حضور در صفحه (Time on Page) به طور متوسط زمانی است که هر بازدید کننده در سایت یا صفحه‌ای از سایت شما می‌گذراند.

 • تعاملات در هر بازدید

تعاملات در هر بازدید (Interactions per Visit)، اقداماتی است که بازدیدکنندگان هنگام حضور در سایت یا صفحه شما انجام داده اند

 • نرخ پرش (بانس ریت)

نرخ پرش (Bounce Rate) درصد افرادی است که از سایت یا صفحه شما بازدید کرده‌اند اما در صفحه یا سایت هیچ اقدامی انجام نداده‌اند یا به صفحات دیگر وبسایت مراجعه نکردند و یا بلافاصله از سایت‌تان خارج شده‌اند.

بیشتر بخوانید: آموزش کامل طراحی سایت همراه با دیجیتال مارکتینگ برای فروش بیشتر

معیارهای دیجیتال مارکتینگ برای جذب کاربر

تحلیل-برای-جذب-کاربر

در لیست زیر معیارهای بازاریابی دیجیتال مرتبط با جذب کاربر را توضیح داده‌ام.

 • نرخ کلیک برای اقدام یا فراخوان به عمل (CTA)

نرخ کلیک، درصد کل کلیک‌ها روی CTA (دکمه‌ها یا صفحاتی که هدف نهایی ما کلیک کردن آن‌ها توسط کاربر است) در مقایسه با تعداد کل بازدیدهای صفحه یا سایت است.

 • نرخ تبدیل

نرخ تبدیل (Conversion Rate ) درصد افرادی را نشان می‌دهد که نسبت به کل کاربران هدف مود نظرتان در سایت (مانند بارگیری یک فایل، ثبت نام، خرید و … ) را انجام داده‌اند و یا به بیانی دیگر نرخ تبدیل درصد کاربرانی را مشخص می‌کند که به مشتری تبدیل شده‌اند.

 • نرخ تبدیل آزمایشی رایگان

نرخ تبدیل آزمایشی رایگان(Free Trial Conversion Rate )، درصدی از کاربران آزمایشی رایگان است که به مشتری تبدیل شده اند

 • تبدیل پاپ آپ

تبدیل پاپ آپ (پنجره‌های تبلیغاتی‌ای که در هنگام ورود به سایت‌ها و یا کلیک بر روی گزینه‌ای باز می‌شوند) درصد کاربرانی را نشان می‌دهند که فرم‌های پاپ آپ را پر کرده‌اند و یا بر روی آن کلیک کرده‌اند و مشتری تبدیل شده‌اند.

معیارهای بازاریابی از طریق ایمیل(ایمیل مارکتینگ)

معیارهای-بازاریابی-برای-ایمیل-مارکیتنگ

در لیست زیر معیارهای بازاریابی دیجیتال مرتبط با بازاریابی از طریق ایمیل را شرح داده‌ام.

 • نرخ بازشدن

نرخ باز شدن(open Rate) درصدی ایمیل‎های باز شده به نسبت کل ایمیل‌های ارسالی است.

 • Opens by Device (مشاهده ایمیل توسط کدام نوع دستگاه؟)

Opens by Device تعداد کل ایمیل‌هایی را که توسط هر نوع دستگاه (تلفن هوشمند، تبلت، دسکتاپ و غیره ) باز شده است را نشان می‌دهد.

 • نرخ کلیک

نرخ کلیک در ایمیل مارکتینگ، درصد ایمیل‌هایی که توسط کاربر کلیک خورده‌اند را نسبت به کل ایمیل‌ها نشان می‌دهد.

 • بانس ریت

بانس ریت (Bounce Rate ) در ایمیل مارکتینگ به تعداد ایمیل‌هایی اشاره دارد که به دلایل مشکلات فنی یا نامعتبر بودن ایمیل مقصد و یا دلایل دیگر به مخاطب مورد نظر نرسیده است.

