• ورود
  • هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

۱۰ اشتباه وحشتناک تبلیغات اینترنتی

  • شده تابحال برای کسب و کار خود تبلیغات کنید ولی اثر منفی داشته باشد؟
  • شده تابحال در اثر تبلیغات بجای اینکه سود کرده باشید، ضرر کنید؟
  • شده تابحال نرخ پرش سایتتون در زمان راه‌اندازی تبلیغات بشدت افزایش پیدا کرده باش؟

این اتفاقات بسیار عادی و رایج است و اینطور نیست که همیشه تبلیغات باید برایمان سودآور باشند و نه اینکه متضرر شویم. درسته تبلیغات برای کسب و کارمان اثر مثبت خواهد داشت، اما به شرطی که درست و دقیق و براساس اصول تبلیغات انجام شوند. وگرنه برایمان سودی نخواهد داشت، بخصوص اگر در این حین اشتباهی رخ بدهد، قطعا تاثیر منفی بر روی برند و کارمان خواهد گذاشت. پس برای اینکه همیشه تبلیغات برایتان سودآور باشد، تا آخر این مقاله ما را همراهی کنید تا اشتباهات بزرگ در تبلیغات را برایتان معرفی کنیم که هیچ‌گاه آن‌ها را انجام ندهید.

علت سودآور نبودن بعضی از تبلیغات

خطاهای تبلیغات اینترنتی که هرگز جبران نمی‌شوند

۱٫ نداشتن بودجه کافی برای تبلیغات

این یک تصور اشتباه است که بازاریابی آنلاین رایگان انجام می‌شود. حتی اگر واقعا چنین قصدی هم دارید که تلاش های خود را روی انواع تبلیغات بازاریابی که هزینه‌ای متحمل نمی‌شوند (مانند بهینه سازی موتور جستجو)، را متمرکز کنید، باید بدانید تخصصی که نتیجه می دهد هرگز ارزان نمی شود. صرف پول در وب سایت و نداشتن بودجه برای بازاریابی مانند خرید ماشین و نداشتن پول برای بنزین است. این امر از نیاز به وب سایت جلوگیری می‌کند. در حالی که این سناریو ممکن است شدید باشد، باید درک کنید که بازاریابی وب سایت همیشه نیاز به خرج کردن دارد. از ما به شما نصیحت سعی کنین بودجه‌ای را تهیه کنید که یک سال هزینه‌های بازاریابی را پوشش دهد. قطعا مقدار دقیق بدجه‌بندی شما به اهداف و نوع استراتژی‌های بازاریابی انتخاب شده ممکن است متفاوت باشد، اما در حالت ایده آل، مبلغ بودجه باید بین ۲۰ تا ۵۰ درصد از هزینه وب‌سایت شما شروع شود.
اگر بودجه کافی برای تبلیغات ندارید هرگز این کار را انجام ندهید. چرا که مهم‌ترین بخش تبلیغات هزینه در آن است و زمانی می‌تواند برای شما سودآور باشد که برایش هزینه کنید. اگر با خود اینطور تصور کنید که با یک بوجه کم اغاز می‌کنید و با سودی که بدست می‌آورید راه را دامه می‌دهید، قطعا با شکست موجه خواهید شد. مهم‌ترین دلیل آن هم است که به دنبال سایت‌ها و کمپین‌هایی می‌گردید که هزینه کمی نیاز باشد و یا بنر‌های تبلیغاتی خود را در قسمت‌هایی از وبسایت قرار می‌دهید که هزینه کم‌تری دارد.
اما این سوال باید برایتان پیش بیاید که چرا هزینه‌هایشان نسبت به سایر تبلیغات کمتر است؟ ممکن است وب‌سایت کم‌ترافیکی باشد و کاربران زیادی به آن‌ها سرنزنند. و تبلیغات شما به اندازه‌ای که هزینه کرده‌اید، سودآور نباشند.

علاوه برآن، برای تبلیغات نباید تنها یکبار و آن هم یک کمپین راه‌اندازی نمایید، بلکه باید از دو یا چند کمپین پر بازده استفاده نمایید و برای هرکدام پودجه معینی تخصیص دهید تا موفق شوید. در غیر این صورت نه تنها سودی نمی‌کنید بلکه ضرر هم خواهید کرد.