 • نرخ لغو اشتراک

نرخ لغو اشتراک (Unsubscribe Rate) درصدی از افرادی است که در یک دوره زمانی مشخص عضویت در لیست ایمیل شما را لغو می‌کنند

معیارهای آنالیز و تحلیل محتوا و رسانه‌های اجتماعی

معیارهای انالیز در سوشال مدیا

لیست زیر معیارهای آنالیز و تحلیل در بازاریابی دیجیتال مرتبط با محتوا و رسانه‌های اجتماعی است.

 • نرخ درگیری

نرخ درگیری (Unsubscribe Rate) تعداد کل تعامل‌ها یا اینگیجمنت‌ها (به عنوان مثال تعداد نظرات، کلیک‌ها، پسندیدن‌ها و غیره) نسبت به تعداد کل ویوی هر صفحه یا پست (بازدید پست) می‌‎باشد.

 • دنبال کنندگان(فالوورها) و مشترکان(Subscribers)

تعداد دنبال کنندگان و مشترکان تعداد کل افرادی است که به محتوای شما علاقه نشان داده‌اند و صفحه شما در شبکه‌های اجتماعی را دنبال می‌کنند تا بتوانند پست‌ها و محتواهای جدید شما را در هنگام به روزرسانی دریافت کنند.

 • اشتراک گذاری

اشتراک گذاری‌ها (Shares) تعداد کل دفعاتی است که یک پست یا یک صفحه در شبکه‌های اجتماعی، وب سایت یا وبلاگ به اشتراک گذاشته شده است.

بیشتر بخوانید: سوشال مدیا مارکتینگ چیست؟

ابزارهای آنالیز و تحلیل وبسایت

ابزارهای آنالیز سایت

گوگل آنالیتیکس(Google Analytics)

Google Analytics یک سرویس کاملا رایگان است که آمار دقیقی از بازدیدکنندگان وب سایت شما ارائه می‌دهد، ساده ترین و قوی ترین ابزار تجزیه و تحلیل وبسایت است. با توجه به آمار استفاده از سایت، در حال حاضر توسط بیش از ۵۰ درصد از ۱۰،۰۰۰ وب سایت برتر جهان استفاده می‌شود، می‌توانید با استفاده از آن متوجه شوید بازدیدکنندگان سایت از طریقی وارد صفحه شما شده‌اند، در هنگام حضور در سایت شما چه کاری انجام می‌دهند، چند بار به آن مراجعه کرده‌اند و… هرچه بیشتر درگیر تجزیه و تحلیل سایت با استفاده از آن شوید، می‌توانید گزارشات دقیق‌تری دریافت کنید و همین سهولت استفاده از آن است که آن را به یکی از محبوب‌ترین سرویس‌های آنالیز و تحلیل وبسایت تبدیل کرده است.

گوگل آنالیتیکس

SimilarWeb

SimilarWeb یک ابزار جمع آوری داده وب سایت است که وبسایت‌های رقیب را تحلیل می‌کند و اطلاعاتی درباره آن‌ها ارائه می‌دهد. همچنین اطلاعاتی چون بانس ریت یا نرخ پرش، میانگین زمان حضور بازدیدکنندگان در سایت، ترافیک سایت واطلاعات بسیاری دیگر در باره استراتژی بازاریابی دیجیتال درباره سایت شما در اختیارتان می‌گذارد.

similarweb

بیشتر بخوانید: بهترین ابزارهای لازم برای دیجیتال مارکتینگ

SEMrush

SEMrush یکی دیگر از ابزارهای تجزیه و تحلیل رقابتی همه کاره است که به بودجه زیادی نیاز ندارد. برای نظارت بر تبلیغات نمایش رقبا و استراتژی‌های بازاریابی موتور جستجو بسیار مناسب است.
مشهورترین دلیل استفاده بازاریاب‌های دیجیتال از SEMrush نظارت بر عملکرد وب سایت‌های خود یا سایت‌های رقبا در نتایج جستجوی ارگانیک است.
در عرض چند ثانیه ، می توانید URL وب سایت را در نوار موتور جستجو وارد کرده و معیارهای زیر را دریافت کنید:
حجم ترافیک از جستجوی ارگانیک و پولی(توسط تبلیغات)
تغییرات حجم جستجو در طول زمان تا دو سال پیش
رقبای اصلی
بک لینک Dofollow و nofollow

SEMRUSH

Moz

Moz یکی از محبوب‌ترین ابزارها برای نظارت بر سئو و کمپین‌های بازاریابی اجتماعی و محتوایی است. همچنین می‌توانید از آن برای ردیابی رتبه سایت، تجزیه و تحلیل بک لینک‌هاو تحقیقات کلمات کلیدی استفاده کنید.