۲٫ تبلیغات زمان بندی دقیقی نداشته باشند

شاه‌کلید تبلیغات داشتن برنامه زمان‌بندی است. پس در نتیجه قبل از هرچیز شما باید برای خودتان زمان شروع و پایان  تبلیغات را تعیین کنید تا در کنار آن اهداف و استراتژی‌های خود را مدنظر قرار بدبد.  وقتی افراد از این مسيله حیاتی به سادگی رد می‌شوند، مدام به در بسته می‌خورند چون مشخص نکرده‌اند که بهترین زمان تبلیغات برای پرسونایشان چه زمانی است؟

باید بررسی کنید در چه مواقعی مردم بیشتر به دنبال خدمات و محصولات شما هستند و آن زمان‌ها را برای خود مشخص کنید. مثلا ایام عید نوروز، فصل تابستان، فصل زمستان؟ ماه های مهر و آبان یا اردیبهشت و خرداد؟ اول هفته یا آخر هفته؟‌ حتی رفتار مصرف‌کنندگان این حوزه را دنبال کنید و متوجه این موضوع شوید چه زمانی از روز بیشتر دراین باره سرچ می‌کنند؟ حتی مناسبت‌ها را بررسی کنید که کدام یک برایتان بهترین فرصت تبلیغات را فراهم می‌کند؟ وسپس، با توجه به زمان‌های طلایی کسب و کار خود، تبلیغاتتان را زمان‌بندی نمایید، تا هم سود بیشتری برایتان داشته باشد و هم بودجه‌تان را مدیریت نمایید.

۳٫ لندینگ پیجتان با بنر تبلیغاتی متناسب نباشد

این اتفاق زمانی می‌افتد که شما برای بنری تبلیغاتی که طراحی کرده‌اید، هیچ صفحه خاصی در نظر نگرفته باشید و بنر را به صفحات عمومی سایت لینک دهید. چون شما هیچ وقت در یک صفحه عمومی پیشنهاد خارق‌العاده‌ای اعلام نمی‌کنید. به همین دلیل کاربر باید درون وب‌سایت شما به دنبال پیشنهاد‌تان بگردد که قطعا هیچ کس زمان نمی‌گذارد. پس اگر پیشنهادتان قابل رویت نباشد، کاربران بلافاصله وب‌سایت را ترک می‌کنند. مهم‌ترین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که صفحه فرود راهی برای بالا بردن نرخ تبدیل است.  پس باید حتما یک پیشنهاد ویژه، راه‌های ارتباطی و از همه مهم‌تر یک CTA داشته باسید وگرنه تمام پولتون که برای تبلیغات صرف کرده‌اید به هدر رفته است.

۴٫ برای تبلیغات هیچ‌گونه هدفی تعیین نشده باشد

بسیاری از کسب و کارها هنگامی که تبلیغاتی را منتشر می‌کنند، برای خود هیچ هدف و استراتژی مشخص نمی‌کنند و در حین تبلیغات و براساس اتفاقاتی که رخ می‌دهد تصمیم‌گیری می‌نمایند. به همین دلیل خیلی از آن‌ها با شکست روبه رو می‌شوند، زیرا از قبل هدفی برای خود تعیین نکرده‌اند که در حین مسیر بتوانند وضعیت خود را بررسی نمایند و چون استراتژی خاصی را دنبال نکرده‌اند ممکن است در بعضی مواقع، مسیر را بدون آن که متوجه شوند اشتباه بروند. متاسفانه در این مواقع، فاجعه زمانی رخ می‌دهد که تمام بودجه هدر رفته و کنترل آن غیر ممکن است و بجای آن که سودی کسب کنند اعتبارشان در میان کاربران کاهش می‌یابد. در حقیقت، شما باید استراتژی تعیین کنید که در آن دسته‌بندی پرسونا ( مخاطبان هدف)، میزان تخصیص بودجه برای یک زمان معین، معیارهای عملکرد کلیدی (KPI) و از همه مهم‌تر تاکتیک‌های بازاریابی مربوط به حوزه کاری شما طراحی شده باشد. در غیر این صورت هر چه رشته‌اید، پنبه می‌شود.