با استفاده از Moz Pro، می‌توانید نه تنها در وب سایت دیگران، بلکه در سایت خود برای مشکلات فنی آن را، مانند پیوند(لینک)های دارای نقص و محتوای تکراری از این ابزار استفاده کنید. همچنین، به خاطر وجود ویژگی Crawl Alerts در این ابزار هر زمان که مشکلات جدیدی در سایت شما ایجاد شود، آن را به شما اطلاع می‌دهد.

سایت moz

الکسا (Alexa)

الکسا یکی از قدیمی‌ترین ابزارهای تجزیه و تحلیل وب است که هنوز هم یک ابزار تجزیه و تحلیل رقابتی عالی برای برندهای دارای بودجه محدود است..
الکسا سایت‌ها را در نوار ابزار خود برای مرورگرهای وب ( Firefox و Google Chrome ) رتبه بندی می‌کند. نوار ابزار الکسا شامل رتبه‌بندی سایتی است که کاربر از آن بازدید می‌کند و همچنین لینک های مرتبط و عبارات جستجوشده را نشان می‌دهد.

اگرچه به اندازه SimilarWeb آموزنده نیست ، اما اطلاعات دقیقی در مورد مناطقی که بازدیدکنندگان از آنها می آیند ، ارائه می دهد ، کلمات کلیدی باعث ارگانیک ترین بازدید سایت و سایت های برتر مراجعه کننده وب سایت می شوند. برنامه های پیشرفته تر همچنین اطلاعاتی را در مورد کلمات کلیدی ارائه می دهند که رقبا از آنها برای هدایت ترافیک جستجوی پولی استفاده می کنند.

سایت الکسا

نتیجه گیری

همانطور که دیدید معیارهای بسیاری برای آنالیز و تحلیل در دیجیتال مارکتینگ وجود دارد که باعث می‌شود بفهمیم کدام یک از تلاش‌های بازاریابی ما با کسب سود و افزایش درآمدمان شده و بهتر است آن را بیش از قبل پیگیری کنم و کدام یک از فعالیت‌های ما نتیجه‌ای نداده و یا باعث ضرر رساندن به کسب و کارمان شده و باید آن را متوقف کنیم. این قابلیت در دیجیتال مارکتینگ یکی از برترین مزایای آن می‌باشد و من در این مقاله سعی کردم شما را با آن آشناکنم.

همانطور که در طول مقاله نیز گفتم بهترین ابزار تجزیه و تحلیل وبسایت در حال حاضر گوگل آنالیتیکس است که در دوره آموزش گوگل آنالیتیکس در آغازینو استفاده از این ابزار به طور کامل آموزش داده شده است که در آن آنالیز جامع کمپین‌ها و بررسی و تحلیل ورودی‌های سایت و بررسی رفتار کاربر و بسیاری دیگر از مطالب مرتبط  آموزش داده شده است.

ژانویه 25, 2021

0 پاسخ به "آنالیز و تحلیل در دیجیتال مارکتینگ"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به شما وفا داریم ، طراحی شده با مقدار زیادی 💜 توسط آنلاینر.

یه مشاوره رایگان از ما هدیه بگیرید !

0915 219 00 93

051 - 3843 1485

زمان خیلی کمه ... عجله کن !

تبریک ... شما برنده مشاوره تخصصی کاملا رایگان تا قبل از شروع دوره 11 آغازینو شدید .

(با پرکردن فرم مشاوره میتونی در جلسه اول هم بصورت رایگان حضور داشته باشی)