۵٫ سایت‌هایی که با کسب‌و کار شما نیستند، به عنوان بستر تبلیغاتی انتخاب کنید

تمام کسانی که صاحبان کسب و کار هستند بایند این جمله را ملکه ذهن خود نمایند که « تمام سایت‌های پرمخاطب بستر مناسبی برای تبلیغات شما نیستند»، بلکه باید برای دیده شدن و ارتقای سهم بازار، بازارهدف را شناسایی و راه‌های جذب مخاطبان خود را انتخاب کنند و سپس به تبلیغات بپردازند. پس باید ابتدا در فضای آنلاین سایت‌هایی که با کسب و کار ما بیشتر ارتباط دارند را شناسایی کنبد و سپس در میان آن‌ها پر بازدیدکننده‌ترین سایت‌ها را برای بستر تبلیغات خود انتخاب کنید. چون اگر شما در سایت‌های پربازدید با هزینه کلانی تبلیغات کنید، به آن اندازه‌ای که انتظار دارید سود نکنید، چرا که چندان با کسب و کار شما مرتبط نبوده است. بهتر است بجای این کار، بر روی چند بخش خاص مثل facebook، google و google ads کمپین ران کنید و برای کاربران خود تبلیغات کنید. حتی گاهی می‌توانید در بقیه موارد مهم مثل linkedin هم تبلیغات کنید. البتنه هدفمند نه بدون برنامه.

علت کم بودن میزان کاربران در سایت

۶٫ برای تبلیغات خود کلمه کلیدی مناسبی انتخاب نکرده باشید

همانطور که قبلا هم گفته شد کلمات کلیدی حکم آدرس دهی برای شما دارد و اگر این کار بدرستی صورت نگیرد بجای آنکه کاربران را جذب کنید، آنها را از خود دورتر می‌نمایید. پس اگر تا الان از کلمات بی ارتباط و یا حتی کلمات مشابه استفاده می‌کردید، آن‌ها را کنار بگذارید و سعی کنید تمام کلماتی که دقیقا با کار شما مرتبط هستند انتخاب نمایید و درون سایت خود نیز محتواهای خود را براساس آن کلمات کلیدی سازماندهی کنید. این کار درصورتی که می‌تواند برای شما راحت‌ترین روش تبلیغاتی و معرفی باشد، اگر بدرستی انجام نشوند، شما را با شکست بزرگی روبه رو خواهد کرد (می‌توانید برای درک بیشتر این موضوع مقاله انتخاب کلمه کلیدی را مطالعه نمایید).

۷٫ اثربخشی تبلیغات را ارزیابی نکنید

قطعا همه شما با ابزارهای مختلف تحلیل سایت آشنایی دارید. برای اینکه بتوانید سایت خود را مدیریت نمایید باید بصورت مداوم با استفاده از ابزارهایی مانند گوگل آنالیتیکس و … سایت و کاربران خود را تحلیل کنید تا مدیریت آن‌ها راحت‌تر باشد. برای تبلیغات نیز باید از این ابزارها استفاده کرد تا بررسی کنید کدام کمپین‌ها و سایت‌ها برای شما پربازده تر بوده، کدام روش تبلیغاتی تاثیر بیشتری داشته و کدام کمتر و همچنین بیشتر کاربران شما از چه طریقی وارد سایت شما شده‌اند.
تمام این موارد بر روی نتیجه تبلیغات شما تاثیر می‌گذارد. اگر آن‌ها را ارزیابی کنید قطعا به سودآوری خواهید رسید. اما گاهی اوقات این ارزیابی ها صورت نمی‌گیرد و همین مسئله موجب می‌شود تا تبلیغات را به راحتی نتوانید مدیریت کنید و جز ضرر کردن و هدر دادن بودجه کار دیگری انجام نداده‌اید.

عدم انتخاب کلمه کلیدی مناسب

۸٫ طراحی بنر‌هایی که ارزش چندانی ندارند

بنرها اولین برگی هستند که برای مخاطبان رو می‌کنید، پس مهم‌ترین اقدام برای جذب کاربران می‌باشند. بنابراین باید تمام سعی خود را برای طراحی بنر حرفه‌ای و جذاب کنید. یک بنر حرفه ای شامل متن تبلیغاتی جذاب، رنگ‌بندی مناسب، دعوت مشتری به انجام کاری مشخص و تصویری گیرا می‌باشد که اگر هر کدام از این موارد رعایت نشوند، مطمعنا با شکست روبه رو خواهید شد.
حتما در انتخاب رنگ و فونت بنر خود دقت کنید و براساس کاری که انجام می‌دهید آن‌ها انتخاب نمایید. بررسی کنید که رنگ‌های ملایم بهتر است یا رنگ‌های تند وجیغ، رنگ‌های سرد بهتر است یا رنگ‌های گرم. برای فونت هم به همین صورت، فونت شکسته بهتر است یا ساده؟ فونت‌های ریز و فانتزی موثر تا است یا درشت و ساده؟ تمام این موارد اگر به درستی انخاب نشوند، نتیجه مطلوبی نخواهید گرفت.

۹٫ استفاده از تبلیغات pop-up

از آنجایی که این‌گونه تبلیغات بر روی سایت‌های دیگر و بصورت ناخواسته باز می‌شوند، بیشتر نقش مزاحمت دارند تا تبلیغات. به همین دلیل در اکثر مواقع کاربران بدون آن که آن‌ها را مشاهده کنند، می‌بندند. از این رو، استفاده از این تبلیغات روش مناسبی نیست و توصیه نمی‌شود. و کسب و کارهایی که چنین روشی را برای تبلیغات خود انتخاب می‌نمایند، جز هدر دادن بودجه خود کار دیگری انجام نمی‌دهند. (قبلا در مورد این نوع تبلیغات، در مقاله انواع تبلیغات اینترنتی کامل توضیح داده‌ایم).

عدم توجه به میزان نرخ تبدیل و

۱۰٫ داشتن چنین تصوری که افزایش نرخ بازدید به معنای افزایش میزان فروش است

گاهی اوقات صاحبان کسب و کار با مشاهده تعداد بالای بازدید‌کنندگان این‌طور تصور می‌کنند که سایت بسیار خوبی دارند و مسیر را درست پیش رفتند و به همین دلیل فروش بالایی نیز خواهند داشت. اما باید گفت چنین تصوری اشتباه است، چون

ممکن است بسیاری از کاربران وارد سایت شما شوند و آن چیزی که انتظارش را داشتند، پیدا نکردند. این مسئله زمانی که از کلمه کلیدی مناسب استفاده نکنید ممکن است رخ بدهد.
از طرفی چون تبلیغات معمولا کلیکی هستند ممکن است بصورت ناخودآگاه و غیر ارادی بر روی تبلیغ کیک کرده باشد و سپس خارج شوند.

تمام این موارد موجب افزایش نرخ پرش سایت خواهد شد ولی اگر مورد بررسی قرار نگیرد، اعتبار سایت را کاهش می‌دهد. اما با کمک ابزارهای تحلیل سایت به راحتی می‌توانید آن را کنترل نمایید و تعداد واقعی کاربران خود را دریابید. گاهی ممکن است ترافیک کمی داشته باشید اما به همان نسبت از فروش خوبی برخوردار باشید. چنین اتفاقی خیلی بهتر است و می‌توان آن را بهبود بخشید تا اینکه نرخ پرش بالایی داشته باشید. پس همیشه سعی کنین به کمک چند منبع و ابزار استفاده کنین تا عملکرد خود را تحلیل کنید. البته در این بین دو نکته وجود دارد که باید به آ‌ها توجه کنید:

  1. تعیین کنین که نرخ بازگشت هر کمپین چه معنایی دارد؟ فروش ازست یا آکاهی از برند؟

پس از تعیین معنای نرخ بازگشت معیارهای عملکردی (KPI) را برای موفقیت کمپین‌ها بررسی کنین.

یک پیشنهاد ویژه برای ساخت کمپین‌هایهپف‌مند

و کلام اخر

شاید تا الان جواب‌های برخی از سوالات خود را متوجه شده باشید و با اشتباهات بزرگ حوزه تبلیغات آشنایی پیدا کردید. اگر تا الان برخی از آن‌ها را رعایت نکرده بودید، سعی کنید در اولین فرصت آن‌ها را اصلاح کنین تا به سود مورد نظر برسید. در این بین به شما پیشنهاد می‌کنم تا مقاله «چگونه کمپین پولساز بسازیم» را مطالعه کنید تا قدم‌هایتان را محکم‌تر بردارید و خود را به هدفتان نزدیک‌تر کنید. اگر هم شما تجربه های دیگری در این زمینه دارید، ممنون می‌شویم اگر با ما و دوستان خود به شتراک بگذارید.

دریافت پیشنهاد

ژوئن 11, 2020

0 پاسخ به "۱۰ اشتباه وحشتناک تبلیغات اینترنتی"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به شما وفا داریم ، طراحی شده با مقدار زیادی 💜 توسط آنلاینر.

یه مشاوره رایگان از ما هدیه بگیرید !

0915 219 00 93

051 - 3843 1485

زمان خیلی کمه ... عجله کن !

تبریک ... شما برنده مشاوره تخصصی کاملا رایگان تا قبل از شروع دوره 11 آغازینو شدید .

(با پرکردن فرم مشاوره میتونی در جلسه اول هم بصورت رایگان حضور داشته باشی)